PROMOCJA
ULUBIONE

Projekty domów z kotłownią na paliwo stałe

W wielu miejscach w Polsce na działkach budowlanych nie ma dostępu do gazu. Najczęściej wybieranym źródłem ciepła w takich przypadkach jest kocioł na paliwo stałe. Jest to rozwiązanie stosunkowo niedrogie i uniwersalne. Dom można ogrzewać ekogroszkiem, węglem, biomasą, pelletem. Kotłownie w takich projektach muszą być odpowiednio przystosowane do urządzeń, które będą się w nich znajdować. Kotły z podajnikami wymagają większej powierzchni i kubatury oraz zachowania odpowiednich odległości od ścian, ale dzięki temu są wygodniejsze. Odległości te określają producenci urządzeń grzewczych na paliwo stałe, a kubatura takiego pomieszczenia musi wynosić minimum 11m³. Każdy dom możemy dostosować wprowadzając zmiany, a jeśli nie ma takiej możliwości możemy przygotować projekt indywidualny.

Widok: tier0 tier1-active tier2
Sortuj wg:
90

Lipińscy Domy, projekty domów z kotłownią na bio paliwo stałe

Grupa projektów z wyodrębnioną kotłownią, w których alternatywnie możliwe jest zastosowanie ogrzewania na paliwo stałe. Doskonała propozycja dla inwestorów, którzy posiadają działki budowlane bez możliwości skorzystania z sieci gazowej.

KIEDY WYBRAĆ KOTŁOWNIĘ NA PALIWO STAŁE?

Każdy, kto marzy o własnym domu musi rozpocząć realizację marzeń od wyboru lokalizacji i zakupu działki na której będzie mógł rozpocząć budowę. Warunki zabudowy na terenie naszego kraju są bardzo zróżnicowane. Ograniczenia stawiane w planach zagospodarowania najczęściej dotyczą liczby kondygnacji, wysokości budynku, szerokości elewacji, powierzchni zabudowy, kąta nachylenia dachu oraz w niektórych przypadkach wielu innych zróżnicowanych czynników. Jeśli udało się znaleźć projekt, który spełnia określone dla danej działki warunki zabudowy oraz odpowiada oczekiwaniom inwestora jest to duży sukces.

Nie można jednak zapominać o fakcie, że działki budowlane są również bardzo zróżnicowane pod względem uzbrojenia w media. Są działki, gdzie nie ma kanalizacji i konieczne jest projektowanie alternatywnych rozwiązań takich jak zbiorniki na ścieki czy przydomowe oczyszczalnie.
Już w momencie zakupu działki i wyboru projektu warto pomyśleć także o sposobie ogrzewania domu. W wielu miejscach w Polsce na działkach budowlanych nie ma dostępu do gazu.

Firmy wykonawcze z branży instalacji ogrzewania proponują różne alternatywy: dom można ogrzewać pompami ciepła różnego rodzaju: powietrznymi, gruntowymi, poprzez dystrybucję gorącego powietrza, kominkiem z płaszczem wodnym, podczerwienią, gazem ze zbiornika, można również zastosować ogrzewania elektryczne z fotowoltaiką i rekuperacją czy prywatną elektrownię wiatrową. Wymienione systemy ogrzewania mają swoje plusy, ale zazwyczaj są to instalacje kosztowe lub dość skomplikowane.

KOTŁOWNIA NA PALIWO STAŁE NADAL NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANĄ ALTERNATYWĄ DLA GAZU

Najczęściej wybieranym źródłem ciepła w takich przypadkach jest kocioł na paliwo stałe. Jest to rozwiązanie stosunkowo niedrogie i uniwersalne. Dom można ogrzewać ekogroszkiem, węglem, biomasą, pelletem.

PARAMETRY KOTŁOWNI NA PALIWO STAŁE

Kotłownie w takich projektach muszą być odpowiednio przystosowane do urządzeń, które będą się w nich znajdować. Kotły z podajnikami wymagają większej powierzchni i kubatury oraz zachowania odpowiednich odległości od ścian, ale dzięki temu są wygodniejsze. Odległości te określają producenci urządzeń grzewczych na paliwo stałe, natomiast przepisy mówią o tym, że musi być spełniony warunek kubaturowy takiego pomieszczenia, a wynosi on minimum 11m³. Praktyka pokazuje, że wygodna kotłownia na paliwo stałe powinna mieć wymiary około 2x2,5 m. Duża kotłownia umożliwia bezproblemową obsługę i serwisowanie pieca oraz wygodne wnoszenie opału. Na takie rozwiązanie można pozwolić sobie w dużych domach zarówno piętrowych jak i parterowych. W kolekcji są jednak także domy małe i tanie w budowie, gdzie ogólna całkowita powierzchnia domu jest mała i liczy się każdy metr. Wówczas kotłownia może być mniejsza, ale wtedy zastosowany kocioł nie jest wyposażony w podajnik i wymaga większego zaangażowania mieszkańców w dbanie o ciepło w domu.
W tej grupie prezentujemy projekty z możliwością zastosowania ogrzewania na paliwo stałe, w których wyodrębniono kotłownie, gdzie można zastosować np. biomasę, pellet, ekogroszek, węgiel. Rozwiązanie dla kotłowni na paliwo stałe jest alternatywne, zaznaczone na rzucie instalacji grzewczej, w związku z tym mogą pojawić się nieznaczne różnice w rzutach funkcjonalnych – w zależności od rodzaju wybranego ogrzewania. Projekty z tej grupy posiadają dwie charakterystyki energetyczne: dla ogrzewania gazowego i dla ogrzewania na paliwo stałe. Jest to istotny element, który ułatwia adaptację projektu do działki u lokalnego architekta - ma od dwie gotowe opcje ogrzewania domu i wybiera jedną z nich.
 

RÓŻNORODNE ROZWIĄZANIA FUNKCJONALNE I STYLISTYCZNE DOMÓW Z DUŻĄ KOTŁOWNIĄ

Wiedząc, że często Inwestorzy nie mają wpływu na wszystkie parametry działki przygotowaliśmy tę kolekcję z myślą o różnych potrzebach. Mamy tu zarówno domy bardzo duże, projektowane dla rodzin wielodzietnych, jak i małe proste domki, które są niedrogie w realizacji i stanowią alternatywę dla mieszkania. Projekty są także zróżnicowane stylistycznie: można znaleźć dom z płaskim dachem w stylu bardzo nowoczesnym, ale także klasyczny dom z tradycyjnym dwuspadowym dachem w stylu rustykalnym.