PROMOCJA
ULUBIONE

Projekty domów parterowych

Domy parterowe przewidują rozplanowanie wszystkich pomieszczeń na jednej kondygnacji naziemnej. Rozmieszczenie pomieszczeń na jednym poziomie ma bardzo istotne znaczenie dla rodzin z małymi dziećmi, osób starszych lub niesprawnych ruchowo. Jednak wygodę tego typu rozwiązań docenią wszyscy, gdyż dostępność pomieszczeń z jednego poziomu jest bardzo praktyczna, a przy tym gwarantuje bezpieczeństwo mieszkańcom. Pozwala również otworzyć wnętrza na ogród dzięki tarasom i dużym przeszkleniom. Budowa nie wymaga inwestowania w schody oraz strop żelbetowy. W każdym domu możemy wprowadzić zmiany. Istnieje również możliwość opracowania projektu indywidualnego.

Widok: tier0 tier1-active tier2
Sortuj wg:
185

Lipińscy Domy, projekty domów parterowych

Dom jednorodzinny parterowy ma ponadczasowy wygląd to znaczy, że jest idealny dla każdego, niezależnie od wieku. Dlatego też projekty domów parterowych są jedną z popularniejszych kolekcji planów domów jednorodzinnych w naszej kolekcji.

Domy parterowe przewidują rozplanowanie wszystkich pomieszczeń na jednej kondygnacji naziemnej. Rozmieszczenie pomieszczeń na jednym poziomie ma bardzo istotne znaczenie dla rodzin z małymi dziećmi, osób starszych lub niesprawnych ruchowo. Jednak wygodę tego typu rozwiązań docenią wszyscy, gdyż dostępność pomieszczeń z jednego poziomu jest bardzo praktyczna, a przy tym gwarantuje bezpieczeństwo mieszkańcom. Pozwala również otworzyć wnętrza na ogród dzięki tarasom i dużym przeszkleniom. Budowa nie wymaga inwestowania w schody oraz strop żelbetowy. W każdym domu możemy wprowadzić zmiany. Istnieje również możliwość opracowania projektu indywidualnego. Zachęcamy więc do zapoznania się z gotowymi projektami domów parterowych z pracowni Lipińscy Domy!

Lipińscy Domy, projekty domów parterowych dostosowanych do potrzeb

Projekty domów parterowych są świetne dla tych, którzy unikają schodów. Wyróżniają się różnorodną kolekcją, ponieważ pokazujemy Ci projekty domów we wszystkich rozmiarach i stylach, gdzie wszystkie pomieszczenia są na jednym poziomie. Możesz wybierać spośród domów małych i tanich w budowie oraz większych, które sprostają wymaganiom całej rodziny. Dom parterowy najczęściej zaplanowany jest na planie prostokąta lub kwadratu, ale konstrukcja i architektura budynków parterowych daje możliwość łatwego wydzielenia podcieni, tarasów i zadaszeń, co może uatrakcyjnić bryłę.

Wśród domów parterowych znaleźć można budynki o różnym metrażu: małe domy tanie w budowie i użytkowaniu, wygodne i rozłożyste wille, domy drewniane, prefabrykowane, pokryte dachem dwuspadowym, wielospadowym albo płaskim w stylu tradycyjnym, bądź z nowoczesnym rysem, budynki wolnostojące i do zbliźniaczenia. Funkcjonalne rozplanowanie wszystkich pomieszczeń i maksymalne wykorzystanie przestrzeni bez skosów i schodów sprawiają, że dom parterowy jest bardzo wygodny. Spora część kolekcji domów parterowych nadaje się także na wąską działkę. Posiadamy również projekty domów parterowych o nietypowym, nieregularnym kształcie dla osób, które doceniają niebanalne rozwiązania.

Mimo jednej płaszczyzny, w domach parterowych widoczne jest wyraźne rozdzielenie strefy dziennej z salonem, kuchnią oraz łazienką i prywatnej z sypialniami, osobną łazienką i garderobą. Części te najczęściej sytuuje się w przeciwległych stronach domu oraz oddziela korytarzami lub pomieszczeniami gospodarczymi. Taki układ pomieszczeń sprzyja wspólnemu spędzeniu czasu, ale gwarantuje też intymność. Są jednak projekty przełamujące tę tendencję i sytuujące część dzienną w centrum domu rozdzielając strefę prywatną rodziców i dzieci. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od trybu życia jaki prowadzi rodzina.

Projekty parterowe – wszystko na jednej płaszczyźnie

Niewątpliwym atutem domu jednorodzinnego parterowego jest brak schodów. Dla wielu osób to ważne, ponieważ np. mają problemy z samodzielnym poruszaniem się. Plan domu parterowego obejmuje położenie wszystkich pomieszczeń mieszkalnych w dolnej kondygnacji, dzięki czemu dostęp do nich jest szybki i wygodny. Wybór projektu parterowego nie zawsze podyktowany jest problemami z poruszaniem się. Chętnie wybierają go osoby młode, które uwielbiają ułatwiać sobie organizację przestrzeni i nie mają ochoty na chodzenie w górę i w dół z praniem, zakupami itd. Taka inwestycja jest dobrym wyborem na dziesięciolecia, który odwdzięcza się później, gdy pokonywanie schodów staje się coraz bardziej męczące.

Mimo jednej płaszczyzny, w domach parterowych widoczne jest wyraźne rozdzielenie strefy dziennej z salonem, kuchnią oraz łazienką i prywatnej z sypialniami, prywatną łazienką i garderobą. Części te najczęściej sytuuje się w przeciwległych stronach domu oraz oddziela korytarzami lub pomieszczeniami gospodarczymi. Taki układ pomieszczeń sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu, ale gwarantuje też intymność. Są jednak projekty przełamujące tę tendencję i sytuujące część dzienną w centrum domu, rozdzielając strefę prywatną rodziców i dzieci. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od trybu życia, jaki prowadzi rodzina.

Najchętniej wybierane domy parterowe

Nasi klienci najchętniej wybierają projekty domów do 100 m2. W tych najpopularniejszych domach parterowych najczęściej znajduje się salon, otwarta kuchnia, dwie lub trzy sypialnie, łazienka i pomieszczenie gospodarcze oraz kotłownia. Sam plan domu najczęściej jest prosty, z ewentualnymi podcieniami tarasowymi. Często nasze najpopularniejsze projekty mają kilka większych wersji, w tym domy z dużą kotłownią, z garażem na jedno lub dwa auta, lub też z różnymi rodzajami dachów spadzistych, lub płaskich. Wersje te często różnią się też liczbą sypialni i łazienek albo dają możliwość adaptacji poddasza. Klienci pracowni Lipińscy Domy mogą liczyć na nasze wsparcie w doborze projektu dopasowanego do potrzeb. Jeżeli w naszej kolekcji znajduje się projekt, który wymaga pewnych modyfikacji, nasi specjaliści w miarę możliwości architektonicznych dostosują go do potrzeb inwestora.

Projekt domu parterowego w nowoczesnym stylu

Dbamy o to, aby nasi klienci, którzy cenią nie tylko klasykę, ale i nowoczesność, znaleźli w ofertach projektów domów parterowych coś dla siebie. Duże przeszklenia tarasowe, czyli rozwiązania, w których ogród staje się przedłużeniem domu, cieszą się coraz większą popularnością. To dlatego że jeden poziom domu parterowego sprzyja otwarciu go na ogród, a taras stanowi jego naturalne przedłużenie, dlatego też wiele z projektów domów parterowych w naszej kolekcji ma spore przeszklenia tarasowe.

Duże okna wpływają na doskonałe doświetlenie wnętrz, co z kolei przekłada się na dobre samopoczucie mieszkańców. Okna tarasowe stanowią przedłużenie domu nie tylko w strefie dziennej jako wyjście na ogród z salonu, ale bardzo często wyposażane są w nie również sypialnie, co dodatkowo wpływa na możliwość korzystania mieszkańców z ogrodu. Uzupełnieniem wyjść tarasowych są tzw. fixy, czyli okna nieotwieralne, które są dostępne w dużych rozmiarach i uzupełniają widok na ogród.

Projekty domów parterowych z garażem

Podczas wyboru projektu domu parterowego należy zdecydować, czy ma on uwzględniać garaż. Na pewno wpływ na tę decyzję ma wielkość i możliwości zagospodarowania działki. W naszych projektach znajdują się domy parterowe z garażem jednostanowiskowym lub dwustanowiskowym, które tworzą pojemną przestrzeń nie tylko do parkowania samochodu. Garaż często staje się przechowalnią narzędzi ogrodniczych, rowerów, zabawek do ogrodu itd. Możliwości projektowe są różnorodne, dlatego garaże mogą być w całości lub częściowo wkomponowane w bryłę budynku, lub przylegać do jego ściany. W naszej ofercie znajdują się także projekty domów bez garażu z płaskim lub spadzistym dachem. Zapraszamy do poznania katalogu gotowych rozwiązań oferowanych przez nasze biuro projektowe.

Energooszczędne domy parterowe

Wszystkie nasze projekty domów parterowych pozwalają wygenerować duże oszczędności energetyczne często w standardzie energooszczędnym (NF40) oraz pasywnym (NF15). W kategorii domów parterowych dostępne są budynki ogrzewane gazem, paliwem stałym oraz z zamontowaną pompą ciepła, z wentylacją grawitacyjną lub mechaniczną – rekuperacją. Wszystkie domy parterowe spełniają obowiązujące normy i są zgodne z warunkami technicznymi, a spora część jest dostosowana do rygorystycznych wymagań WT2021.

Wśród wielu nowych gotowych projektów domów parterowych jest dostępna kolekcja niskoenergetycznych budynków, które zostały specjalnie przystosowane do polskich warunków klimatycznych. Dzięki przemyślanej architekturze, odpowiedniej konstrukcji i wentylacji z odzyskiem ciepła zużywają mniej niż 40 kWh/mkw/rok. To idealne rozwiązanie dla osób, które szukają oszczędności w kosztach eksploatacji domu. W naszej ofercie znajdziesz energooszczędny projekt domu parterowego z garażem lub bez niego. Możesz wybierać m.in. spośród nowoczesnych form stodoły lub bardziej tradycyjnych brył, które nawiązują do podmiejskiego klimatu.

Koszt budowy domu parterowego

Sporą część kolekcji projektów parterowych stanowią domy tanie w budowie, o niewielkim metrażu i dwuspadowym dachu bez ciężkiego stropu. Są to najtańsze z możliwych do realizacji projektów domów. Małe domy do 100 m2 są idealną alternatywą dla mieszkań w bloku. Ich wnętrze jest najczęściej dobrze doświetlone dzięki odpowiednio ulokowanym przeszkleniom, które sprawiają, ze wnętrze wygląda na przestronniejsze. Większe domy parterowe do 150m2 oferują przestrzeń życiową dla większej rodziny. Porównując koszt budowy domu parterowego o takim samym metrażu do domu z poddaszem użytkowym, trzeba wziąć pod uwagę, że poza większą powierzchnią dachu i fundamentów dom parterowy pozwala oszczędzić na koszcie wykonania takich elementów jak schody i strop, ma też niższe kominy. Przy wykonaniu więźby dachowej w formie wiązarów prefabrykowanych często można też zrezygnować ze ścian konstrukcyjnych w środku. Koszty wykonania mogą więc być porównywalne lub nieco niższe niż w przypadku domów piętrowych.

Zalety domów parterowych

Projekty domów parterowych są coraz chętniej wybierane przez inwestorów chcących oderwać się od codziennego zgiełku i wypoczywać w kontakcie z przyrodą, więc bardzo dobrze wpisują się w modny trend „slow life”. Do plusów takiego projektu niewątpliwie trzeba zaliczyć komfort użytkowania domu na jednym poziomie, nieograniczony kontakt z ogrodem, możliwość dowolnego kształtowania wnętrza dzięki wiązarom dachowym.

Dom parterowy to przede wszystkim:

  1. Redukcja kosztów budowy – to naturalne, że decydując się na zrezygnowanie z piętra, zmniejszysz tym samym koszty budowy. Kwota ta nie musi być duża, ale i tak dom parterowy jest lepszym rozwiązaniem dla osób, które liczą się z kosztami.
  2. Obniżenie kosztów wykończenia – wykonanie schodów w domu dwukondygnacyjnym generuje spory koszt, którego w domu parterowym nie ma.
  3. Oszczędność miejsca – z praktycznego punktu widzenia w domu parterowym trzeba mniej łazienek, ponieważ wszystkie znajdują się na tym samym poziomie. Łatwiej jest też połączyć łazienkę z pralnią, oszczędzając miejsce i koszty ich aranżacji. Również miejsce, które zajmuje klatka schodowa można dowolnie wykorzystać.
  4. Skrócony okres budowy – jeśli zdecydujesz się na budowę domu jednopoziomowego, będziesz mógł zamieszkać w nim szybciej niż gdybyś czekał na ukończenie domu dwukondygnacyjnego.
  5. Większe bezpieczeństwo – brak schodów eliminuje ryzyko kontuzji małych dzieci, osób z problemami ruchowymi i ludzi starszych.

Wady budowy domu parterowego

Głównym minusem stawiania domu parterowego będzie konieczność nabycia większej działki. Do rozległej, poziomej zabudowy konieczne jest posiadanie dużej powierzchni pod budowę, co może być zbyt kosztowne lub niemożliwe ze względu na wysokie koszty zakupu odpowiedniego terenu. Niektórzy za wadę uznają także lokalizację sypialni. Ich położenie na poziomie terenu może wpływać na brak poczucia bezpieczeństwa podczas snu oraz brak poczucia prywatności. Niektórzy wolą też budować dom piętrowy, aby cieszyć się widokiem z drugiej kondygnacji, a w parterówce widok ograniczony jest do poziomu terenu.

Dom parterowy – decyzja na lata

Wybór odpowiedniego projektu domu parterowego często spędza naszym klientom sen z powiek. Radzimy każdemu, aby przemyśleli decyzję, bowiem dobrze dobrany projekt sprawi, że dom stanie się azylem i oazą spokoju na lata. Podczas decydowania o wyborze danego projektu musisz wziąć pod uwagę nie tylko powierzchnię całego domu, ale także poszczególnych pomieszczeń oraz ich układ. Liczy się także wygląd budynku z zewnątrz: czy ma mieć dach dwuspadowy, czy wielospadowy, czy będzie to dom z garażem, czy bez. Najlepszy projekt domu parterowego to połączenie funkcjonalności i maksymalne wykorzystanie przestrzeni z estetycznym wyglądem oraz dopasowaniem do warunków zabudowy i położenia działki. Odpowiedni projekt to taki, który spełni potrzeby przyszłych mieszkańców.

Gotowy projekt domu parterowego – zaufaj pracowni Lipińscy Domy

Wiemy, że budowa domu to poważne przedsięwzięcie, dlatego od 1995 roku zespół naszych architektów, konstruktorów i projektantów branżowych dba o to, aby do rąk inwestora trafił dopracowany projekt domu parterowego. Dbamy o szczegółowość całej dokumentacji, dokładne rozrysowanie i opisanie przyjętych rozwiązań, dzięki czemu wykonawcy nie mają problemu z realizacją naszych domów.

Gotowa dokumentacja projektu budowlanego Lipińscy Domy składa się z:

1. Projektu architektoniczno-budowlanego z częścią opisową i rysunkową.

2. Projektu technicznego z częścią opisową, rysunkową oraz charakterystyką energetyczną.

Umożliwiamy dokonywanie modyfikacji w projektach naszego autorstwa po to, aby każdy Inwestor mógł dopasować dom do swoich marzeń i potrzeb. W tym celu możesz zamówić gotowy projekt wraz z bezpłatną zgodą na zmiany, które naniesie lokalny architekt w ramach adaptacji lub skorzystać z oferty wprowadzenia zmian do projektów naszego biura.

Gotowe projekty domów z pracowni Lipińscy Domy to jakość, doświadczenie i wiedza, którym warto zaufać! Kupując nasz projekt masz pewność, że postawisz dom, który będzie służył mieszkańcom przez pokolenia.

FAQ: Domy parterowe – najczęściej zadawane pytania

Czy dom parterowy jest tańszy od domu z poddaszem?

Koszt budowy zależy od oczywiście od stopnia skomplikowania budynku. Zakładając porównywalne rozwiązania - prosty dach i nieskomplikowaną bryłę, koszty budowy dla domów parterowych i z poddaszem, są przeważnie porównywalne, ponieważ mimo większej powierzchni dachu i fundamentów w domu parterowym oszczędzamy na koszcie ciężkiego stropu i schodów. Natomiast koszty ogrzewania przynajmniej teoretycznie przechylają szalę na korzyść domów z poddaszem, ze względu na korzystniejszy współczynnik kształtu budynku (stosunek A/V - przegród zewnętrznych do kubatury ogrzewanej).

Jakie zalety ma dom parterowy?

Podstawową zaletą domu parterowego jest wygoda użytkowania domu na jednym poziomie. Brak schodów i dostępność wszystkich pomieszczeń są szczególnie istotne dla osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz dla rodzin z małymi dziećmi. Kolejnym niezaprzeczalnym atutem jest bezpośredni kontakt wszystkich pokoi z ogrodem, często podkreślany przez projektantów dużą ilością drzwi tarasowych tak, aby w każdym momencie można było skorzystać z uroków własnego ogródka.

Jakie wady ma dom parterowy?

Niekorzystnym elementem przy użytkowaniu domu parterowego jest kwestia bezpieczeństwa. Sypialnie na poziomie terenu mogą dla niektórych być niekomfortowe, zwłaszcza jeśli posiadają drzwi tarasowe. Inną kwestią jest konieczność posiadania większej działki dla domu parterowego. Dodatkowo duże znaczenie ma też sąsiedztwo, gdyż wysokie budynki na sąsiadujących działkach mogą przesłaniać światło i widoki, które byłyby dostępne w przypadku posiadania drugiej kondygnacji.

Czy można wprowadzić zmiany w gotowym projekcie?

Wychodzimy naprzeciw pomysłom i potrzebom naszych klientów, dlatego autorzy projektów Lipińscy Domy dopuszczają bardzo duży zakres zmian w tworzonych projektach. Modyfikacje nanosimy sami lub wydajemy bezpłatne zgody w formie pisemnej, aby dokonał ich uprawniony architekt w ramach adaptacji projektu. Oczywiście wprowadzenie zmian nie może zagrażać konstrukcji budynku, ani szkodzić jego architekturze. W przypadku projektów domów parterowych dopuszczamy np. zmiany w liczbie, wielkości i rozmieszczeniu otworów okiennych i drzwiowych, zmiany funkcjonalne, dodanie lub odjęcie garażu, wykonanie projektu podpiwniczenia budynku lub jego likwidacji, czy zmiany nachylenia połaci dachowych zazwyczaj dostosowujące projekt do warunków zabudowy.

Jak zamówić gotowy projekt domu parterowego?

Wybrany projekt z naszej oferty można zamówić w następujący sposób:

Na terenie Polski dostarczamy projekty kurierem. Wówczas wysyłamy je za pobraniem w terminie podanym na karcie projektu. Koszt przesyłki pokrywa nasze biuro.

Jak otrzymać katalog domów parterowych?

Dla wszystkich, którzy cenią tradycyjne albumy projektowe, przygotowaliśmy bezpłatne katalogi projektów Lipińscy Domy. Jest to zbiór wybranych projektów z naszej kolekcji, którego sporą cześć stanowią projekty domów parterowych. Wystarczy, że wejdziesz na stronę https://lipinscy.pl/wydawnictwa/, wypełnisz formularz z zamówieniem bezpłatnego katalogu i wyślesz go, a my za darmo prześlemy Ci nasz bezpłatny katalog na podany adres.