ULUBIONE

Domy parterowe, gotowe projekty

Domy parterowe przewidują rozplanowanie wszystkich pomieszczeń na jednej kondygnacji naziemnej. Rozmieszczenie pomieszczeń na jednym poziomie ma bardzo istotne znaczenie dla rodzin z małymi dziećmi, osób starszych lub niesprawnych ruchowo. Jednak wygodę tego typu rozwiązań docenią wszyscy, gdyż dostępność pomieszczeń z jednego poziomu jest bardzo praktyczna, a przy tym gwarantuje bezpieczeństwo mieszkańcom. Pozwala również otworzyć wnętrza na ogród dzięki tarasom i dużym przeszkleniom. Budowa nie wymaga inwestowania w schody oraz strop żelbetowy. W każdym domu możemy wprowadzić zmiany. Istnieje również możliwość opracowania projektu indywidualnego.

Widok: tier0 tier1-active tier2
Sortuj wg:
224

Lipińscy Domy, projekty domów parterowych

Domy parterowe przewidują rozplanowanie wszystkich pomieszczeń na jednej kondygnacji naziemnej. Rozmieszczenie pomieszczeń na jednym poziomie ma bardzo istotne znaczenie dla rodzin z małymi dziećmi, osób starszych lub niesprawnych ruchowo. Jednak wygodę tego typu rozwiązań docenią wszyscy, gdyż dostępność pomieszczeń z jednego poziomu jest bardzo praktyczna, a przy tym gwarantuje bezpieczeństwo mieszkańcom.

WYGODNY PODZIAŁ NA STREFY FUNKCJONALNE W DOMU PARTEROWYM

Mimo jednej płaszczyzny, w domach parterowych widoczne jest wyraźne rozdzielenie strefy dziennej z salonem, kuchnią oraz łazienką i prywatnej z sypialniami, prywatną łazienką i garderobą. Części te najczęściej sytuuje się w przeciwległych stronach domu oraz oddziela korytarzami lub pomieszczeniami gospodarczymi. Taki układ pomieszczeń sprzyja wspólnemu spędzeniu czasu, ale gwarantuje też intymność. Są jednak projekty przełamujące tę tendencję i sytuujące część dzienną w centrum domu rozdzielając strefę prywatną rodziców i dzieci. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od trybu życia jaki prowadzi rodzina.

DUŻE PRZESZKLENIA TARASOWE – OGRÓD PRZEDŁUŻENIEM DOMU

Jeden poziom domu parterowego sprzyja otwarciu go na ogród, a taras stanowi jego naturalne przedłużenie, dlatego też wiele z projektów domów parterowych w naszej kolekcji ma spore przeszklenia tarasowe. Duże okna wpływają na doskonałe doświetlenie wnętrz, co z kolei przekłada się na dobre samopoczucie mieszkańców. Okna tarasowe stanowią przedłużenie domu nie tylko w strefie dziennej, jako wyjście na ogród z salonu, ale bardzo często wyposażane są w nie również sypialnie, co dodatkowo wpływa na możliwość korzystania mieszkańców z ogrodu. Uzupełnieniem wyjść tarasowych są tzw. fixy, czyli okna nieotwieralne, które również mogą występować w dużych rozmiarach i uzupełniać widoki na ogród.

RÓŻNORODNOŚĆ PROJEKTÓW DOMÓW PARTEROWYCH

Dom parterowy najczęściej zaplanowany jest na planie prostokąta lub kwadratu, ale konstrukcja i architektura budynków parterowych daje możliwość łatwego wydzielenia podcieni, tarasów i zadaszeń, co może uatrakcyjnić bryłę. Wśród domów parterowych znaleźć można budynki o różnym metrażu: małe domy tanie w budowie i użytkowaniu, wygodne, rozłożyste wille, domy drewniane, prefabrykowane, pokryte dachem dwuspadowym, wielospadowym albo płaskim, w stylu tradycyjnym, bądź o nowoczesnym rysie, budynki wolnostojące i do zbliźniaczenia. Funkcjonalne rozplanowanie wszystkich pomieszczeń i maksymalne wykorzystanie przestrzeni bez skosów i schodów sprawiają, że dom parterowy jest bardzo wygodny. Spora część kolekcji domów parterowych nadaje się także na wąską działkę. Posiadamy również projekty domów parterowych o nietypowym, nieregularnym kształcie dla osób ceniących niebanalne rozwiązania.

NAJCHĘTNIEJ WYBIERANE DOMY PARTEROWE

W najpopularniejszych domach parterowych najczęściej znajduje się salon, otwarta kuchnia, dwie lub trzy sypialnie, łazienka i pomieszczenie gospodarcze oraz kotłownia. Sam plan domu najczęściej bywa prosty, z ewentualnymi podcieniami tarasowymi. Często najpopularniejsze projekty mają kilka wersji, w tym z garażem na jedno lub dwa auta lub też z różnymi rodzajami dachów spadzistych lub płaskich. Wersje często różnią się też ilością sypialni i łazienek albo opcją adaptacji poddasza.

ENERGOOSZCZĘDNE DOMY PARTEROWE

Wszystkie nasze projekty domów parterowych są oszczędne w użytkowaniu, często w standardzie energooszczędnym (NF40) oraz pasywnym (NF15). W kategorii domów parterowych znajdują się budynki ogrzewane gazem, paliwem stałym, ale także z zastosowaną pompą ciepła, z wentylacją grawitacyjną lub mechaniczną – rekuperacją. Wszystkie domy parterowe spełniają obowiązujące przepisy i aktualne warunki techniczne, a spora część jest dostosowana do obostrzonych wymagań WT2021.

KOSZT BUDOWY DOMU PARTEROWEGO

Sporą część kolekcji projektów parterowych stanowią domy tanie w budowie, o niewielkim metrażu i dwuspadowym dachu bez ciężkiego stropu. Są to najtańsze z możliwych do realizacji domów. Porównując koszt budowy domu parterowego do tej samej powierzchni domu z poddaszem użytkowym, trzeba wziąć pod uwagę, że poza większą powierzchnią dachu i fundamentów dom parterowy oszczędza na koszcie wykonania takich elementów jak schody i strop, ma też niższe kominy. Przy wykonaniu więźby dachowej w formie wiązarów prefabrykowanych, często można też zrezygnować ze ścian konstrukcyjnych we wnętrzu. Koszty wykonania mogą więc być bardzo porównywalne.

PLUSY I MINUSY DOMÓW PARTEROWYCH

Do plusów niewątpliwie trzeba zaliczyć komfort użytkowania domu na jednym poziomie, nieograniczony kontakt z ogrodem, możliwość dowolnego kształtowania wnętrza dzięki wiązarom dachowym. Minusem będzie konieczność posiadania stosunkowo większej działki, a lokalizacja sypialni na poziomie terenu może wpływać na brak poczucia bezpieczeństwa podczas snu.
 

Projekty domów parterowych są coraz chętniej wybierane przez inwestorów chcących w swoim domu oderwać się od codziennego zgiełku i wypoczywać w pełnym kontakcie z przyrodą, więc bardzo dobrze wpisują się w modny trend „slow life”