ULUBIONE

Domy parterowe, gotowe projekty

Domy parterowe przewidują rozplanowanie wszystkich pomieszczeń na jednej kondygnacji naziemnej. Rozmieszczenie pomieszczeń na jednym poziomie ma bardzo istotne znaczenie dla rodzin z małymi dziećmi, osób starszych lub niesprawnych ruchowo. Jednak wygodę tego typu rozwiązań docenią wszyscy, gdyż dostępność pomieszczeń z jednego poziomu jest bardzo praktyczna, a przy tym gwarantuje bezpieczeństwo mieszkańcom. Pozwala również otworzyć wnętrza na ogród dzięki tarasom i dużym przeszkleniom. Budowa nie wymaga inwestowania w schody oraz strop żelbetowy. W każdym domu możemy wprowadzić zmiany. Istnieje również możliwość opracowania projektu indywidualnego.

Widok: tier0 tier1-active tier2
Sortuj wg:
212

Lipińscy Domy, projekty domów parterowych

Domy parterowe przewidują rozplanowanie wszystkich pomieszczeń na jednej kondygnacji naziemnej. Rozmieszczenie pomieszczeń na jednym poziomie ma bardzo istotne znaczenie dla rodzin z małymi dziećmi, osób starszych lub niesprawnych ruchowo. Jednak wygodę tego typu rozwiązań docenią wszyscy, gdyż dostępność pomieszczeń z jednego poziomu jest bardzo praktyczna, a przy tym gwarantuje bezpieczeństwo mieszkańcom.

Wygodny podział na strefy funkcjonalne w domu parterowym

Mimo jednej płaszczyzny, w domach parterowych widoczne jest wyraźne rozdzielenie strefy dziennej z salonem, kuchnią oraz łazienką i prywatnej z sypialniami, prywatną łazienką i garderobą. Części te najczęściej sytuuje się w przeciwległych stronach domu oraz oddziela korytarzami lub pomieszczeniami gospodarczymi. Taki układ pomieszczeń sprzyja wspólnemu spędzeniu czasu, ale gwarantuje też intymność. Są jednak projekty przełamujące tę tendencję i sytuujące część dzienną w centrum domu rozdzielając strefę prywatną rodziców i dzieci. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od trybu życia jaki prowadzi rodzina.

Duże przeszklenia tarasowe - ogród przedłużeniem domu

Jeden poziom domu parterowego sprzyja otwarciu go na ogród, a taras stanowi jego naturalne przedłużenie, dlatego też wiele z projektów domów parterowych w naszej kolekcji ma spore przeszklenia tarasowe. Duże okna wpływają na doskonałe doświetlenie wnętrz, co z kolei przekłada się na dobre samopoczucie mieszkańców. Okna tarasowe stanowią przedłużenie domu nie tylko w strefie dziennej, jako wyjście na ogród z salonu, ale bardzo często wyposażane są w nie również sypialnie, co dodatkowo wpływa na możliwość korzystania mieszkańców z ogrodu. Uzupełnieniem wyjść tarasowych są tzw. fixy, czyli okna nieotwieralne, które również mogą występować w dużych rozmiarach i uzupełniać widoki na ogród.

Różnorodność projektów domów parterowych

Dom parterowy najczęściej zaplanowany jest na planie prostokąta lub kwadratu, ale konstrukcja i architektura budynków parterowych daje możliwość łatwego wydzielenia podcieni, tarasów i zadaszeń, co może uatrakcyjnić bryłę. Wśród domów parterowych znaleźć można budynki o różnym metrażu: małe domy tanie w budowie i użytkowaniu, wygodne, rozłożyste wille, domy drewniane, prefabrykowane, pokryte dachem dwuspadowym, wielospadowym albo płaskim, w stylu tradycyjnym, bądź o nowoczesnym rysie, budynki wolnostojące i do zbliźniaczenia. Funkcjonalne rozplanowanie wszystkich pomieszczeń i maksymalne wykorzystanie przestrzeni bez skosów i schodów sprawiają, że dom parterowy jest bardzo wygodny. Spora część kolekcji domów parterowych nadaje się także na wąską działkę. Posiadamy również projekty domów parterowych o nietypowym, nieregularnym kształcie dla osób ceniących niebanalne rozwiązania.

Najchętniej wybierane domy parterowe

W najpopularniejszych domach parterowych najczęściej znajduje się salon, otwarta kuchnia, dwie lub trzy sypialnie, łazienka i pomieszczenie gospodarcze oraz kotłownia. Sam plan domu najczęściej bywa prosty, z ewentualnymi podcieniami tarasowymi. Często najpopularniejsze projekty mają kilka wersji, w tym z garażem na jedno lub dwa auta lub też z różnymi rodzajami dachów spadzistych lub płaskich. Wersje często różnią się też ilością sypialni i łazienek albo opcją adaptacji poddasza.

Energooszczędne domy parterowe

Wszystkie nasze projekty domów parterowych są oszczędne w użytkowaniu, często w standardzie energooszczędnym (NF40) oraz pasywnym (NF15). W kategorii domów parterowych znajdują się budynki ogrzewane gazem, paliwem stałym, ale także z zastosowaną pompą ciepła, z wentylacją grawitacyjną lub mechaniczną – rekuperacją. Wszystkie domy parterowe spełniają obowiązujące przepisy i aktualne warunki techniczne, a spora część jest dostosowana do obostrzonych wymagań WT2021.

Koszt budowy domu parterowego

Sporą część kolekcji projektów parterowych stanowią domy tanie w budowie, o niewielkim metrażu i dwuspadowym dachu bez ciężkiego stropu. Są to najtańsze z możliwych do realizacji domów. Porównując koszt budowy domu parterowego do tej samej powierzchni domu z poddaszem użytkowym, trzeba wziąć pod uwagę, że poza większą powierzchnią dachu i fundamentów dom parterowy oszczędza na koszcie wykonania takich elementów jak schody i strop, ma też niższe kominy. Przy wykonaniu więźby dachowej w formie wiązarów prefabrykowanych, często można też zrezygnować ze ścian konstrukcyjnych we wnętrzu. Koszty wykonania mogą więc być bardzo porównywalne.

Plusy i minusy domów parterowych

Do plusów niewątpliwie trzeba zaliczyć komfort użytkowania domu na jednym poziomie, nieograniczony kontakt z ogrodem, możliwość dowolnego kształtowania wnętrza dzięki wiązarom dachowym. Minusem będzie konieczność posiadania stosunkowo większej działki, a lokalizacja sypialni na poziomie terenu może wpływać na brak poczucia bezpieczeństwa podczas snu.
 

Projekty domów parterowych są coraz chętniej wybierane przez inwestorów chcących w swoim domu oderwać się od codziennego zgiełku i wypoczywać w pełnym kontakcie z przyrodą, więc bardzo dobrze wpisują się w modny trend „slow life”

FAQ: Domy parterowe
Najczęściej zadawane pytania

Czy dom parterowy jest tańszy od domu z poddaszem

Koszt budowy zależy od oczywiście od stopnia skomplikowania budynku. Zakładając porównywalne rozwiązania - prosty dach i nieskomplikowaną bryłę, koszty budowy dla domów parterowych i z poddaszem, są przeważnie porównywalne, ponieważ mimo większej powierzchni dachu i fundamentów w domu parterowym oszczędzamy na koszcie ciężkiego stropu i schodów. Natomiast koszty ogrzewania przynajmniej teoretycznie przechylają szalę na korzyść domów z poddaszem, ze względu na korzystniejszy współczynnik kształtu budynku (stosunek A/V - przegród zewnętrznych do kubatury ogrzewanej).

Jakie zalety ma dom parterowy

Podstawową zaletą domu parterowego jest wygoda użytkowania domu na jednym poziomie. Brak schodów i dostępność wszystkich pomieszczeń są szczególnie istotne dla osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz dla rodzin z małymi dziećmi. Kolejnym niezaprzeczalnym atutem jest bezpośredni kontakt wszystkich pokoi z ogrodem, często podkreślany przez projektantów dużą ilością drzwi tarasowych tak, aby w każdym momencie można było skorzystać z uroków własnego ogródka.

Jakie wady ma dom parterowy

Niekorzystnym elementem przy użytkowaniu domu parterowego jest kwestia bezpieczeństwa. Sypialnie na poziomie terenu mogą dla niektórych być niekomfortowe, zwłaszcza jeśli posiadają drzwi tarasowe. Inną kwestią jest konieczność posiadania większej działki dla domu parterowego. Dodatkowo duże znaczenie ma też sąsiedztwo, gdyż wysokie budynki na sąsiadujących działkach mogą przesłaniać światło i widoki, które byłyby dostępne w przypadku posiadania drugiej kondygnacji.