PROMOCJA
ULUBIONE

Projekty domów do 70 m2 powierzchni zabudowy

Projekty domów do 70 m2 powierzchni zabudowy na zgłoszenie, które można realizować we własnym zakresie, bez formalności. Inwestor może zdecydować, czy zatrudnić kierownika , czy samodzielnie przejąć taką odpowiedzialność. Projekty do 70m są propozycją dla indywidualnych inwestorów, którzy chcą wybudować dom na własne potrzeby mieszkaniowe. Projekty domów parterowych, z poddaszem i piętrowych do 70 m2 powierzchni zabudowy mają prostą konstrukcję, aby łatwo i tanio można było je wybudować. Małe domy z dachem dwuspadowym mają często możliwość zagospodarowania poddasza lub też są to domy z zagospodarowanym poddaszem użytkowym. Największa powierzchnię użytkową można uzyskać przy zastosowaniu dwóch pełnych kondygnacji.

Widok: tier0 tier1-active tier2
Sortuj wg:
19

Projekty domów do 70 m2 zyskały ostatnio dużą popularność. Wszystko za sprawą zmian w przepisach, które ma przynieść Polski Ład, czyli program społeczno-gospodarczy opracowany przez partię rządzącą. Zgodnie z nowymi zapisami w prawie budowlanym, małe domy do 70 m2 powierchni zabudowy będzie można budować łatwiej i szybciej. Co dokładnie się zmieni i jak można na tym zyskać?

Domy 70 m2 bez pozwolenia – już dostępne

Zainteresowanie gotowymi projektami domów do 70 m2 jest związane z Polskim Ładem, czyli programem społeczno-gospodarczym zaproponowanym przez koalicję rządzącą. Projekt budzi spore emocje i już od dłuższego czasu jest szeroko omawiany w mediach. Jednym z założeń zmian w ustawie jest uproszczenie prawa budowlanego w ramach programu Ułatwienia w budowie domów do 70 m2, tak aby obywatele mogli łatwiej i szybciej stworzyć swoje własne, często pierwsze, miejsce zamieszkania. Obowiązujące od 2-go stycznia 2022 r. zmiany polegają przede wszystkim na ograniczeniu formalności.

Budowę domku 70 m2 powierzchni zabudowy będzie można prowadzić na takich samych zasadach, jakie teraz obowiązują małe, tanie w budowie domy do 35 m2, czyli inwestor planujący budowę budynku o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 70 m2 nie musi:

Takie zmiany wyglądają korzystnie, ponieważ o ile obiekt do 35 m2 bez pozwolenia może pełnić funkcje rekreacyjne czy letniskowe, o tyle dom do 70 m2 pow. zabudowy zaspokoi potrzeby niewielkiej rodziny jako funkcjonalny budynek całoroczny, a domek z piętrem może już oferować powierzchnię użytkową nawet do 100 m2. Inwestorzy mają więc do wyboru wiele interesujących projektów, wśród których znajdą zarówno domy z płaskim dachem, jak i te, z poddaszem użytkowym.

Trzeba jednak pamiętać, że skorzystanie z uproszczonych procedur nie jest obowiązkowym postępowaniem i Inwestor chcący budować mały dom, do 70 m może wybrać tradycyjny sposób prowadzenia formalności, czyli ze "starym dobrym" pozwoleniem na budowę.

Jak dokładnie ma wyglądać budowa domu bez pozwolenia 70 m2?

Dom do 70 m2, a Polski Ład – co warto wiedzieć?

Polski Ład uprościł procedury związane z budową małych domów do 70 m kw. powierzchni zabudowy. Nie oznacza to jednak, że każdy chcący postawić taki obiekt, będzie to mógł zrobić bez żadnych procedur. Inwestor przede wszystkim musi spełnić następujące wymagania:

Oznacza to, że w takim wypadku idealnym rozwiązaniem stają się domy parterowe oraz parterowe z poddaszem użytkowym. Gotowe projekty domów do 70 m2 można dopasować do swoich potrzeb, ponieważ inwestorzy mają do wyboru obiekty różnego typu. W związku ze zmianami wytypowaliśmy propozycje budynków, które wpisują się w wymagania programu Ułatwienia w budowie domów do 70 m2. Warto przyjrzeć się, jakie wymagania prawne stoją przed osobami planującymi skorzystać z uproszczonej procedury i jak przygotować się do wykorzystania zmian, które weszły w życie.

Projekt domu bez pozwolenia – wymagania formalne

Inwestorzy, którzy chcą skorzystać z uproszczonej i przyśpieszonej procedury zgłoszenia domku do 70 m kw. muszą jednak zdawać sobie sprawę, że wymagania formalne dotyczą nie tylko projektów i tego, że muszą uwzględniać ograniczoną powierzchnię zabudowy do 70 m2 oraz liczby kondygnacji, ale też muszą uwzględniać lokalizację i jej uwarunkowania.

Mimo braku konieczności uzyskania pozwolenia na budowę inwestor musi zgłosić chęć budowy w odpowiednim urzędzie lokalnym, czyli przejść procedurę tzw. zgłoszenia projektu budowlanego. W ustawie przewiduje się, że budowane domy do 70 m² mają być budynkami wolnostojącymi, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Inwestor musi być także właścicielem działki, na której ma powstać mały dom do 70 m kwadratowych powierzchni zabudowy.

Wprowadzono też zmianę dotyczącą dopuszczalnej powierzchni zabudowy wolnostojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej, rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku z obecnych 35 m² do 70 m². Liczba tych budynków na działce nie może być większa niż jeden na każde 500 m² powierzchni działki. Mając na uwadze względy bezpieczeństwa, ustalono ograniczenia:

Ponadto planowana inwestycja musi spełniać, jak wszystkie inne, wymagania techniczno-budowlane określone w przepisach rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Chodzi przede wszystkim o:

Do zgłoszenia budowy domu trzeba dołączyć:

Jak widać, mimo znacznego uproszczenia wymogów formalnych, budowa domu 70 m2 bez pozwolenia nie oznacza całkowitej swobody w prowadzeniu prac budowlanych. Nie warto się jednak tym zrażać, ponieważ dla osób planujących postawienie małego domku 70 m2 przepisy mające wejść w życie są korzystne, a przede wszystkim pozwalają znacząco skrócić czas oczekiwania na wprowadzenie się do własnego lokum.

Uproszczenia dla domów do 70 m kwadratowych powierzchni zabudowy

Wprowadza się uproszczenie w procedurze zgłoszenia budowy domu do 70 m², polegające na zablokowaniu możliwości zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do dokonanego przez inwestora zgłoszenia takiej budowy, czyli najistotniejsza zmiana jest taka, że do budowy będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia!

Drugim bardzo istotnym z punktu widzenia inwestorów indyidualnych uproszczeniem jest nowy termin na wydanie decyzji o warunkach zabudowy, w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania. Dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m² został on bowiem skrócony do 21 dni, ze względu na prostsze rozwiązania w projektach.

Czy domy do 70 m² można sprzedać lub wynająć?

Konieczność złożenia oświadczenia o budowie dla własnych potrzeb mieszkaniowych wzbudziła wątpliwości związane z możliwością wynajmu czy sprzedaży domu do 70 m² wybudowanego bez pozwolenia na budowę i kierownika budowy. I choć wciąż są wątpliwości formalne, ustawa nie reguluje w żaden szczególny sposób tej kwestii.

Nie ma regulacji Kodeksu cywilnego określających:

Projekty małych domów do 70 m2 – jaki wybrać?

Jeśli planujesz inwestycję w mały dom do 70 m2, być może nie jesteś pewien, czy ograniczona powierzchnia użytkowa spełni potrzeby Twojej rodziny. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że projekty domów do 70 m2 powierzchni zabudowy, które znajdziesz w naszej ofercie, są różnorodne, dlatego można wybrać taki, który sprawdzi się najlepiej. Przede wszystkim w grę wchodzą nie tylko projekty małych domów parterowych do 70 m2 bez poddasza użytkowego. Możesz zdecydować się także na budynek z poddaszem użytkowym lub takim, które jest przeznaczone do adaptacji, wówczas możesz mieć do dyspozycji nawet 90 m kw. powierzchin użytkowej. Jest to idealny wybór, jeśli Twoja działka ma niewielką powierzchnię lub jest wąska. Dodatkowa powierzchnia pod dachem pozwala na zmniejszenie obrysu obiektu, co daje większe możliwości pod względem ulokowania go nawet na małej parceli.

Jeśli zatem szukasz gotowego projektu domu do 70 m2, zwróć uwagę na takie aspekty, jak:

Pamiętaj także, że budowa domu to inwestycja na co najmniej kilka lat. Weź zatem pod uwagę, że potrzeby Twojej rodziny mogą się zmieniać, choćby dlatego, że Twoje dzieci dorosną i będą wymagały nieco innej organizacji przestrzeni niż kilkulatki. Warto wziąć to pod uwagę, wybierając taki projekt domu do 70 m2, który umożliwi łatwą zmianę aranżacji pomieszczeń.

Gotowe projekty domów do 70 m2 – co znajdziesz u Lipińskich?

Przygotowaliśmy duży wybór różnorodnych projektów małych domów parterowych do 70 m2 , z poddaszem użytkowym i piętrowych. Są to obiekty, które pod względem formalnym wpisują się w wymagania stawiane przez program Ułatwienia w budowie domów do 70 m kw. Możesz zdecydować się na dom nowoczesny lub utrzymany w tradycyjnej formie, z pewnością wybierzesz projekt dopasowany do Twoich potrzeb. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu małe domy do 70 m2, które zostały dobrze zaprojektowane, są w pełni funkcjonalne i wygodne. Takie obiekty wpisują się w szczególności w potrzeby niedużych rodzin.

Warto też podkreślić, że budowa małego domu niesie liczne korzyści, do których należą przede wszystkim:

Warto zatem wykorzystać możliwości, jakie politycy przygotowali w ramach Polskiego Ładu, w szczególności, jeśli planujesz budowę swojego pierwszego domu lub domu na jesień życia albo też zamierzasz mieszkać samodzielnie.