PROMOCJA
ULUBIONE

Projekty domów z antresolą

Domy z antresolą to kategoria projektów o dwóch typach: dwukondygnacyjne domy z klasyczną antresolą, na którą prowadzą schody np. z salonu, jak również projekty domów parterowych i z poddaszem użytkowym z podwyższonym sufitem w części dziennej i oknami sięgającymi dachu. Całą grupę projektów charakteryzuje nowoczesny design oraz wysokie przeszklenia, które otwierają dom na ogród, a jednocześnie wspaniale doświetlają wnętrze najbardziej przyjaznym dla człowieka naturalnym światłem. Zaprojektowanie antresoli jest coraz częściej stosowanym i bardzo efektownym zabiegiem architektonicznym, który nadaje wnętrzu lekkości, sprawia, że wydaje się bardziej przestronne. Każdy dom możemy dostosować wprowadzając zmiany, a jeśli nie ma takiej możliwości możemy przygotować projekt indywidualny.

Widok: tier0 tier1-active tier2
Sortuj wg:
47

Projekty domów z antresolą – z mieszkania do domu

U wielu osób antresola budzi skojarzenia z mieszkaniami w starych kamienicach, w których podział obszernych mieszkań na mniejsze wymusił konieczność jak największego wykorzystania przestrzeni. W nowoczesnym budownictwie antresola pełni dokładnie taką samą rolę i powiększa zazwyczaj mieszkania ulokowane tuż pod dachem o dodatkową część sypialną na poddaszu. Czy w domach jest podobnie?

W części przypadków antresola w domach jednorodzinnych spełnia dokładnie tę samą rolę, czyli udostępnia poddasze do użytkowania. Coraz modniejsze staje się jednak tworzenie antresoli po to, aby optycznie powiększyć część dzienną i otworzyć ją aż do dachu.

Antresola – dodatkowa przestrzeń w domu

Domy z antresolą to kategoria projektów o dwóch typach: dwukondygnacyjne domy z klasyczną antresolą, na którą prowadzą schody np. z salonu, jak również projekty domów parterowych i z poddaszem użytkowym z podwyższonym sufitem w części dziennej i oknami sięgającymi dachu. Całą grupę projektów charakteryzuje nowoczesny design oraz duże, wysokie przeszklenia, które stanowią o atrakcyjności tego typu rozwiązań, a jednocześnie wspaniale doświetlają wnętrze najbardziej przyjaznym dla człowieka naturalnym światłem. Podkreślić należy, że stawianie takiej konstrukcji coraz rzadziej stanowi próbę uzyskania dodatkowej przestrzeni, co zazwyczaj było celem osób zamieszkujących kamienice.

Zaprojektowanie antresoli jest coraz częściej stosowanym i bardzo efektownym zabiegiem architektonicznym, który nadaje wnętrzu lekkości, sprawia, że wydaje się ono większe i bardziej przestronne, a ponadto pozwala zaaranżować antresolę jako dodatkową przestrzeń np. rekreacyjną, a w domach o małej powierzchni – uzyskać dodatkowe metry np. z przeznaczeniem na sypialnię, pracownię czy bibliotekę lub strefę relaksu. Ta dodatkowa przestrzeń może być dowolnie zaaranżowana w sposób nadający wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Dzięki wielu własnym pomysłom lub przy pomocy architekta wnętrz, antresola sprawi, że wnętrze domu zyska niesamowity charakter. Antresola często staje się korytarzem, prowadzącym do pozostałej części budynku. Jej - specyfika zapewnia dobrą komunikację pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami, co powoduje, że domownicy – przebywając nawet w odrębnych pomieszczeniach, są ze sobą w kontakcie. Antresole dają jednocześnie sposobność do ukrycia się, wycofania do spokojniejszej strefy domu. Dlatego tez często aranżuje się je właśnie jako bibliotekę lub kącik wypoczynkowy.

Dla kogo dom z antresolą?

Budowę domu z antresolą rozważyć powinni inwestorzy szukający niesztampowych rozwiązań, stawiający na indywidualne, podkreślające charakter domu rozwiązania architektoniczno-konstrukcyjne. Kolekcja gotowych projektów domów z antresolą Lipińscy Domy to grupa starannie opracowanych i przemyślanych funkcjonalnie projektów o różnym metrażu, stylistyce, funkcji, różnych kosztach budowy, z przeznaczeniem dla dużych, małych i tych najmniejszych rodzin, dla par, seniorów i singli. Łączy je to, że wkomponowanie w bryłę antresoli podkreśliło walory budynku, jego wyjątkowość i zdecydowanie wyróżniło spośród dostępnych na rynku projektów katalogowych.

Dom parterowy z antresolą

Choć istnieje możliwość zastosowania antresoli w zasadzie w każdym budynku, dużą popularnością cieszą się domy parterowe z antresolą. Pomimo kompaktowych wymiarów, niewielkie domki z antresolą pozwalają nie tylko maksymalnie wykorzystać przestrzeń wewnątrz murów, ale także zaplanować wykorzystanie pomieszczeń na antresoli w późniejszym czasie. Dobudowywanie dodatkowej przestrzeni na zewnątrz budynku może sprawiać kłopot, szczególnie jeśli nie pozwalają na to wymiary działki. Antresola w domu parterowym pozwala znacznie powiększyć część użytkową. Przy odpowiedniej wysokości sufitu, możliwe jest bardzo komfortowe użytkowanie tej dodatkowej powierzchni. Nie można zapomnieć także o walorach estetycznych. Projekty domów z antresolami często obejmują również eksponowanie elementów pięknej więźby dachowej. Wnętrze może zyskać nie tylko na dynamiczności, ale także pozwala nawiązać do tradycyjnego dizajnu. Większość naszych projektów oferuje skośne dachy, gwarantujące dobre odprowadzanie wody deszczowej, które (poprzez zastosowanie dodatkowych okien dachowych) wpuszczają do wnętrza jeszcze więcej światła, którego tak wyczekujemy, szczególnie w okresach jesienno-zimowych. Antresola w domu parterowym może więc stanowić substytut piętra, bez konieczności podnoszenia dachu i wykorzystywania całej przestrzeni nad parterem.

Można też inaczej podejść do tematu antresoli, podnosząc sufit nad salonem i zyskując w ten sposób wysoką, reprezentacyjną przestrzeń, a docelowo umożliwiając w razie potrzeby wykonanie antresoli nad częścią prywatną. W takiej sytuacji dodatkowo uzyskane metry kwadratowe z powodzeniem mogą stać się przytulną sypialnią czy gabinetem. Domy parterowe z antresolą to doskonałe rozwiązanie dla rodzin z dziećmi. Idea wspólnej przestrzeni, obejmującej w sumie dwa umownie oddzielne pomieszczenia, świetnie sprawdza się jako miejsce zabawy i odpoczynku dla pociech. Przestrzeń tę można również łatwo zaaranżować jako pokój gościnny, który w zwykłych dniach stanowi gabinet, lub właśnie przestrzeń do odpoczynku.

Dom z dwiema kondygnacjami i pustką nad salonem

Do najchętniej wybieranych przez klientów domów z antresolą należą nowoczesne domy z poddaszem użytkowym, często z podwyższoną ścianką kolankową, lub piętrowe z otwartym sufitem najczęściej nad salonem lub jego fragmentem. Rozwiązania tego typu budynków są dwa. W pierwszym przypadku nie ma typowej antresoli, na którą wchodzimy schodami i która jest otwartą przestrzenią. Układ jest bowiem typowy dla domów dwukondygnacyjnych z wydzielonymi schodami, a otwarta przestrzeń nad salonem, gdzie nie ma stropu jest na poddaszu wydzielona ściankami lub jest na nią wgląd np. z korytarza lub z sypialni rodziców. Drugim przypadkiem jest dostęp do górnej kondygnacji schodami z salonu i tutaj na antresoli znajduje się część komunikacyjna prowadząca do dalszych pomieszczeń na drugiej kondygnacji. Ta część jest często również powiększona i na niej znajduje się biblioteka lub bawialnia i to rozwiązanie najbardziej przypomina otwarte antresole w starych kamienicach.

Projekty domów z antresolą - na co zwrócić uwagę

Dom z antresolą to nie tylko budynek dobrze przemyślany, wykorzystujący do maksimum wolną przestrzeń, ale także projekt, który wymaga pewnej uwagi i odpowiedniego podejścia. Przede wszystkim, aby antresole były bezpieczne, muszą być wykonane z odpowiednią starannością. Ważne jest w końcu bezpieczeństwo użytkowników. Prócz wysokiej jakości materiałów, konstrukcja musi być odpowiednio trwale powiązana z konstrukcją domu. Odpowiednio rozplanowana powinna być także forma wejścia na antresolę. Najlepiej, jeśli schody na nią prowadzące są z jednej strony przymocowane do ściany, z drugiej zaś – posiadają solidną balustradę, która umożliwi pewne wsparcie w sytuacji tego wymagającej.

Projekty domów parterowych z antresolą zazwyczaj przewidują odpowiednią ilość światła naturalnego, jednakże pamiętać należy, że polskie lato jest dość krótkie, a życie domowe rozwija się głównie wieczorami. Trzeba więc zadbać również o odpowiedni dostęp światła sztucznego. Lampy sufitowe powinny wisieć na tyle nisko, aby umożliwić wykonanie tak prozaicznych czynności, jak na przykład wymiana żarówki. Warto więc zaopatrzyć nowoczesny dom z antresolą w mniejsze, bardziej rozsiane źródła światła, takie jak lampy wolnostojące. Możliwość punktowego nakierowan

Inną istotną kwestią, na jaką trzeba zwrócić uwagę, kiedy wybierany jest projekt domu z antresolą, jest dobór odpowiedniego sposobu wentylacji. Należy mieć na uwadze, że ciepło porusza się z dołu do góry. Zastosowanie klasycznej wentylacji może sprawić, że tylko osoby przebywające na antresoli, odczuwać będą wysoki komfort termiczny, a na dole domownicy będą marznąć. Sposobem na zapobieganie temu efektowi jest zastosowanie rekuperacji, która równomiernie rozprowadza ciepło po całym domu. Bardzo istotna jest też doskonała izolacja dachu, szczególnie jeśli zamierzamy go wyeksponować.

Przy wyborze domu z antresolą dla dużej rodziny należy też mieć na uwadze, że otwarta przestrzeń sprzyja rozchodzeniu się dźwięków, tak więc umieszczenie schodów w salonie i sypialni czy pokoi dla dzieci na antresoli, może powodować dyskomfort wszystkich mieszkańców. W takim przypadku lepiej zdecydować się po prostu na otwarcie sufitu w salonie i umieszczenie schodów w innej części domu, izolując tym samym akustycznie górną kondygnację.

Domy z antresolą – projekty dla każdego

Nowoczesny dom z antresolą ma wiele zalet. Największą z nich jest zwiększenie przestrzeni mieszkalnej, dodatkowa powierzchnia, którą można wykorzystać, w miarę potrzeb, jako dodatkową sypialnię, gabinet, pokój zabaw. Antresola to także stosunkowo naturalne rozgraniczenie różnych stref w domu. Dzięki antresoli zyskujemy nieprzeciętne efekty wizualne i dzięki temu tworzymy dodatkowe możliwości aranżacyjne naszego wnętrza. Niestety, antresole posiadają także mankamenty. Wśród nich wymienić należy, chociażby wspomniany już problem z utrzymaniem odpowiednio komfortowej temperatury otwartych pomieszczeń przy zastosowaniu wentylacji tradycyjnej, czy problem rozchodzenia się dźwięków po całej przestrzeni domu, co może być uciążliwe w przypadku umieszczenia na antresoli sypialni w domu gdzie mieszka duża rodzina.

W projektach domów z antresolą zastosowano takie materiały i technologie, by spełniały najwyższe standardy energooszczędności, a oprócz wygody i funkcjonalności, zapewniały mieszkańcom także wyjątkowy klimat i radość z mieszkania w nieszablonowym domu. Dokumentacja projektowa przygotowana przez biuro architektoniczne Lipińscy Domy została opracowana bardzo starannie i wykracza poza zakres przewidziany dla dokumentacji projektu katalogowego, dzięki czemu jest czytelna dla inwestora, architekta adaptującego oraz dla wykonawcy.

Wybierz swój projekt: dom z antresolą

Użytkowe poddasze, którego przestrzeni nie ograniczają ściany działowe, należy do najpopularniejszych rozwiązań w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym. Duże możliwości aranżacji takiego wnętrza oraz odczuwalne poczucie przestronności to główne powody, dlaczego inwestorzy wybierają taki projekt. Dom z antresolą sprawdzi się w przypadku mniejszych i większych rodzin, które będą mogły wykorzystać takie poddasze do odpoczynku, zabawy czy spotkań ze znajomymi. Zachęcamy do zapoznania się z naszą zróżnicowaną ofertą projektów domów z antresolą.