PROMOCJA
ULUBIONE

Projekty domów WT2021

Prezentujemy kolekcję dla Inwestorów planujących budowę dopiero za jakiś czas, a już teraz szukających energooszczędnego projektu oraz dla Inwestorów, którzy chcą żeby ich dom „wyprzedzał” aktualne warunki techniczne swoją energooszczędnością – zebrane są tu najbardziej przyszłościowe propozycje czyli domy zgodne z WT2021. W praktyce przekłada się to na zmiany grubości lub jakości izolacji termicznej przegród, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii oraz na zastosowanie stolarki okiennej i drzwiowej o lepszych parametrach. Znajdują się tu zarówno projekty parterowe, jak i piętrowe czy z poddaszem użytkowym, zróżnicowane pod kątem stylistyki oraz metrażu. Każdy projekt możemy dostosować do wymagań Inwestora. Istnieje również możliwość opracowania domy indywidualnego.

Widok: tier0 tier1-active tier2
Sortuj wg:
416

Lipińscy Domy, projekty domów WT 2021

Prezentujemy kolekcję dla Inwestorów planujących budowę dopiero za jakiś czas, a już teraz szukających energooszczędnego projektu oraz dla Inwestorów, którzy chcą żeby ich dom „wyprzedzał” aktualne warunki techniczne swoją energooszczędnością – zebrane są tu najbardziej przyszłościowe propozycje czyli domy zgodne z WT2021. Mamy zarówno projekty parterowe, jak i piętrowe czy z poddaszem użytkowym, zróżnicowane również pod kątem stylistyki oraz metrażu.

W wielu naszych projektach stosujemy nowoczesne, proekologiczne i energooszczędne rozwiązania takie jak rekuperacja, panele solarne, fotowoltaika, pompy ciepła, które wykorzystują min. energię odnawialną. Minimalizują one straty ciepła i ograniczają negatywny wpływ budownictwa na środowisko. Optymalne są projekty o zwartej bryle, które zmniejszają ryzyko wystąpienia mostków cieplnych.

GRUPA PROJEKTÓW WT2021

Są to domy, które dla przyjętych w projekcie teoretycznych warunków, spełniają wytyczne na rok 2021 wynikające z Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Każdorazowo charakterystyka energetyczna wymaga, podobnie jak sam projekt, weryfikacji do lokalnych warunków, czyli tzw. adaptacji, która potwierdzi wielkość parametru EP.


Zmiany w prawie budowlanym wprowadzane są stopniowo od roku 2014, przez 2017, aż do ostatecznych obostrzeń w 2021 roku. Wszystkie opisywane wartości i parametry WT2021 dotyczą budynków, dla których pozwolenie na budowę zostanie wydane od dnia 1. stycznia 2021 roku, ale także tych, które wtedy będą modernizowane czy rozbudowywane.

ZMIANY TECHNICZNE DLA WT2021

Ważną wartością w przypadku tych zmian jest EP (energia pierwotna, której jednostką jest kWh/m²rok) - współczynnik określający roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej czyli upraszczając jest to teoretyczna wartość określająca wpływ domu na środowisko naturalne. Istotne są także współczynniki przenikana ciepła dla przegród budowlanych U (W/m²K), które określają jak dużo ciepła tracimy przez przegrody takie jak ściany zewnętrzne i okna. Im niższe są opisane współczynniki tym dom jest bardziej energooszczędny i ekologiczny.

Od 2014 roku dopuszczalne EP wynosiło 120 kWh/m²rok, aktualnie od 2017 wynosi 95 kWh/m²rok, a od 2021 będzie to tylko 70 kWh/m²rok.

Współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych U od 2014 roku wynosił maksymalnie 0,25 W/(m²K), aktualnie czyli od 2017 roku nie może być on wyższy niż 0,23 W/m²K, a od 2021 roku współczynnik U nie będzie mógł przekroczyć 0,2 W/m²K. Współczynnik przenikania ciepła dachu od 2017 roku wynosi 0,18 W/m²K, w 2021 zmieni się na maksymalnie 0,15 W/m²K. Współczynnik przenikania dotyczy również okien – od 2017 obowiązuje maksymalna wartość 1,1 W/m²K w przypadku zwykłych okien i drzwi balkonowych oraz 1,3 W/m²K w przypadku okien połaciowych. Kolejna zmiana w 2021 roku obniży dopuszczalne wartości do 0,9 W/m²K dla zwykłych okien i 1,1 W/m²K dla okien połaciowych. Dla drzwi zewnętrznych aktualnie obowiązuje wartość 1,5 W/m²K, która w 2021 nie będzie mogła przekroczyć 1,3 W/m²K.

LEPSZEJ JAKOŚCI BUDYNKI

W praktyce przekłada się to na zmiany grubości lub jakości izolacji termicznej przegród (grubsze lub np. wzbogacone grafitem styropiany czy ulepszone wełny mineralne), wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii oraz na zastosowanie stolarki okiennej i drzwiowej o lepszych parametrach. Wszystkie te aspekty wiążą się z większym nakładem finansowym w trakcie budowy ze względu na ilość materiału oraz ich jakość – materiały te są droższe, jednak przekłada się to na niższe koszty ogrzewania i eksploatacji budynku przez wiele lat ich użytkowania. Dzięki lepszej izolacji mniej ciepła ucieka na zewnątrz co powoduje, ze rachunki na ogrzewanie są niższe.

Grupa WT2021 będzie się systematycznie powiększać, a już od połowy roku 2020 wszystkie projekty z naszej kolekcji będą dostosowane do nowo obowiązujących warunków. Każdy projekt, który jeszcze nie spełnia wymagań możemy dostosować na indywidualne życzenie Inwestora.