PROMOCJA
ULUBIONE

Projekty domów ze strychem do adaptacji

Decyzja o budowie domu zawsze wiąże się z perspektywą wydatku sporej sumy pieniędzy. Często zdarza się, że jest ona podejmowana w momencie, kiedy rodzina wciąż się powiększa. Inwestorzy mają świadomość, że z upływem lat pojawi się potrzeba dodatkowych pomieszczeń czy to dla rodzących się dzieci, czy to dla starszego pokolenia rodziców lub dziadków. Wychodzimy naprzeciw takim sytuacjom przedstawiając grupę domów z możliwością adaptacji strychu w dowolnym późniejszym momencie eksploatacji budynku. Mamy tutaj projekty zarówno z garażami, jak i bez, z różną liczbą sypialni i łazienek. Są domy proste i tanie w budowie, w stylu rustykalnym lub bardziej nowoczesnym oraz projekty energooszczędne wyposażone w system wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Stanowią one idealny kompromis dla tych, którzy jeszcze nie zdecydowali czy chcą mieć dom z poddaszem użytkowym czy raczej dom parterowy.

Widok: tier0 tier1-active tier2
Sortuj wg:
24
Gotowy projekt domu Haga

Klasyczny dom parterowy, z trzema sypialniami, dużą kotłownią, strychem do adaptacji

- 400 zł

Haga

LMB4799,81m2

Cena projektu:3390 zł3790 zł

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 3 790 zł

Gotowy projekt domu Tuluza

Tradycyjny dom parterowy, z dachem dwuspadowym, dwiema sypialniami, z możliwością adaptacji poddasza

- 400 zł

Tuluza

LMB3177,94m2

Cena projektu:3590 zł3990 zł

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 3 990 zł

Dla kogo dom ze strychem do adaptacji?

Decyzja o budowie domu zawsze wiąże się z perspektywą wydatku sporej sumy pieniędzy. Często zdarza się, że jest ona podejmowana w momencie, kiedy rodzina wciąż się powiększa. Inwestorzy mają świadomość, że z upływem lat pojawi się potrzeba dodatkowych pomieszczeń czy to dla rodzących się dzieci, czy to dla starszego pokolenia rodziców lub dziadków. Wychodzimy naprzeciw takim sytuacjom przedstawiając grupę domów z możliwością adaptacji strychu w dowolnym późniejszym momencie eksploatacji budynku. Mamy tutaj projekty zarówno z garażami, jak i bez, z różną liczbą sypialni i łazienek. Są domy proste i tanie w budowie, w stylu rustykalnym lub bardziej nowoczesnym oraz projekty energooszczędne wyposażone w system wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Stanowią one idealny kompromis dla tych, którzy jeszcze nie zdecydowali czy chcą mieć dom z poddaszem użytkowym czy raczej dom parterowy.

Jakie korzyści wynikają z budowy domu ze strychem do adaptacji?

Budowa dwuetapowa jest najlepszym pomysłem na rozłożenie kosztu budowy domu w czasie. Zebrane tutaj projekty domów z poddaszem dają możliwość wykończenia na początku tylko parteru, gdzie znajdują się wszystkie niezbędne do życia pomieszczenia, a gdy zajdzie taka potrzeba lub pojawią się dodatkowe środki finansowe, można przystąpić do wykończenia poddasza wg indywidualnego pomysłu.

Dom dwuetapowy – na czym można oszczędzić?

Oczywistym jest fakt, że budując dom dwukondygnacyjny w dwóch etapach nie trzeba od początku uwzględniać w budżecie kosztu wykończenia poddasza oraz wykonania schodów, ścian działowych, podłóg. Wbrew pozorom jest to spory dodatkowy koszt. Prace związane z wykończeniem wnętrz są obecnie wysoko wyceniane, także zaoszczędzenie na kilkudziesięciu metrach kwadratowych może się okazać kluczowe dla możliwości zrealizowania inwestycji. Nie mniejszym kosztem jest zakup materiałów wykończeniowych jak: elementy zabudowy poddasza, armatura, kafle, podłogi, tynki, farby, nie mówiąc już o osprzęcie elektrycznym i meblach. Są to koszty, które przy odpowiednio zaplanowanej pierwszej kondygnacji można odłożyć na przyszłość.

Projekty domów z poddaszem do adaptacji, a konieczne prace wykończeniowe

Jest jednak pewien zakres prac, które lepiej wykonać już na pierwszym etapie. Przygotowując od razu odpowiednio izolację stropu, można ograniczyć koszty związane z dostarczeniem ciepła tak, aby płacić w początkowej fazie eksploatacji budynku jedynie za ogrzewanie przestrzeni, która w danym momencie jest zamieszkiwana i użytkowana. Cała powierzchnia piętra może być przed zaadaptowaniem na cele użytkowe wykorzystywana na cele magazynowe, a w domach jednorodzinnych taka przestrzeń jest zawsze bardzo cenna. Wystarczy przewidzieć wyłaz w suficie w miejscu zaplanowanych schodów. Docieplenie dachu można wówczas wykonać już w drugim etapie.

W miarę możliwości finansowych warto też wykonać przynajmniej wylewkę schodów betonowych już na etapie budowy dolnego piętra. Podniesie to być może koszt budowy, jednakże pozwoli uniknąć dodatkowych niedogodności (takich, jak koszty remontu przestrzeni, w której schody mają zostać umieszczone) podczas późniejszego adaptowania poddasza.

Warto również dociągnąć do górnej kondygnacji ciągi instalacyjne tak, aby później móc je tylko odpowiednio rozprowadzić po górnej kondygnacji bez ingerencji w mieszkanie na parterze. Dostępność instalacji ułatwi późniejszą adaptację. Kanalizacja co prawda nie jest koniecznym elementem na poddaszu, jednakże jeśli mamy zamiar przekształcić je w standardowe pokoje mieszkalne, problemem może być każdorazowe schodzenie na dół. Szczególnie ważne jest to w przypadku, jeśli w przyszłości planowaliśmy wykonać na poddaszu oddzielne mieszkanie. Wtedy też konieczne jest zainstalowanie nie tylko standardowej instalacji elektrycznej, ale także między innymi gazowej, w celu montażu kuchni.

Podobną kwestią jest uwzględnienie okien i doświetlenie górnej kondygnacji już na początku, aby później nie musieć rozbierać dachu, czy kuć w ścianach. Otwory okienne pozwolą nie tylko doskonale doświetlić pomieszczenie. Są wręcz obowiązkowym elementem mieszkalnego poddasza. Jaki jest sens siedzieć przy sztucznym świetle, jeśli od naturalnego słońca oddziela nas tylko dach? Wszystkie te działania najlepiej podjąć na jak najwcześniejszym etapie budowy.

Domy z poddaszem do adaptacji – jak wykorzystać przestrzeń?

Niezaprzeczalnie dom z poddaszem do adaptacji to bardzo wygodna konstrukcja, pozwalająca rozłożyć koszty prac budowlanych w czasie, bez konieczności rezygnacji z szybszego zamieszkania w budynku, czy konieczności mieszkania w ciągłym remoncie. W zależności od wybranego projektu istnieje możliwość dobrania odpowiedniej powierzchni wyściowej, a dzięki adaptowalnemu poddaszu, możliwe jest niemal dwukrotne powiększenie przestrzeni użytkowej. Na co znajdzie się w niej miejsce? Zależy to od tego, jaki mamy plan oraz fundusze. Na pierwszym etapie prac, kiedy jeszcze nie jesteśmy zdecydowani na poważniejszą inwestycję, poddasze możemy traktować jak strych, schowek na niepotrzebne aktualnie przedmioty. W miarę postępu prac, dostępności środków finansowych, a także powiększania potrzeb przestrzennych, możemy wydzielać kolejne pomieszczenia z poddaszowego open space’u i po kolei je przystosowywać. Wydzielone pomieszczenia można urządzić na pokoje dla dzieci, gabinet, czy też pokój telewizyjny lub bawialnię. Dzięki umiejscowieniu na oddzielnym piętrze, pomieszczenia na poddaszu zapewniają swoim użytkownikom swobodę i prywatność, których nie sposób doświadczyć w zwykłych domach parterowych. Dzięki drobnej modyfikacji projektu możliwe jest nawet zaadaptowanie poddasza jako oddzielnego mieszkania na wynajem. Wystarczy schody przenieść z wnętrza na zewnątrz budynku. Takie rozwiązanie wymaga jednak zazwyczaj planowania jeszcze na wczesnym etapie budowy, aby odpowiednio umieścić wejście. W niektórych przypadkach można sobie pozwolić nawet na przeznaczenie całej przestrzeni poddasza na garderobę lub ogromną sypialnię. Ograniczeniem jest wyłącznie nasza wyobraźnia i możliwości finansowe.

Domy parterowe z możliwością adaptacji poddasza a inne rodzaje budynków

Czym jednak dom parterowy z poddaszem do adaptacji różni się od innych rodzajów domów? Dlaczego warto wybierać akurat te właśnie projekty? Pierwszym powodem, który był przytaczany tu wielokrotnie, są pieniądze. Użycie takiego projektu pozwala na wybudowanie w pełni funkcjonalnego domu, przy czym możliwe jest znaczne rozbudowanie go w terminie późniejszym, a więc po uzyskaniu dodatkowych środków finansowych. Od domów piętrowych odróżnić je można dzięki większej swobodzie wytyczania pomieszczeń, między innymi klatki schodowej. Dom piętrowy to także konieczność poczynienia natychmiastowych nakładów finansowych. W przeciwnym wypadku projekt wydaje się ciągle niedokończony. Cierpi na tym estetyka i wygoda. Pamiętać trzeba, że nie każdy będzie „na pewno” potrzebował dodatkowych pomieszczeń. Po co więc dodawać sobie kosztów na tak wczesnym etapie? Mobilność osób jest aktualnie dość duża, więc nawet jeśli okaże się, że dom parterowy z poddaszem do adaptacji jest jednak zbyt mały dla naszej rodziny, najprawdopodobniej z łatwością będziemy mogli go sprzedać i zakupić większą działkę lub dom. Dlaczego w takim razie nie zainwestować w zwykły dom parterowy? Z zasady takie projekty przewidziane są dla „już” pełnowymiarowej rodziny. W takim wypadku są one zazwyczaj odpowiednio większe. Przy ograniczonych wymiarach działki, może to niekorzystnie wpływać na wielkość i usytuowanie ogrodu. Ewentualni przyszli nabywcy na pewno zwrócą na to uwagę.

Projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji a budynki z antresolą

Jeszcze inny rodzaj budynków, który w pewnym stopniu można porównać z małym domem z poddaszem do adaptacji, to budynki z antresolami. W przypadku wysokich wnętrz niejednokrotnie możliwe jest umieszczenie pod nimi antresoli, która również powiększy przestrzeń użytkową. Co prawda, najlepiej takich korekt dokonywać już na etapie projektowania i budowy, jednakże jest możliwość dokonania tego w późniejszym terminie. Ta druga opcja może oznaczać konieczność dokonania dość poważnych zmian konstrukcyjnych, a więc i dużych nakładów finansowych. Wysokie sufity to także konieczność odpowiedniego wykonania instalacji grzewczej oraz oświetlenia. Tak więc domy z antresolami najlepiej budować, jeśli w taki sposób zostały one przewidziane w projekcie.

Projekty domów z poddaszem do adaptacji, a konieczne prace wykończeniowe

Jak można przeprowadzić kolejne etapy adaptacji? Z całą pewnością nie powinno się czekać na ostatnią chwilę z zakładaniem instalacji grzewczych i kanalizacyjnych. Te pierwsze są zalecane, nawet jeśli nikt w pomieszczeniu nie mieszka. Istnienie odpowiednich urządzeń ułatwi późniejszą adaptację. Kanalizacja co prawda nie jest koniecznym elementem na poddaszu, jednakże jeśli mamy zamiar przekształcić je w standardowe pokoje mieszkalne, problemem może być każdorazowe schodzenie na dół. Szczególnie ważne jest to w przypadku, jeśli w przyszłości planowaliśmy wykonać na poddaszu oddzielne mieszkanie. Wtedy też konieczne jest zainstalowanie nie tylko standardowej instalacji elektrycznej, ale także między innymi gazowej, w celu montażu kuchni. Nie można również zapomnieć o zamontowaniu okien. Otwory okienne pozwolą nie tylko doskonale doświetlić pomieszczenie. Są wręcz obowiązkowym elementem mieszkalnego poddasza. Jaki jest sens siedzieć przy sztucznym świetle, jeśli od naturalnego słońca oddziela nas tylko dach? Wszystkie te działania najlepiej podjąć na jak najwcześniejszym etapie budowy. „przeciąganie” instalacji elektrycznych, gazowych, grzewczych już po zamieszkaniu na parterze może się wiązać z dużymi kosztami dodatkowymi. Tak samo wybijanie otworów na okna połaciowe lub montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej. Pozostałe prace, takie jak zakup armatury, sprzętów, czy wykończenie poszczególnych pomieszczeń można sobie zostawić na później. Są to często prace, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności, więc możliwe jest ich wykonanie nawet samodzielnie.

Czym charakteryzuje się grupa projektów z poddaszem do adaptacji?

W projektach z tej grupy przewidziano przeważnie więźbę o konstrukcji tradycyjnej ciesielskiej oraz strop żelbetowy, który może być realizowany w różnych technologiach, jest w nich również miejsce na schody oraz zaprojektowana na górze odpowiednia wysokość kondygnacji, tak aby można było komfortowo korzystać z nowo planowanych pomieszczeń. Adaptacja strychu może zostać przeprowadzona według potrzeb i pomysłów mieszkańców, a wymaga już tylko przemyślenia niezbędnych pomieszczeń i funkcji, a co za tym idzie zaprojektowania ścianek działowych, instalacji oraz ewentualnie dodatkowych okien. Domy z dachem dwuspadowym pozwalają wykorzystać większą powierzchnię strychu oraz dają możliwość zaprojektowania okien w ścianach szczytowych.

W przypadku projektów z dachem wielospadowym czy kopertowym powierzchnie są mniejsze i planuje się okna połaciowe, ewentualnie lukarny. W naszym biurze można również uzyskać zgodę na zmiany w ramach adaptacji, co pozwala np. na doprojektowanie ścianki kolankowej, a tym samym zwiększenie wysokości pomieszczeń strychu i finalnie powierzchni użytkowej poddasza.

Plusem tej grupy projektów jest również ich uniwersalność. Domy te mają bowiem dachy spadziste o kątach nachylenia 30-40 stopni, oraz niezbyt dużą wysokość całego budynku, co sprawia że idealnie wpisują się w najpowszechniejsze w naszym kraju wytyczne miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego czy najpopularniejsze warunki zabudowy.

Kto przeprowadza adaptację strychu na powierzchnię użytkową?

Taką adaptację może przeprowadzić wybrany lokalny architekt np. jedno z współpracujących z nami biur architektonicznych, które znajdują się pod linkiem https://lipinscy.pl/adaptacje