Decydując się na przeprowadzkę do własnego domu, zazwyczaj zwracamy uwagę na działkę, na której nasza posiadłość ma stanąć. Sprawdzamy, czy nie jest zbyt tłoczno wokół, czy któryś z sąsiadów nie ma nieestetycznej, rozpadającej się stodoły zaraz przy naszym płocie. Czasem w pobliżu znajduje się las lub płynie strumyk. Podczas budowy dbamy także o to, żeby zachować przynajmniej odrobinę zieleni wokół domu. Zachowujemy miejsce na posadzenie kilku drzew lub rabatkę. Skoro cenimy kontakt z naturą i chcielibyśmy z niej korzystać jak najintensywniej, dlaczego nie zdecydować się na dom z dużymi oknami?
Komu przypadną do gustu projekty domów przeszklonych?
Kto z nas nie lubi budzić się skąpany w świetle poranka? Promienie słońca od razu pozwalają złapać wiatr w żagle i dodają energii nawet najmniej aktywnym spośród nas. Korzystanie z energii słońca jest szczególnie ważne jesienią i zimą, kiedy dni są krótkie, a do tego większą ich część spędzamy w pracy. Dlatego, budując własne cztery kąty warto zwrócić uwagę na domy z dużymi przeszkleniami. Są to idealne projekty na działki pod miastem, które są pełne zieleni i wolne od wielkomiejskiego gwaru. Duża ilość światła wpadająca do wnętrza sprawia, że wydaje się ono większe. Duże okna lub drzwi tarasowe dają poczucie przestrzeni, która kończy się dopiero z horyzontem. Szkło nadaje pomieszczeniu i całej bryle lekkość i nowoczesność. Niepowtarzalny i nowoczesny styl wspaniale komponuje się z zadbanym ogrodem i charakteryzuje osoby o wysmakowanym guście, ceniące odrobinę ekstrawagancji.
Szklane czy przeszklone domy?
Projekt domu z dużymi oknami może się wielu z nas kojarzyć nie tylko z bliskością natury, ale także brakiem prywatności. Szczególnie jeśli mamy dom z oknami zwróconymi w kierunku ciemnego lasu, wieczorami może nas złapać strach. Kiedy wyjeżdżamy na dłuższy czas, również możemy odczuć pewien dyskomfort na myśl o możliwości dostania się niepożądanych gości do domu przez duże przeszklenia na parterze. Co z coraz bardziej kapryśną pogodą, która potrafi zaskoczyć nas gradem wielkości piłek golfowych? Czy jest się czym przejmować? Technologia produkcji materiałów budowlanych i konstrukcji domów jest tak zaawansowana, że wybierając odpowiedni rodzaj szyby, nie musimy się obawiać włamania czy przypadkowego jej zbicia. Jeśli nie chcemy inwestować w nieco droższe rozwiązania szklarskie oraz będziemy się czuć bardziej komfortowo ze świadomością, że wieczorami żaden sąsiad nie będzie nas podglądał zza żywopłotu, możemy zainstalować żaluzje zewnętrzne, które bez problemu zatrzymają wszelkie (nie tylko fizyczne) ataki na naszą prywatność i mienie. Jeśli jednak mimo wszystko na myśl o dużych przeszkleniach w naszym domu nie czujemy się komfortowo, możemy sprawdzić inne projekty domów parterowych i piętrowych z bardziej tradycyjnym podejściem do przeszkleń.
Dom z przeszkleniami na parterze czy na piętrze?
W naszej ofercie znajdują się projekty domów z przeszkleniami zarówno na parterze, jak i na piętrze. Czy któreś z nich są lepsze od drugich? Odpowiedź nie jest prosta, gdyż wszystko zależy od preferencji oraz walorów działki. W większości działek miejskich, nawet w dzielnicach willowych, dość ścisła zabudowa ogranicza widok z okien parteru. Rozwiazaniem w tym przypadku będa większe okna na drugiej kondygnacji. Sprawdzą się zarowno okna pionowe, elewacyjne jak i połaciowe, montowane w dachu z możliwościa łączenia ich w spore przeszklenia dachowe powiazane ze szkleniem ścian. Dzięki takim rozwiazaniom nie tylko w domach piętrowych, ale też w tych z poddaszem możemy zapewnić sobie widok na odległy krajobraz za oknem.
Zazwyczaj domy piętrowe oferują większą ilość miejsca niż parterowe stojące na podobnej wielkości działce. Jest to zazwyczaj ilość przestrzeni zdublowana w stosunku do domu parterowego (w odróżnieniu od budynków z poddaszem). Pozwala to na wygodne zamieszkanie dużej rodzinie z dziećmi lub dziadkami. W przypadku usamodzielniania się kolejnych pociech możliwe jest dostosowanie górnej kondygnacji jako oddzielnego mieszkania, co pozwoli zachować prywatność pomimo przebywania w pobliżu. Rodzice w podeszłym wieku także mogą prowadzić w ten sposób samodzielne życie, w którym z pomocą mogą wkraczać ich dzieci wyłącznie w razie potrzeby. Samodzielne piętro można również w miarę konieczności lub chęci sprzedać jako autonomiczne mieszkanie, lub zaoferować na wynajem. Takie rozwiązanie pozwala łatwo i z pożytkiem zagospodarować nieużywaną przestrzeń i może zwiększyć wartość nieruchomości w oczach potencjalnych nabywców.
Ile kosztuje nowoczesny dom z dużymi oknami?
Jak każdy nowoczesny i estetyczny, a jednocześnie ekstrawagancki projekt, dom z dużymi oknami pociąga dodatkowe koszty. Jeśli je jednak porównamy z tymi, które wiążą się z budową domu tradycyjnego lub z wysokimi wnętrzami, może się okazać, że jednak nie wzrastają tak bardzo. Wiele zależy od wielkości domu. Z oczywistych względów im większy metraż, tym kosztowniejsze stają się materiały. To samo dotyczy liczby kondygnacji. Przeszklenia oraz nietypowa stolarka okienna pociągają w tym przypadku również większe koszty. Muszą się z tym liczyć wszyscy Ci, którym zależy na większym niż standardowe doświetleniu pomieszczeń.
Niektórzy mogą zwrócić uwagę na kwestie dużej ilości szkła, które słabiej izoluje temperaturę, a co za tym idzie, może prowadzić do zwiększenia rachunków za ogrzewanie zimą i jesienią. Nowoczesne domy przeszklone wyposażone są jednak zazwyczaj w odpowiednio zaawansowane technologicznie okna, które mają dobre właściwości izolacyjne. Potrójne szyby i wypełnienie przestrzeni między nimi gazem szlachetnym skutecznie blokuje możliwość nadmiernego wychłodzenia pomieszczeń przez okna. Dodatkowo, jeśli największe przeszklenia są zamontowane z odpowiedniej strony, to znaczy od południa i zachodu, straty ciepła mogą zostać wyrównane przez naturalne zyski cieplne dzięki światłu słonecznemu, którego przez większe okna wpada więcej. Tę zasade wykorzystuje sie np. przy projektowaniu budynków pasywnych.
Przeszklone domy a rodzaje okien
Przeszklenia w domach mogą przybierać różne formy. Przede wszystkim mogą być dużymi, panoramicznymi oknami. Nie muszą one zaczynać się od samej ziemi. Pamiętać jednak trzeba, że im większa przestrzeń szyby, tym większy może być problem z ich otwieraniem, przynajmniej w tradycyjny sposób. Obecnie duże okna otwierane są w sposób przesuwny lub podnoszono-przesuwny. W przeciwieństwie do klasycznych okien uchylno-rozwiernych ten typ nie potrzebuje dodatkowej przestrzeni podczas otwierania. Otwiera to przed nami zupełnie nowe pole do popisu w kwestii aranżacji wnętrza. Nowoczesne drzwi balkonowe wyposażone są również w niski próg, który pozwala na swobodne poruszanie się osobom na wózkach i małym dzieciom. Takie rozwiązanie niesie ze sobą także ogromne korzyści dla wizualnego odbioru pomieszczenia. Po otwarciu drzwi tarasowych przestrzeń domu wydaje się nieograniczona fizycznymi barierami. Doceni to każdy, kto choć raz potknął się o próg. Do nietypowych lub po prostu dużych przeszkleń polecane są okna aluminiowe, które mają mocniejszą konstrukcję i pozwalają na realizację nawet najśmielszych projektów zapewniając najwyższej jakości efekt. Należy się jednak liczyć z ich większym kosztem. Wybierając projekt domu z dużymi przeszkleniami i nie chcąc inwestować w droższe rozwiazania, należy zweryfikować możliwość wykonania konkretnych okien u lokalnych producentów stolarki.
Dom z dużymi oknami to propozycja dla osób ceniących nowoczesne rozwiązania i niebojących się dozy ekstrawagancji. Modernistyczne pomysły sprawiają, że projekty budynków z przeszkleniami świetnie prezentują się na tle naturalnego niczym niezmąconego krajobrazu. Poczucie wolności i niemal niczym nieskrępowanej przestrzeni zachwyci zarówno domowników, jak i gości. Prezentowane przez nas projekty pozwalają się cieszyć tą wolnością wszystkim, uwzględniając różne możliwości finansowe. Każdy otwarty umysł znajdzie tu coś wartego uwagi. Zapraszamy do zapoznania się z naszym dużym katalogiem projektów domów z przeszkleniami.