bezpłatny katalog z projektami domów Ciepłe Domy nr 37

Nasi architekci odpowiedzą na twoje pytania

  • 71 354 59 49
  • oraz:
  • 883 909 409
Sortuj wg:

Wyszukiwanie zaawansowane

Powierzchnia użytkowa Powierzchnia użytkowa:
Powierzchnia zabudowy Powierzchnia zabudowy:
Szerokość działki Szerokość działki:
Rodzaj zabudowy Rodzaj zabudowy:
Typ domu Typ domu:
Garaż Garaż
>Liczba pokoi Liczba pokoi:
Liczba łazienek Liczba łazienek:
Liczba sypialni Liczba sypialni:
Kąt nachylenia dachu Kąt nachylenia dachu:
Wysokość kalenicy Wysokość kalenicy:

projekty domow energooszczednych euco do 15 (20)

Domy wysokoenergooszczędne i pasywne, których architektura, konstrukcja i instalacje zostały zaplanowane w taki sposób, by osiągnąć maksymalne oszczędności na energii zużywanej przez dom na ogrzewanie, przy przemyślanym i uzasadnionym nakładzie inwestycyjnym. Znajdują się tu domy z wentylacją mechaniczną zarówno parterowe, z użytkowym poddaszem, jak i propozycje projektów do zabudowy szeregowej. Projekty z tej grupy adresujemy do osób, które szukają domu funkcjonalnego, wygodnego, cenią możliwość uzyskania najwyższego komfortu w połączeniu z niskimi kosztami eksploatacji, a jednocześnie bliska jest im troska o środowisko.
Potwierdzeniem naszego profesjonalizmu i znajomości tematu energooszczędności jest fakt, że już w 2007 roku biuro projektowe Lipińscy otrzymało z Instytutu Budynków Pasywnych w Darmstadt certyfikat pasywności na swój pasywny dom pokazowy.

Najważniejszy parametr cieplny dla domu energooszczędnego – EUco- zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji

Przyjęcie parametru EUco poniżej 15 kWh/m2/rok, że dom jest pasywny pochodzi z niemieckich norm, stworzonych przez Instytut Budynków Pasywnych w Darmstadt, twórców idei pasywności. Parametr ten określa jak bardzo sam budynek jest energooszczędny bez uwzględnienia sposobu ogrzewania i strat na dostarczeniu energii, które to z kolei stanowią składowe wymaganego polskimi przepisami parametru EP. Jednak to właśnie parametr EUco określa, czy dom jest energooszczędny. Potwierdził to program dotacyjny na budowę domów energooszczędnych realizowany w latach 2013-2016 przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który jako wytyczne dla domu pasywnego przyjął właśnie parametr Euco 15 kWh/m2/rok nazywając go NF15 (adekwatnie dla domów energooszczędnych, które podlegały dopłatom został przyjęty parametr NF40 – taką grupę projektów również wyróżniliśmy w naszej kolekcji).
W przypadku tak niskiego zapotrzebowania na ciepło – poniżej 15 kWh/m2/rok – Inwestorzy mają dużo większą dowolność w dobieraniu instalacji grzewczych, ponieważ różnice w kosztach ogrzewania pomiędzy poszczególnymi rozwiązaniami są niewielkie. To jest głównym atutem projektów domów pasywnych.

Tutaj przeczysz więcej o domach pasywnych>>>

Standard domów pasywnych

Nasze Biuro Projektowe na podstawie własnych doświadczeń uhonorowanych certyfikatem opracowało standard projektowy dla domów pasywnych realizowanych w Polsce, który przyjmuje pewne rozwiązania dające niemal gwarancję na uzyskanie wymaganych parametrów. Dla domów pasywnych nie ma jednak nigdy 100% pewności osiągnięcia tego standardu, ponieważ zależy to od kilku czynników pozaprojektowych, między innymi od lokalizacji na terenie kraju (mamy różne strefy klimatyczne) jak i usytuowaniu domu wobec stron świata już na samej działce i uwzględnieniu jej otoczenia. Gotowe rozwiązania można jednak w dość dużym zakresie dostosowywać do tych zmiennych, nie zawsze jednak w prosty, czyli tani sposób można osiągnąć zamierzony efekt. Czasem po prostu nie będzie się to opłacało. Z praktyki projektowej wynika bowiem, że obniżenie parametru choćby o 1 kWh/m2/rok, żeby zejść poniżej 15, wymaga tak dużych dodatkowych nakładów finansowych, że inwestorowi nigdy się one nie zwrócą, bo różnica w kosztach ogrzewania będzie znikoma.

Kolekcja domów energooszczędnych EUco 15

Dlaczego nie nazywamy tej kolekcji domami pasywnymi? Otóż znalazły się w niej wszystkie projekty, których EUco jest poniżej 15 kWh/m2/rok, ale niekoniecznie są zgodne z opracowanym przez nas standardem dla domów pasywnych. W części z nich nasi projektanci przyjęli założenia projektowe dla domów energooszczędnych z EUco poniżej 40, ale domy są tak dobrze opracowane, tzn. zostały właściwie dobrane proporcje pomiędzy kubaturą domu a powierzchnią przegród zewnętrznych i wielkością otworów okiennych i drzwiowych, że projekty te uzyskały lepsze współczynniki cieplne. Oznacza to, że przy mniejszych nakładach finansowych, związanych choćby z mniejszą grubością izolacji termicznych, można w ich przypadku mieć dom o parametrach pasywnych. Dość łatwo można odróżnić je od projektów domów opracowanych w standardzie pasywnym, ponieważ ich kod występujący po nazwie projektu zaczyna się od liter DC. Takie projekty stanowią prawie połowę tej kolekcji. Dla odróżnienia domy w standardzie pasywnym posiadają kody zaczynające się od liter LD. Mamy na przykład w tej kolekcji dom energooszczędny Carrara II DCP332a, zaprojektowany jako energooszczędny, który uzyskał parametr EUco= 13,87 kWh/m2/rok oraz projekt Valetta II LDP06A - pasywny, który uzyskał podobny parametr EUco= 13,17 kWh/m2/rok.

Domy zeroenergetyczne

Domy z grupy energooszczędne EUco do15 w zasadzie bez problemu mogą być dostosowane do zerowego zużycia energii za pomocą zastosowania instalacji przetwarzających energię słoneczną lub wiatrową i produkujących prąd (fotowoltaika, przydomowa elektrownia wiatrowa). Chodzi tu o zapotrzebowanie domu na energię pierwotną (EP), gdzie jej zużycie wynosi 0 kWh/m2/ rok i jest to budynek o wysokiej efektywności energetycznej, zazwyczaj podłączony do systemu elektroenergetycznego. Oczywiście zużycie mierzone jest średniorocznie, ponieważ z oczywistych względów produkcja energii odbywa się w określonych warunkach, a jeśli one nie występują korzysta się z sieci zewnętrznych.

Zapraszamy do kontaktu:
tel.: 71 354 59 49
tel.kom.: 883 909 409
e-mail: biuro@lipinscy.pl
Pow. użytkowa:
140,20m²
Cena:
3 870 zł
komentarze (57)
Pow. użytkowa:
204,56m²
Cena:
4 470 zł
komentarze (4)
Pow. użytkowa:
184,66m²
Cena:
4 070 zł
komentarze (51)
Pow. użytkowa:
146,05m²
Cena:
3 870 zł
komentarze (20)
Pow. użytkowa:
149,52m²
Cena:
3 170 zł
komentarze (13)
Pow. użytkowa:
123,87m²
Cena:
3 370 zł
komentarze (45)
Pow. użytkowa:
139,06m²
Cena:
3 770 zł
komentarze (4)
Pow. użytkowa:
165,58m²
Cena:
3 370 zł
komentarze (28)
Pow. użytkowa:
140,20m²
Cena:
3 870 zł
komentarze (47)
Pow. użytkowa:
138,31m²
Cena:
3 370 zł
komentarze (72)