PROMOCJA
ULUBIONE

Projekty domów na wąskie działki

W kategorii „Domy na wąskie działki” umieściliśmy te domy, dla których według prawa budowlanego i warunków technicznych panujących obecnie w Polsce, maksymalna szerokość działki to 16 m. Standardowo ścianę z oknami można sytuować 4 m od granicy, a ścianę bez okien 3 m od granicy o ile miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy nie stanowią inaczej. Jednak w przypadku działek węższych niż 16 m ściana bez otworów okiennych i drzwiowych może być sytuowana już w odległości 1,5 m od granicy. Znajdziecie tu Państwo zarówno domy szeregowe i bliźniacze jak i wolnostojące, w bardzo zróżnicowanej stylistyce i o rozmaitych gabarytach. Każdy dom możemy dostosować wprowadzając zmiany, a jeśli nie ma takiej możliwości możemy przygotować projekt indywidualny.

Widok: tier0 tier1-active tier2
Sortuj wg:
48
Gotowy projekt domu Teramo

Mały dom z poddaszem użytkowym: jednoprzestrzenna strefa dzienna, trzy sypialnie.

- 600 zł

Teramo

LMP30294,90m2

Cena projektu:3090 zł3690 zł

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 3 690 zł

Gotowy projekt domu Jesenik

Niewielki, uroczy dom weekendowy, który doskonale wkomponuje się w każdą działkę.

- 600 zł

Jesenik

LMW1740,11m2

Cena projektu:2490 zł3090 zł

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 3 090 zł

Gotowy projekt domu Lanzarote II

Weekendowy dom z dużym tarasem i dwiema sypialniami

- 600 zł

Lanzarote II

LMW16a39,90m2

Cena projektu:2490 zł3090 zł

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 3 090 zł

Gotowy projekt domu York II

Dom piętrowy z wysoką ścianką kolankową, podzielony na strefę dzienną na parterze, i strefę nocną na piętrze

- 600 zł

York II

LMP111a112,99m2

Cena projektu:3690 zł4290 zł

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 3 890 zł

Gotowy projekt domu Seattle

Dom w zabudowie bliźniaczej z poddaszem użytkowym, z czterospadowym dachem

- 600 zł

Seattle

LMBL17109,93m2

Cena projektu:5890 zł6490 zł

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 6 090 zł

Wąska działka, czy to duży problem?

Często zdarza się, że inwestor szukający działki pod budowę wymarzonego domu staje przed trudnym wyborem spośród kilku lokalizacji. Każda z nich ma zalety i wady. Jednym z minusów mogą okazać się nietypowe wymiary terenu np. mała szerokość. Jest to sytuacja szczególnie często spotykana np. w przypadku działek w ścisłej miejskiej zabudowie. W takich przypadkach korzystna cena gruntu może przemawiać za wyborem właśnie takiego rozwiązania. W tym miejscu zebraliśmy projekty, które są idealne na wąskie działki.

Jakie domy kwalifikują się jako projektowane na wąskie działki?

W kategorii „projekty domów na wąskie działki” umieściliśmy te domy, dla których według prawa budowlanego i warunków technicznych panujących obecnie w Polsce, maksymalna szerokość działki to 16 m. Ścianę z oknami można sytuować 4 m od granicy, a ścianę bez okien 1,5 m od granicy o ile miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy nie stanowią inaczej.

Oznacza to ze mamy tu projekty o maksymalnej szerokości elewacji frontowej do 10 m.

Domy na małej działce – czy to możliwe?

Posiadanie małej działki wcale nie musi oznaczać konieczności rezygnacji z własnych czterech ścian. Wbrew pozorom, niewielkie domki mają wiele do zaoferowania, szczególnie w porównaniu z popularnymi małymi mieszkaniami oferowanymi w dużych miastach. Pomimo ograniczeń nakładanych przez ustawodawcę, domy na wąską działkę wcale nie muszą stanowić tylko substytutu pełnowymiarowego budynku. Zazwyczaj dopiero po ukończeniu budowy można zdać sobie sprawę z funkcjonalności i możliwości estetycznych małych domów. Istotną zaletą, jaka charakteryzuje projekty domów na wąskie działki, jest również ekonomika ich budowy i użytkowania. Niewielkie domki wymagają odpowiednio mniejszych nakładów pracy i ilości wykorzystanych materiałów. Samo użytkowanie zaś jest również odpowiednio bardziej ekonomicznie opłacalne. Koszty eksploatacji, a więc ogrzewania czy oświetlenia takiego domku, są nieporównywalnie mniejsze, w porównaniu z pełnowymiarowym domem. Nie można również zapominać o tym, że najważniejsze są nie liczby, ale to, jak je wykorzystamy.

Energooszczędne domy na wąską działkę

Dzięki dobrej izolacji i dokładnym uszczelnieniu domu projekty na wąską działkę pozwalają na spore oszczędności w użytkowaniu. Przy dodatkowym zastosowaniu rekuperacji, która wentylując wnętrza domu odzyskuje dla mieszkańców ciepło, nie pozwalając na jego większe straty, oszczędności na ogrzewaniu mogą sięgać nawet 50%. W takim przypadku jest też większa dowolność w doborze systemu ogrzewania, ponieważ dom ma niskie zapotrzebowanie na ciepło i różnice koszów pomiędzy poszczególnymi rozwiązaniami nie są duże. Pamiętać też trzeba, że dzięki dobremu dociepleniu budynku również w lecie uzyskujemy korzyści, ponieważ wnętrza się mniej przegrzewają i nie generują tak dużego zapotrzebowania na chłodzenie, jak w nieizolowanych budynkach. Domy energooszczędne na wąską działkę są więc nie tylko tanie w użytkowaniu, ale również ekologiczne.

Układ układowi nierówny – jak znaleźć nowoczesny dom na wąską działkę?

Wbrew pozorom, wąskie działki mogą być zabudowane na wiele sposobów. Najczęściej poszukiwanym rodzajem budynku, jest dom parterowy. Niezaprzeczalnie, mają one swój urok i wiele plusów. W takim wypadku, w połączeniu z małym metrażem działki, warto pomyśleć o projektach budynków z wysokimi wnętrzami. Nie dość, że do wewnątrz dostawać się będzie więcej naturalnego światła, to jeszcze uzyskamy w ten sposób możliwość wygospodarowania pomieszczeń na antresoli. Uzyskaną w ten sposób przestrzeń można zaadaptować zarówno jako dodatkowy, zamknięty pokój, jak i jako otwartą powierzchnię tylko pozornie odgrodzoną od głównego pomieszczenia. Projekt domu parterowego na wąską działkę, który nie przewiduje podwyższonych sufitów, również nie musi oznaczać warunków klaustrofobicznych. Zazwyczaj tego rodzaju budynki mają pokoje w układzie przejściowym lub z wąskim korytarzem przy jednej ze ścian. Taki układ pozwala na umieszczenie na końcu ciągu komunikacyjnego pomieszczenia o największym metrażu jako pokoju dziennego rozdzielając w ten sposób strefę prywatną od wspólnej. Osobną kategorią są domy z poddaszami. Ich odpowiednia aranżacja pozwala na naturalne oddzielenie od siebie części dziennej (parter) od sypialnej (poddasze) przy jednoczesnym powiększeniu możliwej do uzyskania powierzchni użytkowej.

Projekty domów na wąską działkę z piętrem

Co zrobić, jeśli jedno piętro nam nie wystarcza, a potrzebny jest nam projekt domu na wąską działkę do 16 metrów? Najlepiej zastanowić się nad budową domu piętrowego. Dzięki temu zabiegowi nawet na działce o minimalnych rozmiarach możliwe jest wybudowanie budynku o powierzchni użytkowej wynoszącej nawet powyżej stu pięćdziesięciu metrów kwadratowych. Oczywiście, niemożliwe jest wyegzekwowanie tak dużej przestrzeni bez kompromisów. Niekoniecznie są one jednak uciążliwe. Tak samo, jak w przypadku budynków parterowych, pokoje łączyć będą wąskim korytarzem na jednej ze ścian. Konieczne jest także wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni na klatkę schodową. Zazwyczaj również jest ona umieszczona z jednej strony przy ścianie. Układ taki powoduje, że w sposób naturalny i wygodny pomieszczenia mieszkalne są po jednej stronie, a ściana korytarzem może pozostać bez okien, dzięki czemu można ją dosunąć do granicy na 1,5m.

Światło, jako element definiujący nowoczesny dom na wąską działkę

To, co jest bardzo istotne w przypadku domków, szczególnie na wąskie działki, to dostępność światła. Co do zasady, odległość ściany domu od granicy działki nie może być mniejsza niż półtora metra w przypadku działki węższej niż 16 m. Jeśli w ścianie znajdują się okna lub drzwi, odległość musi wynosić minimum cztery metry. Sprawia to, że jeśli z którejś ze stron chcielibyśmy uzyskać metr dodatkowej przestrzeni, musimy zrezygnować ze światła słonecznego. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku wykorzystania projektu segmentu domu szeregowego. Jak sobie z tym problemem poradzić? Jeśli planujemy budowę domu parterowego, brak okien w ścianach budynku możemy do pewnego stopnia zrekompensować, rezygnując ze stropu i montując je w dachu. Rozwiązanie to ma dość duże zalety, szczególnie jeśli chodzi o wizualne powiększenie pomieszczeń. Co jednak można zrobić w przypadku domów dwukondygnacyjnych? O ile na wyższej kondygnacji światło naturalne nie jest problemem, o tyle na parterze wzdłuż długich ścian musimy posiłkować się niestandardowymi rozwiązaniami.

Do doświetlenia pomieszczeń zarówno w domu z poddaszem jak i w domu parterowym ze skośnym dachem przychodzą z pomocą świetliki dachowe, które pozwalają na dostęp naturalnego światła mimo niekorzystnych warunków na działce. Umieszcze się je w pomieszczeniu w suficie i dzięki temu nie wprowadzając okien mozna korzystać z korzyści dziennego światła w pomieszczeniach. Wykorzystuje się to rozwiązanie głównie w korytarzach, łazienkach i pomieszczeniach technicznych. Natomiast w domach z płaskim dachem przychodzą z pomocą okna dachowe do dachów płaskich, które mają jeszcze szersze spektrum zastosowań, bo ich efektowny wygląd pozwala na stosowanie ich również w strefach bardziej eksponowanych np. w częściach dziennych pozwalając na doświetlenie newralgicznych miejsc jak wyspy kuchenne, kąciki wypoczynkowe i jadalne.

Jeśli nie chcemy inwestować w dodatkowe rozwiązania, do dyspozycji mamy jeszcze oświetlenie sztuczne i odpowienie jego zastosowanie może grać kluczową rolę w tym, jak będziemy czuć się w naszym domu na wąskiej działce. Oczywiście, lampy sufitowe z odpowiednio mocną żarówką powinny bez problemu załatwić sprawę, jednakże dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie słabszych lamp stojących, które pozwalają nakierować światło punktowo. W takim przypadku nawet pomimo wykorzystania znacznie słabszych żarówek, można osiągnąć dobry efekt oświetleniowy. Warto także umieścić pokój dzienny, w którym zazwyczaj spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia, w tej części domu, która ma dostęp do światła naturalnego. Ścianę bez okien można wykorzystać do poprowadzenia korytarza z wejściami do poszczególnych pokojów, bez większego uszczerbku dla naszego komfortu lub sytuować wzdłuż niej pomieszczenia, w których nie przebywamy długo np. kotłownię, pralnię, garderobę, a nawet łazienkę.

Jak idealnie rozplanować wąską działkę?

Wydawać by się mogło, że dom na wąskiej działce może nie wyglądać dobrze, zwłaszcza jeśli jest wysoki. Estetyczne i pomysłowe rozplanowanie działki, to nie tylko sama bryła budynku. Projekty domów na wąską działkę do 16 metrów to zdecydowanie ograniczenie przestrzeni po bokach domu. Natomiast pole do popisu stanowi przestrzeń od frontu i od ogrodu. Odpowiednie jej zagospodarowanie ograniczone jest wyłącznie naszą wyobraźnią i zasobnością portfela.

Wejście stanowi wizytówkę domu i warto o tę strefę zadbać szczególnie. Lepszej jakości materiały i dokładne zaaranżowanie tej przestrzeni na pewno podniesie wizualny aspekt nieruchomości na wąskiej działce.  Natomiast przy wyjściu z pokoju dziennego na ogród z tyłu domu, gdzie często tej przestrzeni do dyspozycji jest więcej, można stworzyć elegancką część tarasową połączoną z zielenią i elementami małej architektury ogrodowej. Do jej wyznaczenia warto wykorzystać materiał podobny zarówno pod względem struktury, jak i koloru do elementów wykończeniowych z wnętrza. Tak zaprojektowane połączenie domu z ogrodem powiększa optycznie przestrzeń, ponieważ granica między wnętrzem a ogrodem się zaciera.

Warto też wykonać odpowiednie zadaszenie nad częścią tarasową. Ma to szczególne znaczenie w okresie letnim, kiedy najchętniej wykorzystujemy tę zaletę połączenia domu z ogrodem i osłona przed palącym słońcem pozwala nam komfortowo korzystać z tarasu. Aby przyjemnie spędzać czas na zewnątrz, należy także zadbać o zaaranżowanie szaty roślinnej. W przypadku wąskich działek najlepiej unikać zbyt rozłożystej, bujnej roślinności, takiej jak żywopłoty. Pomimo fizycznej bliskości sąsiadów, takie rozwiązania florystyczne może jeszcze bardziej zmniejszyć naszą działkę wizualnie. Lepiej zainwestować w niewielkie krzewy i drobne kwiaty, i bardzo popularne ostatnio trawy, które zaspokoją nasz zmysł estetyczny, a jednocześnie nie zajmą zbyt wiele tak cennej przestrzeni.

Komu przydadzą się projekty domów na wąską działkę?

Niewielki metraż domu, szczególnie jeśli bierzemy pod uwagę projekt domu na wąską działkę do 16 metrów, to nie tylko budynek dla kawalera lub samotnej pary. Nie mamy tu także na myśli domków sezonowych. Dom na małą działkę może pomieścić nawet większą rodzinę. Odpowiednio zaprojektowane i zaadaptowane wnętrze pozwoli na dość swobodną aranżację. Właściwie nie będzie z tym problemów w przypadku domków piętrowych lub z poddaszem. Jedyną kwestią do dyskusji jest w tym przypadku sposób odpowiedniego umiejscowienia schodów. Jeśli pozwala na to wysokość sufitu, można również zamontować w domu antresolę, która będzie stanowić substytut piętra. W takich przypadkach, w domu zmieszczą się nie tylko stali mieszkańcy, ale nawet okazjonalni goście. W końcu mały dom to nie powód do rezygnacji z bogatego życia towarzyskiego. Szczególnie że można się pochwalić doskonałymi umiejętnościami aranżacji ograniczonej przestrzeni. W przypadku małych domków warto zastanowić się nad łączeniem kilku pomieszczeń w jedno. Zamiast oddzielnej kuchni, najlepiej postawić na jadalnię z aneksem kuchennym. Pokój dzienny również można połączyć z jadalnią lub kuchnią lub zdecydować się na jedno nieco większe pomieszczenie.

Duży wybór projektów, pomimo wąskiej działki

Znajdziecie tu państwo zarówno domy szeregowe i bliźniacze jak i wolnostojące. Dużą grupę stanowią domki weekendowe oznaczane symbolem lmw. Są one małe (a w związku z tym oczywiście działki mogą być mniejsze) i powstały z myślą o działkach letniskowych. Natomiast domy jednorodzinne całoroczne mamy w bardzo zróżnicowanej stylistyce i o rozmaitych gabarytach. Zarówno bardzo nowoczesne w stylu stodoły czy kostki, jak i klasyczne, a nawet rustykalne. Różnorodność pozwala trafić do dużej grupy inwestorów idealnie, spełniając ich wymagania. Mamy więc tu zarówno duże domy piętrowe i z użytkowym poddaszem jak i projekty parterowe. Dachy są płaskie, wielospadowe oraz dwuspadowe usytuowane kalenicą równolegle lub prostopadle do drogi – tak, aby pasowały na działki o różnych warunkach zabudowy. Funkcjonalnie również proponujemy duży wachlarz możliwości: garaże jedno- i dwustanowiskowe, wjazdy z różnych kierunków, zróżnicowana liczba sypialni i łazienek, szerokie zaplecze techniczne, duże przeszklenia. Zebrane projekty to duże budynki piętrowe nawet do 150 mkw powierzchni użytkowej, ale także małe i tanie w realizacji domy dla niedużej rodziny. Cechą wspólną wszystkich projektów jest to że są zaprojektowane w taki sposób, aby były ekonomiczne w eksploatacji. Wszystkie są funkcjonalnie rozplanowane i wygodne.

Możliwość dostosowania projektu do trudnych warunków

W przypadku ekstremalnie wąskich działek istnieje możliwość realizacji jednego segmentu wybranego domu w zabudowie szeregowej. Budując taki dom zgodnie z projektem, czyli bez okien w bocznych ścianach szczytowych wystarczy nawet działka o szerokości około 9 m, ponieważ możemy dosunąć się na 1,5m z obu stron.

Nie zostało to uwzględnione na rzutach działek. Oznacza to, że niektóre projekty nie ujęte w tej grupie również można sytuować na wybranych działkach, ale może się to wiązać z koniecznością likwidacji lub przeniesienia okien czy drzwi. Są również sytuacje lokalne, gdzie dom można sytuować bezpośrednio w granicy działki. Warto to uwzględnić przeglądając naszą ofertę. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub w przypadku trudności ze znalezieniem idealnego projektu na wąską działkę zachęcamy do kontaktu mailowego – postaramy się znaleźć projekt, który będzie odpowiedni lub taki, który w prosty sposób uda się dostosować do lokalizacji i warunków.

Projekty domów na wąską działkę do 16 m²

Wąska działka stanowi niejednokrotnie wyzwanie, ale w naszej ofercie znajdują się liczne projekty domów na wąską działkę poniżej 16 m szerokości, wśród których niewątpliwie znajdzie się coś, co będzie odpowiadało Państwa potrzebom i wymaganiom. Bogata oferta zakłada wiele możliwości planowania przestrzennego na potrzeby różnych osób i całych rodzin. Wąska działka nie musi wcale ograniczać nas do małych i nieciekawych rozwiązań. Projekty domów na wąską działkę do 16 m mogą jak najbardziej odpowiadać nawet potrzebom dużej rodziny. Projektując dom, ważne jest, by odpowiednio wykorzystać każdy fragment przestrzeni i odpowiednio go zestawić z innymi. Właściwie zaplanowany dom na wąską działkę będzie nie tylko wygodny i przytulny, ale też zadziwi przestronnymi wnętrzami i ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i do zadawania pytań. Każda, nawet o najbardziej nietypowym kształcie wąska działka może być odpowiednia na postawienie funkcjonalnego i przytulnego domu.