PROMOCJA
ULUBIONE

Projekty energooszczędnych domów dostępnych z konkursu

EDD to skrót oznaczający Energooszczędne Domy Dostępne. Są projekty domów, które nasza pracownia przygotowała pod kątem konkursów organizowanych przez wydawnictwo Murator. Były to konkursy „Dom Dostępny na rok 2021" oraz „Energooszczędny Dom Dostępny 2013

Widok: tier0 tier1-active tier2
Sortuj wg:
6

CO TO JEST EDD?

EDD to skrót oznaczający Energooszczędne Domy Dostępne. Są projekty domów, które nasza pracownia przygotowała pod kątem konkursów organizowanych przez wydawnictwo Murator. Były to konkursy „Dom Dostępny na rok 2021" oraz „Energooszczędny Dom Dostępny 2013". Założenia konkursowe przewidują, że domy mają być energooszczędne, czyli ich ogrzewanie musi być niedrogie w stosunku do innych budynków o podobnej powierzchni, ale jednocześnie mają być dostępne czyli pozwolić na nie może sobie wielu Inwestorów.

WYRÓŻNIENIA W KONKURSACH

W konkursie miesięcznika Murator za projekt domu Koge DCP402 (Eko Kostka WT2021) otrzymaliśmy w roku 2015 II nagrodę (DD2021), a za projekt domu Garda DCP310 otrzymaliśmy w roku 2130 wyróżnienie (EDD2013).
Projekt Koge DCP402 zyskał uznanie jury „za dopracowaną pod względem technicznym, funkcjonalnym i estetycznym koncepcję domu o bryle optymalnej pod względem energetycznym. Za odświeżenie propozycji piętrowej kostki z płaskim dachem, jako niedużego, nowoczesnego domu jednorodzinnego z funkcjonalnym wnętrzem i efektownym wykończeniem”
Projekt Garda DCP310 zyskał uznanie jury, które doceniło w nim to,ale dzięki prostym rozwiązaniom materiałowym i niewielkim kosztem uzyskał niskoenergetyczny standard EUco poniżej 40 kWh/m² na rok.

Wszystkie projekty w tym projekt Skagen DCP401, uznane zostały za bardzo dobrze opracowane i prezentowane były na wystawach konkursowych na targach BUDMA w Poznaniu. Projekty z konkursu z 2013 roku kwalifikowały się do programu dopłat NFOŚIGW dla domów energooszczędnych. Zostały one zweryfikowane przez komisję sędziowską, w skład, której weszli inżynierowie i architekci, którzy wcześniej formułowali wytyczne dla NFOŚiGW i opracowali klasyfikację z podziałem na projekty NF15 i NF40. Dopłaty te przestały funkcjonować w 2017 r.

CZYM CHARAKTERYZUJĄ SIĘ PROJEKTY KONKURSOWE?

Projekty z konkursu Dom Dostępny na rok 2021 miały spełniać warunki techniczne obowiązujące od 2021 roku. W obu konkursach najważniejszym założeniem było ograniczenie kosztów budowy domu do 500 tysięcy zł netto w stanie deweloperskim. Nasze projekty zawsze były rozważane pod kątem ekonomii zarówno podczas eksploatacji jak i już w trakcie budowy, zatem nie mieliśmy problemu, aby zmieścić się w założonym budżecie. Co więcej, niektóre projekty zeszły znacznie poniżej tej wartości. Następnym założeniem było zaprojektowanie domów bardzo funkcjonalnych, których program ma zapewnić wygodne użytkowanie dla trzy- lub cztero- osobowej rodziny, z zapewnieniem dodatkowego pokoju dla osoby czasowo lub stale ograniczonej ruchowo. W każdym, zatem projekcie znajduje się dodatkowy pokój na parterze, usytuowany zacisznie wraz z dostępem do dużej łazienki. Projekty konkursowe powstały w stosunkowo szybkim czasie, i jako jedyne biuro przygotowaliśmy tak dużą liczbę projektów, co poświadcza, że nasze wieloletnie doświadczenie w dziedzinie budownictwa energooszczędnego owocuje sprawną i rzetelną pracą zespołową.

W tej grupie prezentujemy projekty z poddaszem użytkowym oraz domy piętrowe o bardzo różnej architekturze: z dachami płaskimi lub klasycznymi dwuspadowymi, z pomysłowymi rozwiązaniami elewacji. Warto wyróżnić tutaj niepowtarzalny Temerin DCP313 o asymetrycznych połaciach dachowych i elewacji oraz pokryciu dachu z blachy na rąbek stojący. Bardzo ciekawy jest także Limerick DCP312 o niespotykanym rzucie i ciekawych przeszkleniach ogrodowych. Wyjątkowy jest również projekt Pireus Pasywny LDP03, w którym proponujemy bryłę garażu oddzieloną od domu, ale przykrytą jednym dachem. Projekty tej grupy cieszą się sporym zainteresowaniem Inwestorów i niektóre z nich posiadają już kolejne wersje, które można znaleźć na karcie każdego z nich.

Przeczytaj więcej o projektach na Dom Dostępny na 2021 rok >>>