Lipińscy Domy, projekty domów z dużą kotłownią
Projekty domów w tej kolekcji posiadają dużą kotłownię, w której bez problemu można zastosować ogrzewanie piecem na paliwo stałe. Niektóre z domów taką instalację mają już opracowaną i jest ona uwzględniona w projekcie jako alternatywa, przeważnie do ogrzewania gazowego. Obszerna kotłownia sprawdzi się również w nowoczesnych rozwiązaniach, np. w przypadku ogrzewania pompą ciepła, gdzie wymagany jest pojemny zbiornik na wodę, ale też jeśli zamierzamy umieścić w kotłowni rekuperator, czy stację uzdatniania wody. Zlokalizowana w odpowiedni sposób, tak, by jak najbardziej zminimalizować odgłosy wydawane przez urządzenia grzewcze, pozwoli cieszyć się mieszkaniem w wygodnym, ciepłym domu. Duże pomieszczenie kotłowni przyda się więc w każdym przypadku niezależnie, czy to będą małe domki, czy rezydencje.
DUŻA KOTŁOWNIA – CZY TYLKO W PRZYPADKU PIECA NA PALIWO STAŁE?
Duża kotłownia zlokalizowana jest zazwyczaj jako wydzielone pomieszczenie, usytuowane najczęściej za garażem. Taka lokalizacja pozwala traktować to miejsce jako dodatkową przestrzeń gospodarczą, świetną do przechowywania różnego rodzaju sprzętów i materiałów. W przypadku dużych kotłowni projektanci przewidują osobne wyjście na zewnątrz, co umożliwia bezproblemowe wnoszenie opału, nie utrudnia konserwacji pieca czy innych znajdujących się tam urządzeń. W tej dodatkowej przestrzeni można składować także meble ogrodowe, rowery, narzędzia ogrodowe. W zależności od potrzeb duża kotłownia może służyć za spiżarnię, doskonałą do przechowywania w niej produktów żywnościowych, słoików z zaprawami i tysiąca innych rzeczy, niezbędnych w każdym gospodarstwie.
Duża kotłownia daje inwestorowi możliwość wyboru, jakie chce zastosować ogrzewanie w swoim przyszłym domu. Jeśli zdecyduje się na zlokalizowanie w kotłowni pieca gazowego, pomieszczenie to z powodzeniem może służyć jako pralnia.
Wybór domu z dużą kotłownią na pewno powinni rozważyć Inwestorzy, którzy planują budowę domu na terenach bez dostępu do sieci gazowej, lub nie chcą inwestować w rozwiązania typu pompa ciepła. Tak duże pomieszczenie kotłowni zagwarantuje bezproblemowe zmieszczenie w niej pieca na paliwo stałe (Eko groszek, pelet) oraz łatwą obsługę takiego urządzenia, a także możliwość składowania w kotłowni opału. Przepisy określają minimalną kubaturę kotłowni na paliwo stałe i wynosi ona 11m³. Nie ma natomiast wytycznych co do wymiarów. Określają je producenci kotłów na paliwo stałe, ponieważ w zależności od wymiarów urządzenia muszą zostać zachowane odległości od ścian pozwalające na prawidłową obsługę pieca.Takie kotłownie najlepiej lokalizować z dala od pomieszczeń użytkowych, ponieważ są uciążliwe pod względem czystości i dobrze też jeśli mają własne wyjście na zewnątrz, które pozwala na bezpośrednie wniesienie tamtędy opału.. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest lokalizacja kotłowni na paliwo stałe za garażem.
Dom, w którym zaplanowano duża kotłownię w celu zastosowania pieca na opał stały, może być zarówno budynkiem bardziej tradycyjnym w wyglądzie, jak i nowoczesną propozycją domu dla lubiących się wyróżniać inwestorów. Niezależnie od sposobu ogrzewania, każdy budynek można wykonać jako dom ciepły, wygodny, niedrogi w utrzymaniu.
Zobacz kolekcję projektów, w których jako alternatywę zaprojektowaliśmy ogrzewanie na paliwo stałe>>>
STYLISTYKA PROJEKTÓW Z DUŻĄ KOTŁOWNIĄ W KOLEKCJI BIURA LIPIŃSCY DOMY
W kolekcji projektów z duża kotłownią naszego autorstwa, znajduje się kilkadziesiąt projektów, zróżnicowanych pod względem typu, metrażu, wyglądu, rozplanowania pomieszczeń, funkcjonalności. Każdy z domów został zaplanowany z najwyższą starannością, co gwarantuje mieszkańcom wygodę.
Duża kotłownia zlokalizowana jest zazwyczaj za garażem, wejście do niej jest możliwe zarówno z wnętrza budynku, jak i z zewnątrz. Jeśli dom nie posiada garażu, dużą kotłownię planujemy od strony zewnętrznej budynku lub bezpośrednio przy wejściu , tak by zapewnić do niej swobodny dostęp. Takie rozwiązanie zastosowano w projekcie VIGO LMP229, bardzo popularnym i często kupowanym. We wspomnianym projekcie na parterze znajduje się wygodna strefa dzienna z salonem, otwartą kuchnią, osobną sypialnią, łazienką i dużą kotłownią. Poddasze natomiast to cześć prywatna, podzielona pomiędzy dwie sypialnie z garderobami i wygodną łazienkę. Prosta bryła tego domu, funkcjonalny podział powierzchni, dwuspadowy dach oraz możliwość ogrzania go w dowolny, wybrany przez inwestora sposób, czynią go doskonałym projektem dla 3-4 osobowej rodziny.