PROMOCJA
ULUBIONE

Projekty domów tradycyjnych

Od wielu lat nieprzerwanie najpopularniejsze są domy tradycyjne. Pod tą nazwą w naszej kolekcji znalazły się projekty domów, które charakteryzuje spadzisty dach z okapem oraz takie elementy elewacyjne jak okiennice, klinkier, szprosy okienne, ceglane cokoły, lukarny, wykusze. Niewątpliwą zaletą wszystkich projektów z tej grupy jest ich uniwersalność. Większość z nich spełnia warunki zabudowy, które obowiązują na działkach budowlanych w naszym kraju. Jednocześnie wyraźnie podkreślamy, że w tej grupie określenie "tradycyjne” dotyczy tylko wyglądu budynku. Są to domy w wielu przypadkach energooszczędne, z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań takich jak rekuperacja czy pompy ciepła, płyta fundamentowa. Każdy projekt możemy dostosować wprowadzając zmiany. Projektujemy też domy indywidualne.

Widok: tier0 tier1-active tier2
Sortuj wg:
134

Jak dopasować projekt domu do swoich oczekiwań?

Podobnie jak w przypadku innych dziedzin, również w architekturze pojawiają się nowe trendy, kierunki, technologie czy materiały. Niektóre z nich modne są tylko przez pewien czas, inne stają się nowym standardem. Czym zatem kierować się, wybierając projekt domu, który będzie służył prawdopodobnie nie tylko nam, ale również naszym dzieciom, a może nawet i wnukom? Z naszego doświadczenia wynika, że inwestorzy najbardziej zadowoleni są z projektów, które wpisują się w ich estetyczne upodobania. Podczas gdy jedni marzą o uroczym domu z gankiem, po którym brykać będą mogły ich pociechy, inni oczyma wyobraźni widzą się w domu w stylu rustykalnym, a jeszcze kolejni pragną klasycznego domu z poddaszem, które zaadaptują na stylowe biuro.

Projekt domu powinien być przede wszystkim odzwierciedleniem naszych upodobań, planów, aspiracji i gustu. Jeśli od zawsze zachwycają nas kamienice ze sztukateriami, nie idźmy w stronę prostoty; jeśli lubimy surowe lofty, nie decydujmy się na przepych i bogate zdobnictwo. W podobny sposób warto określić również swoje preferencje dotyczące wielkości domu. Na przykład rodziny o modelu 2+1 lubiące przestronne, ale nieprzytłaczające rozmiarem wnętrza – łatwe w doprowadzaniu do porządku i ustawne – często decydują się na domy parterowe. Z kolei osoby, dla których dom to koniecznie budynek dwukondygnacyjny, ze schodami i balkonem, powinny koniecznie przejrzeć nasze projekty domów piętrowych.

Dom to inwestycja, dlatego jego projekt warto dopracować w najdrobniejszych szczegółach, by po zakończeniu budowy nie żałować ani złotówki. Nasza firma z przyjemnością pomoże każdemu, kto dąży do tego celu!

Tradycja a nowoczesność – czy te kierunki muszą być przeciwstawne?

Projektujemy coraz więcej nowoczesnych i nietypowych domów. Wśród inwestorów wzrasta zainteresowanie płaskimi dachami, domami całkowicie bez okapów lub z wysuniętymi ponad połacie dachu attykami ścian szczytowych, przeszklonymi ścianami oraz elewacjami z blachy na rąbek, która pokrywa zarówno dach, jak i ściany.

Jednak pomimo tego trendu architektonicznego od wielu lat nieprzerwanie najczęściej kupowane i budowane są domy tradycyjne. Pod tą nazwą w naszej kolekcji znalazły się projekty domów, które charakteryzuje spadzisty dach z okapem oraz takie elementy elewacyjne jak okiennice, klinkier, szprosy okienne czy ceglane cokoły. Częstym elementem są też lukarny, wykusze, łukowe okna i podcienie oraz kolumny podtrzymujące zadaszenia.

Słowo „tradycja” często mylnie kojarzy nam się z projektami, które bazują na rozwiązaniach wypracowanych przed laty, w żaden sposób nieulepszonych czy zmodernizowanych. To jednak błędne wyobrażenie. Tradycyjność naszych projektów odnosi się wyłącznie do samej bryły budynku. Wiele osób ceni klasyczne, ponadczasowe rozwiązania. Tak właśnie należy rozumieć nasze tradycyjne projekty – jako ukłon w stronę klasyki, która nie podlega terminom przydatności. Na przykład dom z okiennicami jest marzeniem wielu naszych klientów. My również dostrzegamy ich urok i estetykę. Jednocześnie każdy nasz projekt, niezależnie od tego, czy jest to dom w stylu klasycznym, czy nowoczesnym, cechują najnowsze rozwiązania technologiczne. Bierzemy pod uwagę zarówno walory estetyczne, jak i względy ekonomiczne.

Tradycyjne nie znaczy nudne – zalety klasycznych domów

Przedstawiamy tradycyjne projekty domów dla tych, którzy cenią sobie klasyczne piękno i ponadczasową elegancję. Projekty te to zarówno domy piętrowe, z użytkowym poddaszem, jak i parterówki – a wśród nich domy małe i ekonomiczne, ale i duże rezydencje. Kolekcji tej nie ograniczyliśmy tylko do domów rustykalnych w dworkowym stylu, który był tak popularny jeszcze kilka lat temu. Znajdują się tu także domy bardzo proste i oszczędne w swojej architekturze. Wybrane projekty są wzbogacone o pergole zadaszające wejścia i tarasy, mamy tutaj również dekoracyjne balkony czy werandy i różnorodne aranżacje kolorystyczne.

Tradycja w nowoczesnym wydaniu to określenie, które w ostatnich latach słyszy się bardzo często. Nasze projekty są namacalnym dowodem, że nie jest to tylko puste sformułowanie.

Niewątpliwą zaletą wszystkich klasycznych projektów jest ich uniwersalność. Większość z nich spełnia warunki zabudowy, które obowiązują na większości działek w naszym kraju, ograniczające geometrię dachu, kąt nachylenia połaci czy wysokości. Dzięki temu projekt nie wymaga zmian i dodatkowego nakładu pracy w trakcie adaptacji.

Budynki te są też proste w budowie i nie generują ryzyka błędów wykonawczych. Standardowe rozwiązania architektoniczno-konstrukcyjne pozwalają na szybkie i sprawne wybudowanie domu. Praktycznie każda fachowa ekipa budowlana znajdzie w naszych projektach wszystko, czego potrzebuje, a niejeden inwestor będzie w stanie sam wykonać część prac.

Opracowane rozwiązania przekładają się również na niskie koszty budowy – zastosowane w tych projektach okna nie są dużymi przeszkleniami, które zdecydowanie podrażają realizację.

Często domy tradycyjne bywają utożsamiane z archaicznymi rozwiązaniami technologicznymi. Jest to błędne założenie i wyraźnie podkreślamy, że określenie „tradycyjny” dotyczy tylko wyglądu budynku. Są to domy w wielu przypadkach energooszczędne, z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań takich jak rekuperacja czy pompy ciepła, płyta fundamentowa. Koszty ogrzewania są obniżone również poprzez zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej.

Dostosowanie projektu

Do naszej pracowni architektonicznej często trafiają klienci, którzy dokładnie wiedzą, czego oczekują od projektu swojego wymarzonego domu. Jednak w trakcie rozmowy poruszane są kwestie, nad którymi wcześniej się nie zastanawiali bądź których nie brali pod uwagę. Wtedy właśnie do akcji wkraczamy my. Klasyczne projekty domów, wbrew pozorom, są dla nas wyzwaniem. Chcemy, by zaspokajały indywidualne potrzeby i jak najściślej trzymały się wyobrażeń naszych klientów.

Osoby, które nie są jeszcze pewne, czy zdecydować się na typowy dom tradycyjny i rozważają również domy o bardziej nowoczesnym rysie, również nie muszą dłużej się przejmować. Wystarczy znaleźć dom, który spełnia wymagania pod względem funkcjonalnym, a nasze biuro lub wybrany architekt adaptujący zmieni ten projekt na bardziej nowoczesny – np. poprzez zmianę okien, kolumn czy lukarn. Działa to oczywiście również w drugą stronę. Jeśli jakiś projekt jest zbyt nowoczesny i ekstrawagancki, możemy zmienić jego wygląd na bardziej tradycyjny. Zawsze jest też możliwość zmiany kolorystyki dachu i elewacji według indywidualnego pomysłu. W tych projektach, dzięki spadzistym dachom, istnieje możliwość zastosowania paneli fotowoltaicznych.

Do wybranych projektów z tej grupy prezentujemy też wizualizacje wnętrz, które ułatwiają aranżację salonu, kuchni czy jadalni i dają wyobrażenie o możliwościach wykończenia i umeblowania tych przestrzeni.

Projekt domu z kuchnią zamkniętą czy otwartą?

Projekty domów tradycyjnych cechuje duża swoboda aranżacyjna. Dlatego decydują się na nie zarówno rodziny z dziećmi, jak i pary, które nie mają w planach powiększania rodziny. Projekty domów w stylu klasycznym, jak już wielokrotnie podkreślaliśmy, cechuje duża elastyczność i ustawność. Łatwo dostosować je do indywidualnych potrzeb, warunków i możliwości metrażowych działki.

Częstym dylematem, który towarzyszy osobom decydującym się na budowę domu, jest to, czy wybrać projekt z kuchnią zamkniętą, czy o otwartym układzie – na przykład na salon lub jadalnię. Nie ma jednej właściwej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od naszych priorytetów i preferencji. Otwarta kuchnia powiększa optycznie przestrzeń, sprawia, że nawet w przypadku odwiedzin rodziny czy znajomych, gotując potrawy, możemy uczestniczyć w rozmowach. Minusem jest z pewnością to, że zapachy towarzyszące przyrządzanym daniom rozchodzą się po całym pomieszczeniu. Warto wtedy zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego okapu, który zagwarantuje należytą wentylację. Można się spotkać z opinią, że otwarta kuchnia jest rozwiązaniem przeznaczonym dla domów o sporym metrażu. Nie jest to jednak regułą, a dodatkowo trudno znaleźć przekonujące argumenty, podtrzymujące tę tezę.

A jak jest w przypadku projektów domów z zamkniętą kuchnią? Jednym z ich niezaprzeczalnych plusów jest to, że zarówno kuchnię, jak i jadalnię czy salon, możesz urządzić w dowolnym stylu. Pomieszczenia nie łączą się, więc nie musisz trzymać się jednego stylu aranżacyjnego. Dzięki temu kuchnia może być utrzymana w stylu prowansalskim, natomiast jadalnia – w rustykalnym. Zaletą kuchni oddzielonej od reszty pomieszczeń jest również to, że gotując, nie trzeba wchodzić w interakcję z resztą domowników. To szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dla osób, które gotowanie traktują jako hobby i formę relaksu, lubią zaczytać się w książce kucharskiej i poeksperymentować, testując nowe potrawy i smaki. Dodatkowo przed przyjściem gości nie trzeba w pośpiechu doprowadzać kuchni do nienagannego porządku. To przestrzeń zamknięta przed wścibskim okiem odwiedzających, oaza, w której można pozwolić sobie na chwilowy nieład.

To, co dla jednych jest atutem, inni mogą odczytywać jako minus – osoba zamknięta w kuchni, podgrzewająca potrawy czy parząca kawę, jest tym samym odcięta od rozmów. Warto również ponownie przemyśleć swój wybór, jeśli metraż domu nie pozwala na przeznaczenie zbyt dużej przestrzeni na samodzielną kuchnię. Wówczas otwarcie jej na inne pomieszczenie może być rozsądniejszą opcją.

Projekty domów w stylu rustykalnym – czym się charakteryzują?

Projekty domów w starym stylu cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Może przemawia przez nas nostalgia za czasami, gdy człowiek żył w zgodzie z naturą? Jak sama nazwa wskazuje, stylowi rustykalnemu bliżej do przytulnego wnętrza wiejskiej chaty niż nowoczesnej i chłodnej aranżacji bazującej na metalu i polerowanych powierzchniach.

Co należy rozumieć przez określenie „styl rustykalny”? W tego typu projektach wagę przywiązuje się do prostoty oraz jasno określonych i przypisanych funkcji pomieszczeń. Chętnie wykorzystuje się drewno – zarówno na podłodze, jak i suficie, czy w postaci mebli o prostych formach. Najlepiej, gdy nie jest idealne, zgodnie z filozofią wabi-sabi. Urok tkwi w niedoskonałości, śladach użytkowania, meblach nadszarpniętych zębem czasu. Projektom wiejskich domów, które znajdują się w naszej ofercie, trudno odmówić zarówno uroku, jak i funkcjonalności. W końcu naturalne surowce nie podlegają sezonowym modom, zaś pomieszczenia urządzone zgodnie ze swoim przeznaczeniem nie mogą stać się passé.

Klasyczny dom z poddaszem – opłacalny i ponadczasowy

Dom z poddaszem to rozwiązanie, które posiada kilka niezaprzeczalnych zalet. Dzięki takiemu układowi łatwiej jest wydzielić w domu strefę dzienną i nocną, szczególnie jeśli poddasze zaadaptujemy na sypialnię. To świetny pomysł zwłaszcza w przypadku niewielkich działek, na których liczy się każdy centymetr. Ponadto poddasze, nawet jeśli skosy są dosyć spore, można z powodzeniem wykorzystać jako schowek czy nawet garderobę. Co więcej, domy z poddaszem uchodzą za bardziej energooszczędne. Wszystko za sprawą powietrza, które, ogrzewając parter, unosi się ku górze, jednocześnie oddając ciepło pomieszczeniom na poddaszu.

Dom w stylu tradycyjnym od Lipińskich

Klasyczne projekty domów bez wątpienia nadal są modne i nic nie zapowiada, aby miały stracić na popularności. Klasyka zawsze się obroni – jest niezależna od czasów i trendów. Jak widać, „dom tradycyjny” to kategoria dosyć pojemna, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Nasi architekci przykładają ogromną wagę do pełnej personalizacji domów, które oferujemy. Chcemy, by były przestrzenią do wygodnego życia, w której przede wszystkim przyjemnie się mieszka.

Wielu naszych klientów marzy o domach, w których tradycja łączyłaby się ze stylową nowoczesnością lub o przytulnych wnętrzach nawiązujących do stylu rustykalnego. Niezależnie od preferencji warto przejrzeć nasze gotowe projekty domów, które łatwo można dopasować do konkretnej działki. Nasi architekci z radością pomogą stworzyć dom, który będzie spełnieniem marzeń!