Lipińscy Domy, projekty domów pasywnych
Projekty nowoczesnych domów pasywnych i wybitnie energooszczędnych. Zastosowano w nich rozwiązania proekologiczne, wykorzystujące energię słoneczną, energię ziemi, odpowiednie usytuowanie względem stron świata. Są to projekty domów z rekuperacją, często z pompą ciepła, o prostej, zwartej bryle, racjonalnie skonstruowane. Technologia ich wykonania bazuje na zastosowaniu dostępnych, ale jednocześnie nowoczesnych oraz energooszczędnych technologii i materiałów.
Skąd wzięła się idea budownictwa pasywnego
W dobie wszechobecnej ekologii oraz walki o zachowanie równowagi biologicznej, minimalizowania negatywnego wpływu człowieka na środowisko i klimat, redukcji emisji CO2 bardzo dużą rolę odgrywa budownictwo.
Domy, biurowce, centra handlowe, obiekty użyteczności publicznej oraz wszystkie inne budynki muszą być projektowane i budowane z najwyższą troską o środowisko naturalne. Staramy się projektować nasze domy w sposób ekologiczny i energooszczędny, ponieważ to właśnie systemy ogrzewania domów oraz zastosowane w nich technologie mogą w największym stopniu poprawić stan środowiska.
Co to jest dom pasywny?
Dom pasywny jest to dom którego zapotrzebowanie energetyczne jest niższe niż 15 kWh/m² na rok - jest on super energooszczędny. Oznacza to, że taki dom ma bardzo niskie koszty ogrzewania. Wykorzystuje on odnawialne źródła energii dla zaspokojenia potrzeb jego mieszkańców – taki projekt bazuje na zastosowaniu dostępnych, ale jednocześnie nowoczesnych oraz energooszczędnych technologii i materiałów. Zastosowano w nich rozwiązania proekologiczne, wykorzystujące energię słoneczną, energię ziemi, odpowiednie usytuowanie względem stron świata, energię produkowaną nawet przez ludzi przebywających w środku oraz urządzenia znajdujące się wewnątrz domu.
Historia budownictwa pasywnego
Takie domy w Europie Zachodniej powstają już od około 30 lat. Pierwszy budynek zrealizowano w Darmstadt w 1991 roku. W tym mieście znajduje się również Instytut Domów Pasywnych, który kontroluje i certyfikuje tego typu obiekty na całym świecie. W Polsce pierwszy dom, który uzyskał ten certyfikat został zaprojektowany i zrealizowany przez naszą firmę. Biuro projektowe Lipińscy Domy w 2007 wybudowało w Smolcu wg projektu Darmstadt Pasywny 1 LDP01 pierwszy taki certyfikowany budynek nie tylko w Polsce, ale w Europie Środkowo-Wschodniej. Przez około 10 lat służył on celom edukacyjnym i propagowaniu budownictwa energooszczędnego, a obecnie jest własnością prywatną.
Cechy budynku pasywnego
Budynki pasywne charakteryzują się technologiami mającymi na celu zmaksymalizowanie zysków ciepła. Dla tego celu projektuje się proste zwarte bryły, o odpowiednio zaprojektowanej warstwie izolacji, w których nie występują mostki cieplne. Stosowane są specjalne pasywne okna, o dużej powierzchni sytuowane od strony południowej – pozwala to na kumulowanie ciepła słonecznego. Istotnym parametrem jest też szczelność budynku, tak aby zminimalizować straty, jest to ważny aspekt wykonawczy – potrzebna jest bardzo wykwalifikowana firma wykonawcza. Do ogrzewania domów wykorzystuje się np. pompy ciepła, system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, gruntowe wymienniki ciepła, które wykorzystują stałą temperaturę gruntu na odpowiedniej głębokości. Dla takich domów powstają nawet specjalne kominki, które muszą sprostać restrykcyjnym wytycznym dotyczącym szczelności.
Obecnie w takim standardzie projektuje się nie tylko domy czy budynki mieszkaniowe wielorodzinne, ale też hale sportowe czy szkoły.
Zmiany prawne oraz zmiany kosztów
W Polsce i w Europie od roku 2014, przez 2017 aż do roku 2021 wprowadzane są zmiany przepisów dotyczących zapotrzebowania energetycznego, które wymuszają zminimalizowanie parametru energii pierwotnej, który bezpośrednio określa wpływ obiektu na środowisko naturalne. Już niedługo wszystkie budynki będą musiały spełniać wytyczne, które były określone jako wymagania dla domów pasywnych.
Pozytywnym skutkiem wprowadzanych zmian jest popularyzacja pasywnych i energooszczędnych rozwiązań, a co za tym idzie zwiększenie dostępności oraz spadek kosztów
Początkowo różnice w cenie realizacji domów pasywnych i standardowych sięgały nawet 30%. Obecnie te różnice są zdecydowanie mniejsze.
Mamy w naszej kolekcji domy pasywne o różnej wielkości i zróżnicowanym układzie funkcjonalnym – jesteśmy biurem, które jako jedyne może pochwalić się aż dwunastoma takimi gotowymi projektami!
Czy warto budować dom pasywny? Projekt, który się zwraca
Inwestorzy, którzy szczególną troskę przykładają do ochrony środowiska, wykazują zainteresowanie nowoczesnymi technologiami, pozwalającymi na zredukowanie strat cieplnych, a tym samym także zasobów potrzebnych do jego wytworzenia. Najbardziej zaawansowane rozwiązanie to dom pasywny. Projekty tego rodzaju są bardzo zróżnicowane, ale łączy je jedno: zapotrzebowanie energetyczne nie przekracza 15 kWh/m² rocznie. Aby zapewniać tak duże oszczędności, na jakie pozwala dom pasywny, projekt musi być zrealizowany w najdrobniejszych szczegółach.
Ile kosztuje projekt domu pasywnego?
Wybudowanie obiektu spełniającego surowe kryteria domu pasywnego wiąże się z wyższymi kosztami w porównaniu z postawieniem tradycyjnego obiektu. Także ceny samych projektów są stosunkowo wyższe w przypadku takim, jak dom pasywny. Warto jednak pamiętać o niskim zapotrzebowaniu cieplnym takiego budynku. Inwestycja w projekt domu pasywnego zwróci się w postaci niższych kosztów ogrzewania oraz korzyści dla środowiska.