PROMOCJA
ULUBIONE

Jakie domy są najtańsze w budowie?

4 marca 2022

Budowa domu to kosztowna inwestycja, dlatego inwestorzy starają się maksymalnie ograniczyć wydatki. Ale najtańszy w budowie dom wcale nie musi być wykonany z zastosowaniem niskiej jakości materiałów – na to się nie zgadzamy! Jednak istnieją skuteczne sposoby, by zaoszczędzić na budowie domu bez utraty jakości. Sprawdź, jakie domy są najtańsze w budowie i skorzystaj z poniższych wskazówek podczas realizacji własnej inwestycji.

Jakie domy są najtańsze w budowie?

Wybierz dom o regularnym kształcie

Najtańszy w budowie dom wyróżnia się prostą konstrukcją i brakiem dodatkowych elementów oraz dekoracji. Taki dom jest nie tylko tani, lecz również minimalistyczny, łatwy w adaptacji i dopasowany do otoczenia. Dom o prostej bryle osadzony jest zazwyczaj na planie prostokąta, dzięki czemu możesz zaoszczędzić nie tylko na materiałach budowlanych i robociźnie, lecz również na eksploatacji. Takie bryły są najbardziej energooszczędne, ponieważ brak uskoków minimalizuje nadmierne straty ciepła spowodowane dodatkowymi mostkami termicznymi na styku ścian.

Nie bez znaczenia jest także rodzaj dachu – najlepiej wybrać dach płaski lub dwuspadowy. Jest to najtańsze, najprostsze i najbardziej energooszczędne rozwiązanie. Rezygnując z wielospadowego dachu i lukarn można sporo zaoszczędzić, dlatego najtańszy dom w budowie powinien być pozbawiony tego typu rozwiązań. Generują one nie tylko dodatkowe koszty materiałów, ale też robocizny, ponieważ są dużo trudniejsze w wykonaniu. ​

projekt domu Corte IV
Projekt domu Corte IV o prostej bryle, z dwuspadowym dachem

 

Zrezygnuj z nietypowych kształtów okien

Prostota dotyczy nie tylko wyboru bryły i dachu, lecz również okien. Marzysz o nowoczesnym domu z dużymi przeszkleniami? Musisz liczyć się z wysokim kosztem budowy. Cena takich okien wraz z montażem może przekroczyć koszt postawienia ścian i dachu. Trzeba też pamiętać, że duże przeszklenia źle zlokalizowane mogą generować spore straty energii ze względu na niższą izolacyjnością niż ściany zewnętrzne. Jeśli chcesz zaoszczędzić na budowie domu, nie decyduj się również na okna w nietypowym kształcie, które są droższe w zakupie i montażu. Warto przy tym pamiętać, że standardowe okna są łatwo dostępne, a ich montaż jest tani w realizacji.

Zrezygnuj z piwnicy

Niewiele osób zwraca na to uwagę, traktując piwnicę jako niezbędny i integralny element domu. Jednak w rzeczywistości piwnica podnosi koszty budowy nawet o 30%! W niektórych sytuacjach to pomieszczenie jest jednak niezbędne – dotyczy to na przykład domów budowanych na pochyłej działce. Jeśli działka ma duży spadek, zrezygnowanie z piwnicy może się okazać po prostu nieopłacalne. Jednak budując dom na standardowej działce i licząc się z kosztami budowy, możemy śmiało zrezygnować z piwnicy, zastępując ją dodatkowymi pomieszczeniami na kondygnacjach nadziemnych. Piwnica nie jest zalecana w przypadku terenów gdzie występują wysokie wody gruntowe i na terenach zalewowych, bo tam dochodzi do zalewania pomieszczeń piwnicznych lub też koszt ich zabezpieczenia jest bardzo duży.

Do kosztu budowy piwnicy i uwzględnienia jej w projekcie należy doliczyć ogrzewanie. Jeśli nie zadbamy o to, by piwnica była w jakimkolwiek stopniu ogrzewana, a nie odizolujemy jej od górnych kondygnacji, musimy się liczyć ze stratami energii i wzrostem kosztów eksploatacji nieruchomości nawet o 20%.

Wybierz projekt domu bez garażu

Ten punkt jest dość kontrowersyjny i jest oczywiście kierowany do osób, dla których garaż nie jest koniecznością, a jedynie dodatkiem. Dla osób z ograniczonym budżetem budowanie dodatkowych metrów kwadratowych powierzchni, która nie jest niezbędna jest zupełnie nieopłacalne. Dużo tańszą opcją jest postawienie wiaty, która może stanowić efektowne dopełnienie designu domu. Wiata nie chroni jednak w pełni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i zapewnia mniejszą ochronę niż zamknięty garaż.

Jeśli więc nie wyobrażasz sobie życia bez garażu, zdecyduj się na garaż w bryle budynku. Dzięki częściom wspólnym, to rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić na kosztach materiałów i robocizny. Zyskasz także na podatku od nieruchomości, który w przypadku wolnostojącego garażu będzie wynosił kilka razy więcej, niż w przypadku przyłączenia garażu do budynku mieszkalnego. ​

projekt domu Tenna
Projekt domu parterowego Tenna z wiatą zamiast garażu

 

Starannie dobierz potrzebną powierzchnię użytkową

Jak wiadomo, powierzchnia domu musi być dopasowana do potrzeb przyszłych domowników. Warto więc na tym etapie zastanowić się, czy powierzchnia, jaką zaplanowaliśmy, jest rzeczywiście niezbędna – może się okazać, że nieco mniejszy dom również zaspokoi nasze potrzeby, a przy tym będzie tańszy w budowie i eksploatacji. Należy liczyć się z tym, że każdy dodatkowy metr kwadratowy to koszt ponad 5 000 zł (dane na 2022 r.). Mniejsze wnętrza też mogą być ergonomiczne i funkcjonalne. Dobrym zabiegiem jest połączenie strefy dziennej, gdzie kuchnia, salon i jadalnia tworzą jedno pomieszczenie. Otwarta przestrzeń daje poczucie komfortu i wiele możliwości aranżacyjnych, pełniąc jednocześnie kilka funkcji.

Dla typowej rodziny 2+2, przy zachowaniu komfortu i funkcjonalności, wystarczający będzie dom o powierzchni 100 m2. Jeśli więc zależy Ci na tym, żeby oszczędzić i nie potrzebujesz dodatkowych pokojów (np. gościnnych), ogranicz ich liczbę w swoich planach. Szacuje się, że każdy dodatkowy pokój w projekcie to nawet 50 000 zł więcej. Warto również zwrócić uwagę na to, by tzw. komunikacja domowa (korytarze i przedpokoje) nie dominowała w projekcie, a była jedynie niezbędnym dodatkiem – nie ma bowiem sensu dopłacać za przestrzeń, która jedynie łączy ze sobą pokoje.

Na pytanie o to, jaki dom jest najtańszy w budowie, wiele osób odpowiada, że mały. Każdy kolejny metr kwadratowy to dodatkowy koszt, choć nie zawsze małe domy są najtańsze. Mały budynek o skomplikowanej formie, który jest wyposażony w garaż, balkon, nietypowe okna i kilka łazienek, na pewno nie będzie tańszy niż standardowy dom o większym metrażu, który jest pozbawiony wyżej wymienionych udogodnień. Z reguły tańsza bywa również budowa domu z poddaszem użytkowym niż domu parterowego o tej samej powierzchni, lecz bez poddasza. ​

Projekt domu Leeds V z otwartą strefą dzienną i ograniczoną do minimum komunikacją

 

Ogranicz liczbę łazienek

Każda łazienka to dodatkowy koszt nie tylko dodatkowych metrów do wybudowania, ale też do wykończenia, które jest droższe od wykończenia pokoi, dlatego zastanów się, czy rzeczywiście wszystkie sypialnie muszą mieć dostęp do własnej strefy kąpielowej. W cenę łazienki trzeba wliczyć izolację przeciwwilgociową, specjalne farby do pomieszczeń mokrych, podpięcie instalacji wodnej i kanalizacyjnej, położenie płytek, instalację armatury sanitarnej - wanna, prysznic, umywalki, wc, bidet. Liczbę łazienek warto dopasować do liczby mieszkańców, dostępnego metrażu, pionów kanalizacyjnych i liczby kondygnacji. Najczęstszym wyborem jest jedna łazienka na każdej kondygnacji domu lub jeśli kondygnacja jest jedna, to łazienka i wc. W tym miejscu warto również zwrócić uwagę na koszty eksploatacyjne (zużycie wody, ogrzewanie itp.) oraz przyszłe remonty. Jeśli nie chcesz ograniczyć liczby łazienek w domu, możesz zmniejszyć koszt inwestycji podczas wyboru wyposażenia. Przykładowo: zamiast wanny i prysznica, wybierz wannę z kabiną prysznicową, a zamiast dwóch umywalek w tej samej łazience, zdecyduj się na jedną.

Zadbaj o dobry kosztorys

Kosztorys do projektu obrazuje wszystkie wydatki związane z budynkiem, jakie będziemy musieli ponieść na etapie budowy domu. Dzięki kosztorysowi możemy również optymalizować koszty inwestycji, na przykład porównując stawki zawarte w dokumencie z tymi podanymi przez potencjalnego wykonawcę. Jeśli stawki wykonawcy znacząco odbiegają od tych zawartych w kosztorysie, warto poszukać innych firm i w ten sposób zaoszczędzić na robociźnie.

Nasze Biuro Projektowe do każdego projektu dołącza tabelę kosztów oraz umożliwia odpłatne wykonanie kosztorysu ślepego lub inwestorskiego:

  • Tabela kosztów – dodatek do projektu zawierający wskaźnikowe wartości kosztów poszczególnych robót. Dokument służy do szacowania kosztów inwestycji i jest przydatny podczas wnioskowania o kredyt w banku. Koszt: bezpłatny.
  • Kosztorys ślepy – zawiera zakres robót wraz ze szczegółowym zestawieniem materiałów: w takim kosztorysie nie ma jednak cen. Warto go zamówić przed kontaktem z wykonawcą (jako podstawę do przygotowania oferty), a także wtedy, gdy planujemy samodzielnie złożyć zamówienie w hurtowni na materiały. Koszt: 123 zł.
  • Kosztorys inwestorski – to szczegółowe wyliczenie kosztów dla danego budynku zawierające zakres robót, szczegółowe zestawienie materiałów oraz tabelę elementów scalonych. Kosztorys inwestorski to sposób na kontrolowanie kosztów na każdym etapie budowy – można go zamówić zarówno z projektem, jak i niezależnie od projektu. Koszt: 492 zł.

Porównaj oferty kredytów

Planujesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na budowę domu? Zamiast z marszu decydować się na współpracę z bankiem, w którym masz konto lub który jest najbliżej, porównaj kilka ofert. Czy wiesz, że różnice w ofertach banków mogą sięgać nawet 100 000 zł? Warto więc pamiętać o dodatkowych kosztach, takich jak ubezpieczenie, marża, RRSO czy stopy procentowe. Możesz skorzystać z darmowych porównywarek internetowych lub udać się do doradcy finansowego, który przeanalizuje Twoje potrzeby i pomoże dobrać najlepsze finansowanie. Konsultacja z doradcą jest zazwyczaj płatna, lecz taki krok pozwoli Ci uniknąć o wiele bardziej kosztownych błędów związanych z wyborem niekorzystnej oferty. Ekspert kredytowy stanowi nieocenione wsparcie zarówno przed wizytą w banku, jak i w trakcie procesu zaciągania kredytu hipotecznego. Planując budowę domu, należy również wziąć pod uwagę możliwość zmienności cen materiałów i robocizny.

Wybierz gotowy projekt

Projekty gotowe są najprostszym i najtańszym rozwiązaniem, kiedy planujesz budowę domu. Szeroki wybór projektów gotowych zapewni CI możliwość wyboru odpowiedniego i sprawdzonego rozwiązania. Projekty są dostępne w bazie biura projektowego i gotowe do zaadaptowania. Na taki projekt czeka się maksymalnie kilka dni, a jego zaletą jest niska cena (ok. 2 500 - 5 000 zł). Dla porównania: projekt indywidualny, czyli taki przygotowany na zamówienie, kosztuje minimum 10 000 zł, a na jego wykonanie trzeba trochę poczekać. Wybór projektu gotowego to dobry sposób na to, by zaoszczędzić na budowie domu jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Ale uwaga! Gotowe projekty wymagają dostosowania do działki, na której ma powstać budynek i wykonuje się to po zakupie projektu, podczas tworzenia projektu zagospodarowania działki z lokalnym projektantem.

Biura projektowe (w tym nasze) umożliwiają też dokonywanie zmian w projekcie, jednak trzeba liczyć się z tym, że są one dodatkowo płatne. Przy wprowadzaniu dużej ilości istotnych zmian może się okazać, że gotowy projekt ostatecznie będzie kosztował niewiele mniej niż indywidualny. Przed zakupem należy więc skonsultować ewentualne zmiany i koszty z architektem. Jeśli zmian będzie dużo, warto rozważyć wykonanie projektu indywidualnego, który jest w pełni dopasowany do danej działki oraz wizji i potrzeb przyszłych domowników. Projekt indywidualny jest też najlepszym rozwiązaniem w przypadku nietypowych działek, na przykład pod względem ukształtowania terenu. Zakres projektu indywidualnego w naszym biurze nie obejmuje projektu zagospodarowania działki, także ten element należy uwzględnić w obu przypadkach.

Warto również zauważyć, że ceny budowy podawane na stronach z projektami gotowymi są szacunkowe, ponieważ są obliczane na podstawie średnich cen krajowych. Podane ceny nie stanowią oferty i powinny być odbierane orientacyjnie.

Sprawdź nasze małe, tanie w budowie domy!

W naszej bazie znajduje się kilkaset gotowych projektów, dlatego jesteśmy pewni, że znajdziesz wśród nich swój wymarzony dom. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwania zaawansowanego, które pomoże zawęzić bazę i wyświetlić wyłącznie domy o wskazanych parametrach. Jeśli wolisz tradycyjną formę prezentacji projektów, polecamy nasze bezpłatne katalogi. Zawsze możesz też do nas napisać lub zadzwonić – chętnie pomożemy wybrać projekt spełniający Twoje wymagania!