PROMOCJA
ULUBIONE

III Akademia Energooszczędności

8 października 2009

Uczymy, rozwijamy, dzielimy się doświadczeniem!
Największa w Polsce inicjatywa promująca budownictwo energooszczędne odbędzie się 5 listopada we Wrocławiu. Akademię poprowadzi Tomasz Zubilewicz - synoptyk, prezenter. Zapowiada się zatem dobra pogoda dla energooszczędności :-)

III Akademia Energooszczędności

W listopadzie tego roku odbędą się VI Międzynarodowe Dni Domów Pasywnych, organizowane przez Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt - twórcę idei pasywności. Ta międzynarodowa impreza jest doskonałą okazją do zaprezentowania nie tylko pierwszego i do tej pory jedynego certyfikowanego domu pasywnego w Polsce, ale także przekazania wiedzy dotyczącej coraz prężniej rozwijającego się budownictwa energooszczędnego.

W ramach Dni Domów Pasywnych odbędzie się III Akademia Energooszczędności (5 listopad) oraz Targi Budownictwa Energooszczędnego (6-7 listopad). Jest to już trzecia akademia organizowana przez nasze biuro projektowe, podczas której skoncentrowaliśmy praktyczną wiedzę i doświadczenie wielu specjalistów w branży budownictwa energooszczędnego, a także związane z nim nowe technologie oraz zagadnienia prawne. Współorganizatorem Akademii jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który z tej okazji ogłosił konkurs na najlepszą pracę magisterską dotyczącą nowatorskich rozwiązań technologicznych propagujących energooszczędność i ekologię, spośród studentów dolnośląskich uczelni. To wymierny efekt dotychczasowych, skutecznych działań m.in. naszego biura zaszczepienia także w Polsce proekologicznego myślenia, realizujący się w postaci młodej kadry naukowców i specjalistów z branży szeroko rozumianej energooszczędności.

 

Celem organizowanej przez Lipińscy Domy III Akademii Energooszczędności oraz Targów Budownictwa Energooszczędnego jest promowanie dobrych praktyk w budownictwie - od projektu, po realizację. Wspólnie ze specjalistami dokonamy analizy nowych technologii i systemów oraz ich uzasadnienia ekonomicznego.


Uczestnicy Akademii otrzymają, między innymi, odpowiedzi na pytania:

  • jak praktycznie wykorzystać rozwiązania zmniejszające zużycie energii?
  • jak pozyskać energię alternatywną do poprawy bilansu cieplnego budynku?
  • jak prawidłowo oszacować nakłady inwestycyjne na dom energooszczędny, aby zwróciły się jak najszybciej


Zaproszeni goście opowiedzą także o wykorzystaniu nowych technologii w budownictwie, oraz o tym:

  • jak nie utracić zakładanych znakomitych parametrów zapotrzebowania na ciepło, poprzez zlekceważenie negatywnego wpływu mostków termicznych?
  • jak dobór nowoczesnych systemów grzewczych wpływa na realne koszty ogrzewania?
  • jak połączyć dobre parametry materiałów izolacyjnych z wytrzymałością materiałów konstrukcyjnych?


Wykładowcami podczas Akademii Energooszczędności będą między innymi:

dr inż. Szymon Firląg – specjalista d.s. budownictwa pasywnego i energosozczednego, Instytut Budynków Pasywnych przy Narodowej Agencji Poszanowania Energii, twórca polskiej wersji programu PPHP do obliczeń budynków pasywnych pod kierunkiem Passivhaus Institut Darmstadt
mgr inż. Jerzy Żurawski - audytor Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska, CEM (Certified Energy Manager), audytor UE
dr inż. Jarosław Gniazdowski - Uniwersytet Zielonogórski, dyrektor lubuskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
dr inż. arch. Ludwika Juchniewicz - Lipińska oraz dr inż. arch. Miłosz Lipiński - autorzy perwszego certyfikowanego domu pasywnego w Polsce - specjaliści energooszczędnej architektury mieszkaniowej.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem całego wydarzenia

Szczegółowy plan wykładów