PROMOCJA
ULUBIONE

Pierwszy certyfikowany dom pasywny w Polsce

 

Pomysł Biura Projektowego Lipińscy Domy na realizację w warunkach polskich pasywnego domu jednorodzinnego narodził się w wyniku wieloletniego doświadczenia w projektowaniu domów jednorodzinnych, poszukiwań kierunku rozwoju dla budownictwa jednorodzinnego w Polsce oraz na podstawie obserwowania trendów w budownictwie europejskim i studiów nad powstającymi w Europie domami oszczędzającymi energię.

Założeniem projektantów było wykonanie budynku pasywnego wg wytycznych niemieckiego Instytutu Budynków Pasywnych w Darmstadt, ale z dostępnych w Polsce materiałów i produktów, w technologii, która byłaby do zaakceptowania przez przeciętnego polskiego inwestora. Podobnie zaplanowano architekturę domu, która miała spełniać wymagania większości planów miejscowych i być przekonującą propozycją racjonalnie zaprojektowanego domu.

Kiedy w 2005 roku ukończone zostały prace projektowe, w Polsce nie mówiono szeroko o budownictwie energooszczędnym. Jeszcze mniej dostępnych było materiałów budowlanych i rozwiązań, które spełniałyby wysokie wymagania stawiane produktom dla budownictwa pasywnego. Udało się jednak zrealizować założenia i w 2007 roku doprowadzić budynek do stanu surowego zamkniętego pozwalającego przeprowadzić testy certyfikacyjne. W kwietniu 2007 roku jako pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej dom uzyskał certyfikat, co utwierdziło projektantów w przekonaniu, że energooszczędność jest właściwym kierunkiem rozwoju oraz zapoczątkowało pierwszą w kraju kolekcję energooszczędnych i pasywnych domów jednorodzinnych.


>>> Zobacz jak powstawał dom pasywny

>>> Zobacz projekt, według którego powstał dom pasywny

>>> Zobacz czym charakteryzują się domy pasywne