PROMOCJA
ULUBIONE

Projekty domów ze stropem drewnianym

Projekty domów ze stropem drewnianym są propozycją dla osób, które nie potrzebują drugiego piętra jako kondygnacji mieszkalnej. W tej grupie projektów znalazły się domy parterowe, w których strop stanowi element więźby dachowej. Część projektów domów ze stropem drewnianym ma możliwość wykorzystania miejsca pod dachem jako strychu. Są to głównie projekty, których kąt dachu wynosi przynajmniej 30-35 stopni. Projekty o dużym rozstawie ścian zewnętrznych, w których zastosowano wiązary prefabrykowane, mogą dzięki temu mieć bardziej otwarte plany. W każdym projekcie możemy też wykonać zmiany dostosowujące go do potrzeb inwestora.

Widok: tier0 tier1-active tier2
Sortuj wg:
152

Strop drewniany

Strop jest poziomą przegrodą budowlaną i ma za zadanie oddzielać kondygnację od dachu lub poszczególne kondygnacje między sobą. W przypadku domów z dachem płaskim pełni również rolę dachu tzw. stropodach. Strop ma też za zadanie usztywniać konstrukcję oraz wpływa na przestrzenną sztywność budynku. Składa się z części konstrukcyjnej, której wykończenia tworzą sufit i podłogę lub pokrycie dachowe.

Stropy drewniane, które wykorzystywane są od setek lat wciąż nie straciły na popularności. Jest to spowodowane faktem, że są prostsze w wykonaniu, nie wymagają prac mokrych i przeważnie nie ma konieczności używania do ich montażu ciężkiego sprzętu.

Są lekkie toteż nie obciążają konstrukcji domu, co przekłada się na oszczędności na grubości fundamentów i ścian nośnych.

Właściwością stropów drewnianych jest ich dość mocne uginanie, co może być wadą w przypadku intensywnego użytkowania wyższej kondygnacji. W porównaniu do innych stropów są też mniej odporne na ogień i gorzej usztywniają budynek.

Stosuje się je zarówno w projektach domów jednorodzinnych drewnianych, jak i murowanych.

Rodzaje stropów drewnianych

W stropach drewnianych elementami przenoszącymi obciążenia są belki - w postaci żeber lub podciągów. W zależności od ich układu i wymiarów stropy dzielimy na trzy typy:

Strop żebrowy jest oparty na belkach drewnianych – żebrach o niewielkich wymiarach i rozstawie nie przekraczającym 90 cm. Żeby zmniejszyć obciążenie, żebra układa się w kierunku mniejszej rozpiętości stropu, opierając je na ścianach zewnętrznych i wewnętrznych. Tego typu stropy przenoszą stosunkowo niewielkie obciążenia. Są też nazywane współczesnymi, ponieważ są obecnie najbardziej popularne.

Strop belkowo-żebrowy, w którym żebra są podparte na większych belkach zwanych podciągami. Takie stropy stosuje się w sytuacji, gdy rozstaw ścian jest na tyle duży, że oparte na nich żebra ze względu na zbyt dużą rozpiętość, za bardzo by się uginały. Podciągi mogą być drewniane lub stalowe. W przypadku zastosowania stropów belkowo-żebrowych, ponieważ wielkość i ciężar podciągów są spore, wymagane jest użycie dźwigu do umieszczenia ich w docelowym miejscu. Oparcie żeber na podciągach zwiększa grubość stropu, dlatego często stosuje się rozwiązanie polegające na zamontowaniu żeber między podciągami na stalowych wieszakach, co pozwala na zmniejszenie grubości stropu.

Strop belkowy jest to znany od setek lat strop tradycyjny, który wykorzystuje się w domach drewnianych i murowanych. Przykłady jego zastosowania można zobaczyć w zabytkowych obiektach: pałacach, czy chałupach wiejskich.

Stropy te są nieco trudniejsze w wykonaniu niż stropy żebrowe, wymagają też zastosowania większej ilości drewna, a przy dużej rozpiętości stropu i rozstawie belek jego wymiary muszą być znacznie większe niż w stropie żebrowym. Elementy stropu belkowego wymagają oparcia na ścianach i odpowiedniego zakotwienia. Belki mają najczęściej kształt prostokątny i są wykonane z drewna litego lub klejonego.

Największym atutem tego stropu są walory dekoracyjne, ponieważ to właśnie strop belkowy najlepiej nadaje się na eksponowanie jego konstrukcji.

Ocieplenie stropów drewnianych

Izolacja cieplna stropu drewnianego jest sprawą bardzo istotną. Taką izolację wykonuje się układając między belkami np. wełnę mineralną. Ze względu na to, że belki mają najczęściej ok. 20 cm wysokości, to cała warstwa izolacji bez problemu mieści się pomiędzy nimi. Pomiędzy wełną a deskami należy pozostawić przestrzeń wentylacyjną. Kiedy strop chce się nie tylko ocieplić, ale także wyciszyć, pod deskami na belkach można zamontować paski filcu. Ostatnia warstwa ocieplenia, osłaniająca belki od góry, powinna zostać ułożona pomiędzy elementami drewnianego rusztu, do którego przybija się później drewnianą podłogę.

Dodatkową warstwę izolacji można też umieścić od spodu belek stropowych, pomiędzy elementami rusztu, do którego podwiesza się sufit z płyt gipsowo-kartonowych. Często jednak w tej przestrzeni prowadzi się przewody instalacji wentylacyjnej. Jeśli ze względów dekoracyjnych belki stropowe mają pozostać widoczne, robi się na nich poszycie z desek, które odgrywa rolę sufitu, a nim umieszcza się wełnę mineralną.

Nad pomieszczeniami wilgotnymi (kuchnią, łazienką), niezbędne jest, by między płytą a ociepleniem znalazła się szczelna warstwa folii paroizolacyjnej, która ochroni wełnę przed zawilgoceniem.

Do ocieplenia stropu drewnianego na poddaszu nieużytkowym posłużyć może wełna mineralna lub styropian, a grubość warstwy ocieplenia powinna mieć przynajmniej 20-30 cm. Przy izolacji pianą poliuretanową izolacja jest dużo cieńsza, a materiał wypełnia wszystkie zakamarki stropu.

Stropy drewniane w projektach domów Lipińscy

W naszych projektach stosujemy stropy drewniane przede wszystkim w projektach domów parterowych. Jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie ze względu na fakt, że wówczas strop jest elementem konstrukcji dachu, co zapewnia spore oszczędności. W parterówkach nie ma konieczności aby strop przenosił duże obciążenia i dlatego można „odchudzić” jego konstrukcję. Stropy drewniane w naszych projektach domów piętrowych oddzielają użytkowe piętro od strychu pod dachem stromym.

W domach parterowych o dość znacznym rozstawie ścian stosujemy prefabrykowaną więźbę dachową w postaci wiązarów, które są w stanie przekrywać, bez konieczności podparcia, duże powierzchnie. W tych przypadkach dolny pas wiązarów tworzy strop drewniany, który od spodu obudowywany jest płytami kartonowo- lub włóknowo-gipsowymi na podwieszanym metalowym stelażu. W ten sposób można również wykończyć wszystkie pozostałe stropy drewniane.