PROMOCJA
ULUBIONE

Program Pierwsze Mieszkanie również dla planujących budowę domu

11 kwietnia 2023

14 marca 2023 roku rząd przyjął program Pierwsze Mieszkanie. Są to dofinansowania dla osób, które chcą stać się właścicielami swojego pierwszego w życiu lokum. Planowane uruchomienie programu ustalono na 1 lipca 2023 r.

Program Pierwsze Mieszkanie  również dla planujących budowę domu

Podstawowe założenia programu Pierwsze mieszkanie

Pomocowy program rządowy Pierwsze Mieszkanie jest skierowany do osób, które planują kupić mieszkanie, bądź też kupić lub wybudować dom, jako swoje pierwsze lokum. Dla nich przewidziano bezpieczny kredyt 2%, który jest właściwie systemem dopłat do kredytu hipotecznego. Dla tych, którzy planują taki krok w perspektywie kilku kolejnych lat, przewidziano możliwość skorzystania z systemu oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym z tzw. premią mieszkaniową zależną od wielkości zgromadzonego kapitału.

Kto skorzysta z programu Pierwsze mieszkanie?

Z bezpiecznego kredytu 2% i Konta Mieszkaniowego będą mogły skorzystać osoby które:

  • nie ukończyły 45 roku życia, 
  • nie posiadały i nie były współwłaścicielami w przynajmniej 50% mieszkania, domu jednorodzinnego ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego,
  • posiadają zdolność kredytową adekwatną do kwoty kredytu, jaką chcą uzyskać.

W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku przy bezpiecznym kredycie 2%, spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich.

Na Koncie Mieszkaniowym będą mogły oszczędzać osoby, które mieszkają wspólnie z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci, spełniają kryteria liczebności rodziny, a mieszkanie ma odpowiednio niewielki metraż:

  • do 50 m2 w przypadku rodzin z dwojgiem dzieci,
  • do 75 m2 – rodzin z trojgiem dzieci,
  • do 90 m2 – rodzin z czworgiem dzieci,
  • bez limitu m2 w przypadku rodzin z pięciorgiem i większą liczbą dzieci.

Przeczytaj więcej i dowiedz się jak skorzystać z programu, jakie będą zasady kredytu, a jakie systemu oszczędzania.
więcej >>>