PROMOCJA
ULUBIONE

Najlepszy system ogrzewania dla Twojego domu

29 sierpnia 2023

Wybór ogrzewania jest jednym z trudniejszych wyborów podczas planowania i budowy własnego domu. To jaki system wybierzesz, może zadecydować o kosztach eksploatacji na długie lata. Nie jest to jednak jedyne kryterium, ponieważ równie istotnym czynnikiem staje się w obecnych czasach wygoda w obsłudze oraz wpływ na środowisko. W tym artykule podpowiemy, czym kierować się przy wyborze oraz jakie zalety i wady mają poszczególne najpopularniejsze systemy ogrzewania.

Najlepszy system ogrzewania dla Twojego domu

(fot.1. Systemy ogrzewania Viessmann)

Czym kierować się przy wyborze systemu ogrzewania?

Rozważania nad konkretnym rozwiązaniem należy połączyć z wyborem projektu, dużo bowiem zależeć będzie od powierzchni dostępnej na urządzenia grzewcze. Niektóre z nich, jak np. kotły na paliwo stałe wymagają przynajmniej 11 m3 kubatury pomieszczenia, w którym są zlokalizowane, a inne jak kolektory słoneczne i fotowoltaika odpowiedniej dostępnej powierzchni dachu – płaskiego bądź spadzistego skierowanego w stronę nasłonecznioną. Jeśli projekt jest już wybrany, często trzeba liczyć się z koniecznością jego dostosowania do planowanego systemu ogrzewania. Najczęściej jest to możliwe, ale generuje dodatkowe koszty projektowe.

Drugim istotnym uwarunkowaniem był zawsze dostęp działki do mediów. Jeszcze do niedawna  inwestorzy mający możliwość skorzystania z przyłącza gazowego, przeważnie wybierali właśnie taki system ogrzewania. Jeśli nie  było gazu automatycznie kierowano swój wybór na kocioł na paliwo stałe. Obecnie to drugie rozwiązanie wydaje się przestarzałe, a zwolennicy tradycyjnych kotłów odchodzą od węgla i ekogroszku na rzecz bardziej ekologicznego pelletu. Wraz z rozwojem i dostępnością nowych technologii, ale też w związku z niepewną sytuacją rynkową gazu, zauważalne jest coraz większe zainteresowanie budujących pompami ciepła. Tym samym możesz uniezależnić się   od dostępu do gazu czy też uciążliwości związanych z obsługą kotła na paliwo stałe i problemami ze składowaniem opału. 

Jeśli ma być wygodnie i bezpiecznie, to najbardziej bezobsługowymi i sterowalnymi systemami grzewczymi są rozwiązania elektryczne czy to z pompą ciepła, czy w postaci mat grzejnych lub grzejników.

Jeśli szukasz rozwiązania głównie pod kątem ekonomicznym sprawdź sumę niezbędnych urządzeń i montażu systemu, kosztów eksploatacji, w tym również wymaganych przeglądów oraz metrów kwadratowych, które musisz przeznaczyć na kotłownię. Dopiero całość pokaże Ci, jaki faktycznie jest koszt danego systemu ogrzewania.Jak więc odpowiedzieć na pytanie: czym się kierować przy wyborze ogrzewania? 

czytaj dalej >>>