PROMOCJA
ULUBIONE

Zalety i wady parterówek

18 grudnia 2018

Dla kogo najlepszy jest dom parterowy? Wybierz najlepszy dom dla siebie i swojej rodziny.

projekt domu parterowego Lancaster II - Lipińscy Domy

Wybór domu powinien uwzględniać to, czy już mamy działkę budowlaną, czy dopiero będziemy ją kupować. W pierwszym przypadku musimy zapoznać się z warunkami zabudowy i dostosować swoje wyobrażenia do tego, co już zostało nam narzucone przez urzędników. W drugim przypadku możemy skupić się na poszukiwaniu takiego terenu, który umożliwi nam realizację domu dokładnie takiego, o jakim marzymy. Oprócz warunków zabudowy ważna jest też minimalna szerokość działki, gdyż gdy będzie ona zbyt wąska, znacznie utrudni lub nawet uniemożliwi budowę funkcjonalnego, wygodnego domu, zwłaszcza gdy chcemy zamieszkać w domu parterowym. Szerokość działki jest szczególnie istotna gdy planujemy budowę domu parterowego z garażem.

Wybór domu powinien zależeć  od tego, jaki tryb życia prowadzisz

Kolejną sprawą do analizy są potrzeby domowników, ich tryb życia i pracy. Pomieszczenia w domu parterowym projektowane są na jednym poziomie, co sprzyja funkcjonalnemu podziałowi powierzchni. Pamiętać jedynie trzeba, by wyodrębnić strefę dzienną, wspólną dla wszystkich mieszkańców od strefy nocnej, prywatnej. O ile w  domach z użytkowym poddaszem jest to dosyć łatwe do wykonania poprzez zaplanowanie wspólnego parteru i prywatnej części na poddaszu, o tyle w parterówkach takim naturalnym sposobem podziału jest korytarz lub przedpokój. Po jednej jego stronie lokuje się zazwyczaj kuchnię z salonem, toaletę, łazienkę i spiżarnię, zaś po drugiej prywatne pokoje domowników, garderoby i łazienki.

Zalety mieszkania w domu parterowym

Mieszkanie w domu parterowym ma dużo zalet. Najważniejszą jest brak konieczności wchodzenia kilka lub kilkanaście razy dziennie po schodach. Fakt ten docenią zwłaszcza starsi mieszkańcy, osoby ograniczone ruchowo oraz rodziny z małymi dziećmi, dla których wchodzenie po schodach stanowi niezłą zabawę a rodziców jest koszmarem.  Mieszkanie w parterówce w żadne sposób nie ogranicza możliwości aranżacyjne w pomieszczeniach. Coraz częściej projektanci tak planują salon, by sufit w nim był wyżej niż w reszcie pomieszczeń, co daje bardzo fajny efekt przestronności. Przy jednoczesnym zastosowaniu dużych przeszkleń wnętrze jest pięknie doświetlone naturalnym światłem  i jest doskonałym miejscem do wspólnego spędzania czasu.

Czy mieszkanie w parterówce ma jakieś wady?

Oprócz wielu niewątpliwych zalet należy wspomnieć także o jednej trudności wynikającej z mieszkania w domu parterowym. Dotyczy ona ogrzewania budynku parterowego. Ze względu na dużą powierzchnię przegród zewnętrznych oraz dachu dom parterowy jest nieco trudniej ogrzać niż dom z poddaszem użytkowym. Ogrzewanie domu parterowego wymagać będzie tym większych nakładów, im większa i bardziej rozłożysta jest bryła takiego budynku. Jak w przypadku każdego domu najważniejsza jest staranność wykonania i  zastosowanie odpowiedniego sposobu ogrzewania, a prawdziwym wyzwaniem jest wybudowanie  domu niedrogiego w eksploatacji, wygodnego w użytkowaniu i spełniającego oczekiwania wszystkich mieszkańców.