Współczesne domy wolnostojące wielopokoleniowe
Dawniej w tradycyjnych domach mieszkały rodziny wielopokoleniowe i było to normą, a wynikało z tradycji i sposobu ówczesnego trybu życia. Współczesne domy wielopokoleniowe muszą spełnić zupełnie inne standardy, które dzięki przemyślanym rozwiązaniom architektonicznym pozwalają rodzinom żyć blisko, przy jednoczesnym zachowaniu autonomii. Obecnie takie domy są bardzo często wybierane przez rodziny z małymi dziećmi, które mają pod opieką rodziców, czy innych starszych członków rodziny. Dzięki takiemu rozwiązaniu młodzi mają seniorów blisko siebie, z drugiej strony – ci mogą pomagać wychowywać wnuki. Takie rozwiązanie jest niezwykle trudne przy zamieszkiwaniu w blokach – rzadko kiedy istnieje możliwość kupna mieszkań dla obu rodzin w niedalekiej odległości. Przewożenie dzieci do dziadków, doglądanie seniorów i kontakty z nimi, przy dzisiejszych realiach braku czasu i godzin spędzanych w ulicznych korkach, to argumenty za przemyśleniem takiego rozwiązania – budowy domu wielopokoleniowego. Nie zapominajmy też, że dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest wspólne podwórko, czyli przestrzeń gdzie będzie toczyć się także życie rodzinne – szczególnie przyjemne w okresie letnim.
Budowa budynku dla kilku pokoleń to też rozwiązanie korzystne ekonomicznie zarówno na etapie realizacji inwestycji jak i późniejszej eksploatacji.
Zdarza się, że domy wielorodzinne są budowane przez inwestorów także w innym celu, na przykład z myślą o wynajmie jednego lokalu lub przeznaczeniu parteru, czy jednego modułu na cele usługowe. Projekty wielopokoleniowe uwzględniają taką możliwość i dają duże pole do dostosowania funkcji, czy to w ramach adaptacji z projektantem lokalnym, czy też od razu w naszym biurze. Domy dwurodzinne to szczególnie atrakcyjna opcja nie tylko ze względów ekonomicznych. Współczesne projekty domów dwurodzinnych bardziej przypominają klasyczne rezydencje, niż to, co mogliśmy zaobserwować jeszcze kilka, kilkanaście lat temu. Ówczesnym standardem było, iż dom dla następnego pokolenia dobudowywało się do istniejącej bryły. Skutkowało to zazwyczaj kakofonią stylów i nie pozwalało jednoznacznie oddzielić od siebie dwóch, jakby nie było, osobnych rodzin.
Zobacz zasady wprowadzania zmian do projektów>>>
Czym charakteryzują się domy wielopokoleniowe z biura Lipińscy Domy
W naszej kolekcji domów wielopokoleniowych inwestorzy znajdą różne układy funkcjonalne, pomyślane tak, aby zapewnić maksymalny komfort dla jednej i drugiej rodziny. Z jednej strony można całkowicie rozdzielić mieszkania, z drugiej zaś, jak tylko pasuje to obu rodzinom, można zachować część funkcji wspólnych. Wygodnym rozwiązaniem jest np. wspólna kotłownia, która prowadzona jest zazwyczaj przez gospodarzy, tak aby pozostała część rodziny nie musiała się dodatkowo zajmować nadzorem nad często skomplikowanymi urządzeniami grzewczymi. Innym stosowanym rozwiązaniem jest wspólne jedno wejście do budynku i dopiero wewnątrz rozdzielenie lokali. Współczesne projekty domów dwulokalowych przypominają jednak najczęściej w swojej bryle zabudowę bliźniaczą z poddaszem lub piętrową.
Decydując się na dom wielopokoleniowy, wybierają państwo gwarancję wygody, stylu i funkcjonalności. Oczywiście, możecie zamówić wersję projektu w lustrzanym odbiciu lub zupełną modyfikację projektu z kolekcji: zmianę funkcjonalności pomieszczeń, czy inne rozwiązanie dostosowujące projekt do konkretnych potrzeb waszej rodziny. Dom wielopokoleniowy to świetna inwestycja w przyszłość i bezpieczeństwo dla siebie i najbliższych, pozwalająca korzystać z domu przez długie lata
Dla dużych rodzin można wykorzystać również po prostu duże domy jednorodzinne, które mają wspólne wszystkie funkcje i nie dzielą pomieszczeń na dwie rodziny. Publikujemy je w formie osobnej kolekcji Rezydencje tutaj
Domy wielopokoleniowe - wady i zalety
Domy wielopokoleniowe mogą stanowić dobre rozwiązanie na przyszłość, zaspokojenie obecnych potrzeb lub inwestycję. Jak każda poważna decyzja, budowa domu dwurodzinnego ma swoje wady i zalety. Jakie one są? Projekt domu z mieszkaniem dla seniora, w zależności od tego, jak duży ma być ten lokal, zazwyczaj pochłania większe koszty, niż budowa typowego domu jednorodzinnego. Jeśli jednak dokonujemy inwestycji wspólnie z innymi członkami rodziny, koszty rozkładają się i w ostatecznym rozrachunku możemy (pod względem ekonomicznym) wyjść na plus. W zależności od konkretnego projektu można też zazwyczaj liczyć na mniejsze koszty eksploatacyjne.
Nie uchronimy się także przed porównaniem domu wielorodzinnego z blokiem mieszkalnym. W tym pierwszym przypadku, jeśli zamieszkuje go rodzina, łatwiej jest uniknąć konfliktów, a seniorzy mogą liczyć na ciągłe towarzystwo, o które trudno by było w całkowicie osobnym lokalu.
Większym problemem jest korzystanie z domu wielorodzinnego jako inwestycji na wynajem. Z jednej strony można wtedy liczyć na dodatkowy dochód w formie czynszu. Mimo wszystko, może to mieć wpływ na, relatywnie mniejsze rachunki za ogrzewanie zimą, które może być dzielone na dwa osobne gospodarstwa domowe. Wspólne mieszkanie z obcymi ludźmi może jednak prowadzić do konfliktów. Łatwiej ich unikać w przypadku oddzielnych wejść oraz całkowicie autonomicznych instalacji elektrycznych, gazowych czy kanalizacyjnych.
Ogólny bilans zysków i strat w przypadku domów wielorodzinnych zależy od ich przeznaczenia, ogólnego projektu, a także metrażu. Należy przede wszystkim ustalić swoje potrzeby i wybrać najlepszy projekt zaspokajający je wszystkie.
Projekty domów dwupokoleniowych a inne rodzaje budynków
Budynki wielopokoleniowe to najczęściej domy piętrowe lub domy z poddaszem użytkowym, gdzie wydzielono osobne dwa mieszkania. Mieszkania mogą znajdować się na osobnych kondygnacjach, gdzie wszystkie funkcje powtarzają się na obu piętrach lub też drugie, mniejsze mieszkanie dla dziadków lub dla dorastającego dziecka, lub młodego małżeństwa może znajdować w osobnym module dostawionym do głównego budynku. W zależności od liczebności poszczególnych pokoleń rozwiązania mogą być różne. Jednym wystarczy dodatkowo mały apartament, w innym przypadku drugi lokal będzie musiał być zrealizowany w formie osobnego budynku. Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety. Jeśli projekt domu dwurodzinnego przewiduje dwa w pełni samodzielne lokale, to pomimo umiejscowienia w ramach jednego domu każda z rodzin może cieszyć się pełną autonomią. Przy obecnej mobilności społecznej i rosnącemu z czasem zapotrzebowaniu na przestrzeń, taki oddzielny i całkowicie niezależny lokal łatwiej jest sprzedać lub wynająć bez uszczerbku dla nadal zamieszkujących dom innych członków rodziny. Łatwiejsze jest również wynajęcie takiego domu w celach usługowych.
Projekty domów dwurodzinnych, czyli najważniejsze: przeznaczenie
Projekt domu dwurodzinnego pozwala na zaadaptowanie go do kilku funkcji. Jako domy z senioratką, piętrem dla dzieci lub jako mieszkanie na wynajem dla innej rodziny, lub jako lokal usługowy. Przy każdym z tych przeznaczeń, projekt domu dwupokoleniowego musi być odpowiednio zmodyfikowany. W przypadku, jeśli planujemy w domu zamieszkać z rodzicami lub dziadkami w podeszłym wieku, konieczne jest odpowiednie ustalenie ich potrzeb. Możliwe jest na przykład wydzielenie wyłącznie pojedynczego pomieszczenia mieszkalnego jak typowego pokoju. W takim przypadku ogólnodostępna dla wszystkich domowników musi być część wspólna – łazienka, kuchnia, pokój dzienny. Sprawia to, że mniejsze są koszty budowy, gdyż cały czas jest to po prostu jeden i ten sam budynek. Pewną odmianę takiego projektu może stanowić dom z antresolą, gdzie pokój dla seniorów można wydzielić właśnie na niej. Oczywiście pod warunkiem, że nasi dziadkowie nadal są w stanie pokonać schody. To również jest problem, który można łatwo rozwiązać, montując mini windę schodową. Łatwiejszym rozwiazaniem jest jednak przeznaczyć antresolę dla młodszego pokolenia.
Z czasem mieszkanie pod jednym dachem może prowadzić do konfliktów, poczucia braku prywatności. Mimo wszystko, o konflikty w takich sytuacjach nietrudno. Znacznie wygodniej więc zapobiegać takim sytuacjom, jeśli każda ze stron może schronić się w oddzielnym mieszkaniu. Projekt domu dwulokalowego z osobnym wejściem nie jest tu jedynym rozwiązaniem. Wystarczy oddzielić od siebie najważniejsze pomieszczenia ogólnego użytku, takie jak łazienka czy kuchnia. W perspektywie należy również zastanowić się nad kwestią zagospodarowania lokalu po opuszczeniu jednego z pięter. W grę wchodzi tu znalezienie lokatorów. Jeśli więc myślimy przede wszystkim o wynajmie lub taki scenariusz zakładamy w dalszej perspektywie czasowej, najlepiej zainteresować się stworzeniem formy bliźniaka, z oddzielnymi wejściami do każdego z domów. Wówczas od razu mamy rozdzielone instalacje, zarówno wodno-kanalizacyjne, jak i elektryczne i gazowe, bo przecież oba lokale powinny móc funkcjonować jako zupełnie oddzielne budynki, z oddzielnymi urządzeniami służącymi między innymi do ogrzewania, aby każda z mieszkających w budynku rodzin mogła dostosować temperaturę ww własnej części do swoich potrzeb. Rozdzielenie liczników ułatwi wzajemne rozliczenia między obcymi ludźmi.
Domy wielopokoleniowe – wygodny układ niezależnie od przeznaczenia
Układ pomieszczeń w domach wielopokoleniowych jest w większości przypadków uzależniony wyłącznie od inwencji inwestora i wybranego projektu. W przypadku zabudowy w formie bliźniaka zazwyczaj pomieszczenia w dwóch częściach domu stanowią odbicie lustrzane.
Inaczej wygląda sytuacja, kiedy mamy zamiar zaadaptować domy jednorodzinne dwupiętrowe lub z poddaszem. W takim przypadku oba wyodrębnione lokale można urządzić w podobny sposób dzięki co najmniej podobnemu metrażowi każdej z kondygnacji. W przypadku adaptacji poddasza, część metrażu jest niemożliwa do pełnego wykorzystania ze względu na skosy dachu.
Co innego ma miejsce w przypadku domu piętrowego. W przypadku perspektywy wynajmu lokalu jako oddzielnego mieszkania warto zainwestować w oddzieloną od reszty pomieszczeń klatkę schodową, która umożliwi użytkowanie obu mieszkań oddzielnie. W przypadku, jeśli nie mamy zamiaru wynajmować lokalu, a korzystanie z niego ma mieć raczej charakter tymczasowy, możliwe jest podzielenie domu na części, które nie będą sobie równe. Nie każdy w końcu potrzebuje dwóch sypialni i pokoju dziennego ani oddzielnej kuchni. W takim przypadku w jednym lokalu można umieścić nie tylko dwa pokolenia, na przykład rodziców i dziadków, ale nawet i wnuki, które planują w dalszej perspektywie budowę lub kupno własnego domu. Pozostawiony przez nich lokal, szczególnie jeśli jest on wyposażony w łazienkę, kuchnię oraz media, idealnie sprawdzi się jako apartament gościnny lub gabinet do pracy zdalnej.
Jeśli mamy zamiar część domu przeznaczyć na wynajem jako lokal użytkowy, pamiętać należy, że piętro wyższe, które zazwyczaj przeznacza się na część mieszkalną, musi spełniać co najmniej podstawowe funkcje. W końcu czynsz z wynajmu nie powinien przysłaniać nam faktu, że własny dom buduje się w celu zapewnienia sobie maksymalnego komfortu i swobody.
Co ciekawe, zgodnie z prawem budowlanym domy dwulokalowe są traktowane jako domy jednorodzinne. Oznacza to więc, że można je stawiać na działce, gdzie plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza wyłącznie zabudowę jednorodzinną.
Projekty domów z senioratką z pracowni Lipińscy Domy
Mieszkanie z rodzicami nie musi wiązać się z utratą niezależności. Wielopokoleniowe budynki zapewniają maksimum wygody i intymności dla każdego członka rodziny. Zaprojektowanie domu z senioratką, całkowicie odseparowaną funkcjonalnie od reszty mieszkania, to najlepsze rozwiązanie dla osób ceniących prywatność. Z kolei połączenie kilku pomieszczeń o wspólnym przeznaczeniu to nie tylko oszczędność przestrzeni, ale także kosztów. To również świetny wybór dla tych rodzin, które chcą spędzać ze sobą więcej czasu na co dzień.
Projekty domów z senioratką naszej pracowni są przygotowywane w taki sposób, by jak najlepiej dostosować się do potrzeb wszystkich mieszkańców. Stawiamy przede wszystkim na funkcjonalność i nowoczesny charakter budynku. Chcemy, by projekt całkowicie spełniał oczekiwania obu rodzin. Jeśli nie znajdą Państwo odpowiedniego dla siebie modelu, prosimy o bezpośredni kontakt. Wykonujemy projekty domów z senioratką na indywidualne zamówienie.