Trend w budownictwie, zgodnie z którym panowała zasada „im większy, tym lepszy” powoli odchodzi do lamusa. Coraz więcej inwestorów wybiera projekty domów parterowych do 100 m2, lub takich, które przewidują poddasze użytkowe. Dlaczego tak się dzieje? Małe domy do 100 m2 to liczne korzyści, wśród których najważniejsza to niższe koszty budowy i eksploatacji. Co jeszcze przemawia za wyborem domu o takim metrażu?
Projekty domów do 100 m2 coraz popularniejsze
Nie ulega wątpliwości, że powierzchnia użytkowa budynku jest jednym z najważniejszych kryteriów, które inwestorzy biorą pod uwagę podczas wyboru projektu. Dom to inwestycja na lata, dlatego powinna jak najdokładniej wpisywać się w potrzeby jego mieszkańców. Chodzi m.in. o wystarczającą liczbę pomieszczeń, tak aby każdy członek rodziny mógł liczyć na wygodną przestrzeń, która zapewni mu prywatność. Istotny jest też metraż powierzchni wspólnych, takich jak kuchnia, korytarz czy łazienka.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w Polsce dominowały duże domy, o powierzchni co najmniej kilkuset metrów kwadratowych. Budowało się „na zapas”, biorąc pod uwagę ewentualne przyszłe potrzeby, dlatego budynki wielopokoleniowe były popularne. Bardzo często można spotkać domy dwu- lub nawet trzypiętrowe, w których każde piętro jest przeznaczone dla jednej części rodziny – dziadków, rodziców i dzieci.
Choć projekty domów piętrowych wciąż cieszą się zainteresowaniem, ich forma znacząco się różni od tak popularnych swego czasu „domów-kostek” i jest bardziej dopasowana do aktualnych potrzeb mieszkańców. Coraz chętniej inwestorzy wybierają domy jednorodzinne 100 m2. Dlaczego tak się dzieje?
Nowoczesne domy do 100 m2 – czym się cechują?
Popularność domów do 100 m2 wynika przede wszystkim z tego, że są one dobrze dopasowane do potrzeb ich mieszkańców. Obecnie na budowę domu decydują się zwykle rodziny składające się z rodziców i dzieci. Dlatego domek 100 m2 ma przeważnie wystarczającą powierzchnię, aby zapewnić mieszkańcom komfort i funkcjonalność.
Projekty domów parterowych do 100 m2 są zróżnicowane zarówno pod względem formy, jak i układu pomieszczeń. Mogą być wyposażone w garaż, a dla osób, które chcą maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, z pewnością dobrym wyborem będzie dom z poddaszem. Różnorodność projektów jest zatem jedną z największych zalet nowoczesnych domów do 100 m2. Dzięki temu inwestor może dopasować formę budynku m.in. do:
- liczby członków rodziny, ich wieku i trybu życia;
- liczby pojazdów, jakimi dysponują;
- liczby sprzętów i przedmiotów, które wymagają przechowywania;
- stanu zdrowia i mobilności (ważne przy decyzji o obecności poddasza użytkowego);
- wielkości działki;
- możliwości finansowych.
Te wszystkie aspekty warto wziąć pod uwagę podczas wyboru projektu domu do 100 m2 z garażem lub bez. O ile wielkość działki czy możliwości finansowe są czynnikami, które z góry zawężają możliwość wybrania określonego projektu, o tyle pozostałe kwestie leżą w gestii inwestora i warto je przeanalizować.
Tanie domy do 100 m2, czyli opcja dla oszczędnych
Trudno się nie zgodzić ze stwierdzeniem, że kwestie finansowe są istotne dla inwestora planującego budowę domu. Nowoczesne domy parterowe do 100 m2 uchodzą za bardzo dobry wybór właśnie pod tym względem. Dlaczego?
Warto pamiętać, że powierzchnia użytkowa budynku przekłada się bezpośrednio na koszt budowy. Dom 100 m2, czyli stosunkowo niewielki, to opcja budżetowa, która nie wymaga rezygnacji z wygody i funkcjonalności.
Oszczędności związane z domem parterowym to nie tylko niższe koszty budowy. Domy do stu metrów są także tańsze w eksploatacji. Przede wszystkim chodzi o wysokość rachunków za ogrzewanie, które stanowią znaczną część wydatków ponoszonych w związku z użytkowaniem budynku. Im mniejsza kubatura, tym niższe zapotrzebowanie na energię.
Jeśli dodatkowo właściciele nowoczesnego domu parterowego do 100 m2 zdecydują się na instalację alternatywnych źródeł pozyskiwania energii, takich jak:
- fotowoltaika
- pompa ciepła
- rekuperacja
rachunki można jeszcze bardziej obniżyć. Warto podkreślić, że nowoczesne domy do 100 m2 są przystosowane do montażu takich systemów i można to zrobić szybciej, niż w przypadku termomodernizowanych starych budynków wymagających sporej ingerencji wewnątrz.
Projekty domów z poddaszem czy bez – co wybrać?
Oferowane przez nas projekty tanich w budowie domów do 100 m2 są często wybierane przede wszystkim ze względów finansowych, ale także dlatego, że takie budynki dają spore możliwości projektowe i aranżacyjne. Dwiema najbardziej popularnymi możliwościami są:
- domy parterowe do 100 m2;
- domy z poddaszem użytkowym.
Który wariant jest lepszy? Jak zwykle największe znaczenie mają indywidualne potrzeby i oczekiwania. Choć projekty domów z poddaszem do 100 m2 uchodzą za bardziej tradycyjne budynki ze względu na formę, domy parterowe również mają duże grono zwolenników. Tym bardziej że poszczególne propozycje różnią się pod względem układu pomieszczeń, wielkości tarasu czy obecności garażu. Warto zatem przyjrzeć się zaletom i wadom obu propozycji.
Projekty domów parterowych do 100 m2 – zalety i wady
Domy parterowe do 100 m2 przewidują rozplanowanie wszystkich pomieszczeń użytkowych na jednym poziomie. Zwykle są też wyposażone w taras, który stanowi pewnego rodzaju przedłużenie wnętrza – przeważnie pokoju dziennego. Wśród projektów domów parterowych do 100 m2 można znaleźć propozycje z kuchnią zamkniętą lub otwartą na salon. Różnią się one także liczbą i powierzchnią poszczególnych pomieszczeń. Co należy do zalet takich domów?
Przede wszystkim wygoda, którą docenią:
- rodziny z małymi dziećmi;
- osoby starsze;
- osoby mające problemy z poruszaniem się.
Brak konieczności codziennego pokonywania schodów ma duże znaczenie ze względu na komfort i bezpieczeństwo. Ponadto domy parterowe do 100 m2 nie wymagają inwestowania w budowę schodów oraz stropów żelbetowych, jest to zatem oszczędność na kosztach budowy.
Wadą domów parterowych jest większa powierzchnia zabudowy niż dla projektów z antresolą, czy z pełną drugą kondygnacją. Dla wielu osób jednak wygoda związana z brakiem schodów jest kluczowym kryterium wyboru.
Projekty domów parterowych z poddaszem do 100 m2 – czy warto?
Projekty domów parterowych z poddaszem do 100 m2 są jednymi z najchętniej wybieranych przez inwestorów. To kategoria, która wpisuje się przede wszystkim w oczekiwania osób poszukujących domu taniego w budowie do 100 m2. Jakie zalety mają takie budynki?
Inwestorzy doceniają:
- większą powierzchnię użytkową niż w domu parterowym zbudowanym na takim samym planie;
- możliwość budowy nawet na małych działkach, na których dom parterowy o takiej samej powierzchni użytkowej by się nie zmieścił;
- możliwość wygodnego podziału na strefę dzienną i nocną;
- duże możliwości aranżacyjne;
- możliwość korzystania z metrażu, który nie wchodzi w skład powierzchni użytkowej (przestrzeń pod skosami).
Liczne korzyści sprawiają, że osoby szukające atrakcyjnego projektu domu do 100 m2, bardzo często wybierają właśnie ten wariant. Szczególnie korzystna jest możliwość zagospodarowania miejsc pod skosami, w których można umieścić szafy, garderobę czy inne miejsca do przechowywania.
Oferujemy domy z poddaszami różnego typu – możesz wybrać projekt z garażem, z tarasem, z dużymi przeszkleniami, z oknami dachowymi i wieloma innymi elementami, które są dla Ciebie ważne.
Projekty domów do 100 m2 z garażem
Wątpliwości podczas wyboru projektu może budzić także możliwość dobudowania garażu. Z wielu względów takie rozwiązanie jest korzystne. Przede wszystkim w małym domu zawsze przydaje się dodatkowa powierzchnia, gdzie można np. trzymać opony na zmianę, czy inne większe gabarytowo, ale rzadziej używane rzeczy (np. narty).
Ponadto bezpieczne i zamykane miejsce do parkowania pojazdu ma wiele zalet. Garażowane auto to mniejsze ryzyko kradzieży, zniszczenia w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych, a nawet niższy koszt ubezpieczenia OC. To także spora wygoda, ponieważ nie musisz wychodzić na zewnątrz budynku, aby wsiąść do pojazdu.
W naszej ofercie znajdziesz wiele projektów domów do 100 m2 z garażem. Architekci dbają o to, by obecność tego pomieszczenia nie wpływała negatywnie na bryłę budynku pod względem wizualnym, tylko spójnie się w nią wpisywała. Warto zatem rozważyć taki projekt, ponieważ z pewnością sprawi, że użytkowanie budynku będzie bardziej komfortowe.
Tani dom w budowie do 100 m2 – co proponujemy?
Wśród projektów domów tanich, które proponujemy, znajdziesz budynki różnego typu – parterowe i z poddaszem użytkowym. Są to obiekty nowoczesne, w których duży nacisk położono na funkcjonalność i wygodę użytkowania. Domy tanie w budowie to oprócz niewielkiego metrażu również prosta konstrukcja. Najtańsze rozwiązania posiadają dachy dwuspadowe lub płaskie, prostą bryłę na planie prostokąta, strop drewniany, standardowe wymiary okien.
Architekci zadbali także o to, by projekty domów do 100 m2 uwzględniały nie tylko najtańsze rozwiązania, ale też upodobania estetyczne inwestorów. Znajdziesz tutaj domy w formie tradycyjnej i nowoczesnej. Możesz wybrać płaski, dwuspadowy lub czterospadowy dach, duże przeszklenia, okna dachowe i taras – wszystko zależy od Twoich potrzeb i upodobań. Dajemy Ci również możliwość dostosowania projektu do potrzeb Twojej rodziny i warunków zagospodarowania działki. Skontaktuj się z naszym biurem i spytaj o wycenę zmian projektowych. Zasady wprowadzania zmian znajdziesz TUTAJ.
Projekt dom do 100 m²
Wygodny, funkcjonalny dom na lata wcale nie musi być duży. Przekonuje się o tym coraz większa liczba naszych Klientów, którzy decydują się na projekt domu do 100 m². Powierzchnia tej wielkości nie oznacza w każdym wypadku poszukiwania oszczędności. Z doświadczenia wiemy, że projekty domów do 100 m² cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dysponujących znacznym budżetem na budowę.
Mniejszy dom to oczywiście mniejsze koszty utrzymania i wygoda przy sprzątaniu. Ale też przestrzeń bardziej przytulna i stawiająca pewne wymagania przy aranżacji oraz projektowaniu wnętrz. Nasi Klienci wybierają projekt mniejszego domu właśnie dlatego, że uważają, iż w takiej przestrzeni będzie im się najlepiej mieszkało, pracowało, odpoczywało. Projekt dom do 100 m² nie oznacza wcale kompromisów, ale narzucenie sobie kreatywnych ograniczeń. W ten sposób powstają realizacje niezwykłe pod względem funkcjonalności i estetyki.
Zachęcamy do przyjrzenia się bliżej projektom domów do 100 m², wiele z nich zaskakuje ciekawymi rozwiązaniami.