Trendy projektów domów
29 marca 2018
Najnowsze trendy w projektowaniu to nastawienie na energooszczędność i nowoczesna oszczędność form architektonicznych
Nastawienie na oszczędzanie energii
Projekty domów zaczynają być coraz bardziej minimalistyczne jeśli chodzi o formę, natomiast coraz większy udział w budynkach mają przeszklenia, zwłaszcza w kierunkach nasłonecznionych. Świadomi projektanci zawierają w projektach coraz bardziej nowoczesne systemy instalacyjne, zaczynając od wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – rekuperacji, poprzez pompy ciepła i fotowoltaikę, na systemach inteligentnego zarządzania budynkiem kończąc. Oprócz wygody mają one przynosić jak największe oszczędności energii zarówno w przypadku ogrzewania wnętrz jak i podgrzewania ciepłej wody użytkowej, ale też oświetlenia i użytkowania sprzętu AGD i RTV. Oszczędzanie energii zaczyna być jednym z głównych wyznaczników w poszukiwaniach gotowego projektu domu, a najlepsze projekty są w grupie NF40.
Dbałość o jakość rozwiązań projektowych
Coraz większa świadomość inwestorów i projektantów przejawia się w wykorzystywaniu sprawdzonych materiałów budowlanych posiadających certyfikaty i dających gwarancję jakości. To samo dotyczy rozwiązań intslacyjnych. Inwestorzy chcą też mieć gwarancję na montaż i poprawne działanie instalacji oraz zapewniony serwis pogwarancyjny.
Modernizm w nowym wydaniu
Moda na nowoczesność przyniosła za sobą sporo ciekawych projektów wygodnych domów piętrowych i parterowych z płaskim dachem. Ich zaletą jest możliwość wykorzystania w pełni każdego metra powierzchni wybudowanego domu, a co za tym idzie wygodne użytkowanie przestrzeni bez skosów. Te rozwiązania najdobitniej pokazują nowoczesne podejście do przestrzeni mieszkalnej, bowiem królują tu otwarte wnętrza zwłaszcza części dziennej i połączenia różnych funkcji pomieszczeń, ale też ciekawe połączenia w prywatnej strefie sypialnianej. Niemal standardem są w tym typie projektów połączenia pomiędzy kondygnacjami oraz przeszklone elewacje łączące dom z ogrodem. Odczucie przestronności i lekkości idzie w parze z dążeniem do minimalizmu, co odzwierciedla się zarówno w geometrycznej bryle budynku, oszczędnym stosowaniu detalu architektonicznego oraz w wystroju wnętrz. Zwarte piętrowe projekty świetnie się sprawdzają w ścisłej przestrzeni miejskiej, natomiast rozłożyste parterowe budynki wspaniale współgrają z otwartą pozamiejską przestrzenią, doskonale wkomponowując się w naturalny krajobraz.
Nowoczesna stodoła
Tam gdzie Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego wymagają dachów skośnych, króluje rozwiązanie czerpiące z najnowocześniejszych trendów, ale w detalach idące w bardziej sielskim kierunku, czyli tak zwana „nowoczesna stodoła”. Tutaj również znajdziemy projekty domów jedno- i dwu-kondygnacyjnych z tym, że pod skosem. Poza najczęściej stosowanym dwuspadowym dachem, gdzie najpełniej można wykorzystać efekt widocznej więźby dachowej, domy te mają także prostą bryłę, duże przeszklenia otwierające dom na otoczenie, nietypowe układy funkcjonalne pozwalające na ciekawe aranżowanie przestrzeni. Dość charakterystyczne dla tego typu budynków jest kontrastowe wykorzystanie tekstur materiałów wykończeniowych, jak najbardziej naturalnych, a wręcz w surowym wydaniu. Są to idealne projekty domów dla osób stawiających na ekologię i powrót do natury.
Domy tanie w budowie i utrzymaniu
Drugim biegunem wśród gotowych projektów domów jednorodzinnych są cieszące się wciąż ogromną popularnością projekty małych domów parterowych tanich w budowie o powierzchni użytkowej około 80 m2, które są wybierane najczęściej na start lub na emeryturę. Takie rozwiązanie pomaga nie tylko ograniczyć koszty budowy, ale też minimalizuje koszty eksploatacji. Dużym atutem małych parterówek jest również niewielka powierzchnia do sprzątania, co ma znaczenie zarówno dla zabieganych młodych inwestorów jak i starszych, chcących odpocząć, czy zająć się swoim hobby. Nie zawsze są to jednak rozwiązania najprostsze i najtańsze. Coraz częściej doposaża się małe domy w rozbudowane instalacje i rozwiązania pozwalającą na wygodne, a nawet komfortowe mieszkanie.