PROMOCJA
ULUBIONE

Różnice między domem parterowym a domem z użytkowym poddaszem

14 grudnia 2018

To jaki dom wybierzemy, czy parterowy, czy z poddaszem będzie wpływać na nasz komfort mieszkania. Oba rozwiązania maja wady i zalety.

dom parterowy Praia II - Lipińscy Domy

Dom z użytkowym poddaszem charakteryzuje się zwartą bryłą, powierzchnia fundamentów oraz dachu jest mniejsza. W domu z użytkowym poddaszem dominują dachy dwuspadowe, rzadziej kopertowe lub płaskie. Przy projektowaniu dachu w parterówce istnieje większa dowolność i często spotyka się dachy wielospadowe, co niewątpliwie urozmaica bryłę, ale wpływa na wyższe koszty realizacji. Dach wielospadowy oprócz tego, że ma większą powierzchnię, jest bardziej skomplikowany pod względem obróbek blacharskich, i co oczywiste - generuje wyższe koszty.

Jaki dom buduje się szybciej

Dom parterowy buduje się szybciej i łatwiej, nie trzeba w nim wykonywać ciężkich stropów i podłóg. Umieszczenie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie sprzyja komunikacji i jest szczególnie ważne dla domowników niepełnosprawnych, osób starszych czy rodzin z małymi dziećmi. W większości  domów parterowych wysokość pomieszczeń jest taka sama, co ułatwia zagospodarowanie pomieszczeń. Coraz częściej jednak spotyka się takie rozwiązanie, gdzie sufit nad salonem lub salonem z częścią jadalnianą  jest podniesiony, a takie wysokie pomieszczenie nie tylko nadaje wnętrzu przestronności, ale rodzi wiele możliwości aranżacyjnych. Ciekawym rozwiązaniem coraz częściej wybieranym przez Inwestorów jest zaprojektowanie w domu parterowym antresoli. Pozwala ona na wygospodarowanie dodatkowego miejsca z przeznaczeniem na prywatną sypialnię, studio, siłownię czy miejsce zabaw dla dzieci. Domy parterowe, mimo, że nie posiadają użytkowego poddasza, często mają zaprojektowaną dodatkową przestrzeń gospodarczą w postaci strychu, na który można dostać się po składanych schodach. Na pewno jest to dobre rozwiązanie, gdyż nawet w domu jednorodzinnym przestrzeni gospodarczej  - zwłaszcza w miarę upływu lat i gromadzenia coraz większej ilości sprzętu, nigdy nie ma dosyć.

Jaki dom buduje się taniej

Przy budowie domu parterowego większe koszty związane są ze zrobieniem fundamentów lub płyty fundamentowej  - jest ich po prostu metrażowo więcej. Droższe także będzie wykonanie dachu, gdyż także ma on z reguły większą powierzchnię, zwłaszcza w przypadku rozłożystego domu parterowego. Natomiast tańszy będzie strop, gdyż można zastosować  strop drewniany zamiast żelbetowego. Odchodzą też takie koszty jak wykonanie schodów, okien dachowych, instalacji na poddaszu. W domu z użytkowym poddaszem mniej jest fundamentów i dachu do wykonania, ale poniesiemy koszty związane z zastosowaniem bardziej wytrzymałego stropu, z wykonaniem schodów (drewnianych lub betonowych), dochodzi zakup okien dachowych i koszty związane z instalacjami na poddaszu.

Jaka działka dla domu parterowego

Dom parterowy potrzebuje zazwyczaj większej działki niż dom z użytkowym poddaszem, który dzięki zwartej bryle może być posadowiony na niewielkim terenie nawet wtedy, gdy metrażowo nie jest mały. Zarówno do jednego i drugiego typu budynku można zaprojektować garaż, który często wkomponowany jest w bryłę domu i ma przejście do wewnątrz. Za garażem projektuje się kotłownię lub kotłownię z zapleczem gospodarczym. Takie umiejscowienie kotłowni pozwala na odizolowanie jej od reszty domu, co jest ważne zwłaszcza w przypadku zastosowanego ogrzewania na paliwo stałe. W takiej sytuacji kotłownia na pewno bardziej będzie się brudzić niż przy gazie czy pompie ciepła, a trzeba jeszcze uwzględnić potrzebę konserwacji kotła oraz miejsce na składowanie opału.

Niezależnie od tego, czy inwestor zdecyduje się na dom parterowy czy z użytkowym poddaszem, ważne jest, by był on dostosowany do potrzeb jego rodziny i zaplanowany z myślą o wygodzie