Na co zwrócić uwagę przy budowie domu pasywnego
3 kwietnia 2019
Budowa domu pasywnego - na co zwrócić uwagę i jak sprawdzić standard pasywny zrealizowanego domu
Najlepiej jest mieć dokładny projekt, który w detalach opisuje wszystkie newralgiczne elementy. Są to już jednak rozwiązania wykonawcze i wymagają dodatkowych, bardzo szczegółowych opracowań projektowych. Warto je jednak zlecić aby mieć pewność, że ekipa wykonawcza poradzi sobie z wykonaniem domu. DLa naszych klientów przygotowaliśmy rozsądnie zaprojektowane, róznorodne domy paswyne zebrane w kolekcji https://lipinscy.pl/projekty-domow-pasywnych/
Dom pasywny musi mieć odpowiednie parametry przegród budowlanych, czyli ściany powinny mieć współczynnik przenikalności cieplnej U nie gorszy niż 0,15 W/m²K, dach oraz podłoga na gruncie: 0,1 W/m²K. Można to zrealizować różnymi sposobami w różnych technologiach przy czym w każdej z nich najistotniejszą rolę odgrywa odpowiednia grubość izolacji cieplnych, czy to będzie wełna mineralna, wełna skalna, czy styropian albo ocieplenia natryskowe pianą poliuretanową. Materiał konstrukcyjny ma dla tego parametru drugorzędne znaczenie. Dla technologii murowanej najczęściej wystarcza 30 cm grubość nowoczesnej izolacji, przy czym w dachu najczęściej stosuje się do datkowe 10-15 cm. Fundamenty najbezpieczniej realizować jako płytę fundamentową, a jeśli to niemożliwe zastosować rozwiązania pozwalające na eliminację mostków cieplnych.
Dobrze mieć wykonawcę, który realizował już budynki pasywne i może pochwalić się takimi obiektami, ale póki co w naszym kraju dość trudno o takie firmy.
Gwarancję na standard pasywny można uzyskać realizując dom w technologii prefabrykowanej na szkielecie drewnianym, ponieważ wykonanie całych ścian w fabryce daje większą gwarancję na dokładność i tym samym szczelność elementów ściany. Firmy realizujące domy prefabrykowane mają już w swojej ofercie budowę domu w standardzie pasywnym i wykonują testy szczelności Blower Door oraz badania kamerą termowizyjną. Te dwa testy są podstawowym miernikiem dobrze wykonanego domu pasywnego niezależnie od przyjętej technologii i sposobu wykonania, tak więc Inwestor musi przeznaczyć na nie środki.
Badanie szczelności powietrznej budynku wykonuje się przy pomocy drzwi nawiewnych, czyli szczelnej plandeki z wmontowanym wentylatorem. Montuje się je w jednym otworze drzwiowym, a wszystkie inne muszą pozostawać zamknięte. Uszczelnia się również wszelkie kanały i otwory, przez które powietrze może wydostać się z budynku. Następnie poprzez nadmuch i/lub wysysanie powietrza wytwarza się pożądaną różnicę ciśnień między wnętrzem budynku, a otoczeniem a specjalistyczna aparatura pomiarowa pozwala wyliczyć przepływy powietrza przy różnych poziomach ciśnienia, na podstawie czego wyznacza się wskaźniki określające poziom szczelności badanego obiektu. W Polsce do oceny poziomu szczelności budynków używa się najczęściej wskaźnika n50[1/h] oznaczającego krotność wymian całego powietrza w budynku w ciągu 1 godziny przy różnicy ciśnień wynoszącej 50 Pa. Dla domów pasywnych powinien on wynosić poniżej 0,6 kubatury budynku na godzinę.
Aby mieć pewność dokładnego wykonania domu pasywnego robi się też badanie kamerą termowizyjną, która pozwala na zlokalizowanie ewentualnych mostków termicznych, które powstają poprzez nieprawidłowo wykonane i źle docieplone elementy budynku. Najczęściej są to połączenia przegród budowlanych, czyli ścian z dachem i podłogą oraz niewłaściwie osadzona stolarka w otworach okiennych i drzwiowych.
Dedykowaną dla domów pasywnych metodą montażu okien jest osadzenie ich w ociepleniu przy użyciu taśm uszczelniających, co dobrze może wykonać tylko przeszkolona ekipa. Trzeba więc zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ koszt okien do budynków pasywnych jest spory i szkoda tracić ich świetne właściwości poprzez nieprawidłowy montaż. Na naszym rynku pojawiły się specjalne systemy ułatwiające montażystom pracę i pozwalające na eliminację podstawowych błędów, ale są one jednak stosunkowo droższe.
Bardzo istotną sprawą jest uszczelnienie wszystkich przejść przez ściany zewnętrzne łącznie z kontaktami, dzwonkiem, elementami mocującymi rury spustowe itp.
Inwestycja w dom pasywny jest na tyle duża, że warto zainwestować czas na doszkolenie się z tej tematyki aby ani wykonawcy ani kierownik budowy nie wpłynęli na zmianę przyjętych właściwych rozwiązań.