Koszt budowy domu - czy tańszy niż koszt mieszkania?

Zamów bezpłatny katalog Domy Gotowe 21

Nasi architekci odpowiedzą na twoje pytania

 • 71 354 59 49
 •  
 • oraz: 883 909 409
Szukaj w serwisie

Znajdź projekty domów jednorodzinnych

Wybierz typ domuTyp domu:
Wybierz właściwości projektuPowierzchnia użytkowa
Dodatkowe atrybuty:
 

Ile kosztuje budowa domu w 2018 roku

Ile kosztuje budowa domu w 2018 roku

Koszt budowy domu przeraża wielu przyszłych inwestorów myślących o nowym lokum. Oczywiście najbardziej komfortowa jest sytuacja, gdy już posiadamy działkę budowlaną, bo jej zakup może stanowić wysoki koszt w skali całego procesu budowy domu. Tylko rzetelnie przeprowadzona kalkulacja, ile musimy mieć pieniędzy, by zrealizować budowę, pomoże w podjęciu tej ważnej, życiowej decyzji. Rozsądne podejście do tematu pozwoli na wybudowanie prostego,  wygodnego domu, stanowiącego zdecydowanie wygodniejsze lokum niż mieszkanie w bloku, a często o kosztach budowy takich samych lub nawet niższych, jak wspomniane mieszkanie.  

Szacowanie kosztów budowy domu

Powinno być ściśle powiązane z tym, jaki dom chcemy zrealizować. Dobrze jest zastanowić się nad potrzebami swojej rodziny i w tym kontekście wybrać najbardziej funkcjonalny dom. Tanie projekty domów nie zawsze oznaczają niskie koszty budowy. Z naszego doświadczenia wynika, że najpopularniejszym wyborem, ze względu na koszt budowy domu, dla rodziny z dwójką dzieci, jest dom zaprojektowany w tradycyjnej technologii murowanej, na planie prostokąta, o dwuspadowym dachu krytym dachówką cementową lub ceramiczną (w opcji jeszcze tańszej – blacho dachówką),  posiadający trzy niewielkie, ale osobne sypialnie oraz wspólny salon, kuchnię i oczywiście łazienkę, a także kotłownię (zazwyczaj z kotłem gazowym lub piecem na paliwo stałe). Dobrze jest przewidzieć w budynku dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, niezmiernie przydatne w każdym domu. Taki najczęściej wybierany przez Inwestorów dom posiada także taras, przeważnie częściowo zadaszony. Inwestorzy, którzy mają ściśle określony budżet powinni pamiętać, że budowa nawet niedużego garażu na jedno auto to koszt rzędu 35-40 tys. zł netto. W wersji niskobudżetowej może warto więc rozważyć budowę wiaty, zamiast garażu.

Najprościej rzecz ujmując obowiązuje zasada - im prostsza bryła i dach domu, tym koszt budowy domu będzie niższy.Na pewno budowa domu ze spektakularnymi rozwiązaniami konstrukcyjno-architektonicznymi typu: ogromne przeszklenia, podniesiony sufit, wielospadowy dach i wykusze, balkony itp. które są miłe dla oka, będzie z pewnością mniej miła dla kieszeni.  

W naszej kolekcji https://lipinscy.pl/projekty-domow wydzieliliśmy osobną kategorię dla osób zainteresowanych budową domu niskonbudżetowego pod nazwą Domy małe, tanie w budowie

Koszt materiałów

Na koszt budowy domu wpływa oczywiście rodzaj i jakość użytych materiałów. Nie warto przesadnie oszczędzać na jakości, ale trzeba zastanowić się, czy na pewno potrzeba nam renomowanych, reklamowanych produktów i rozwiązań. Na pewno warto zainwestować np. w dobre pokrycie dachu, czy okna dachowe, ale np. płytki w garażu spokojnie mogą być już z niższej półki. W wielu przypadkach pewne prace można wykonać alternatywnym sposobem, często taniej, a tak samo skutecznie. To ile kosztuje budowa konkretnego domu zależy po części od inwestora.

W szacunkach inwestycji należy też ująć koszty transportu materiałów na plac budowy, gdyż jest to niejednokrotnie pomijany koszt, a może stanowić całkiem sporą kwotę. Niemałe znaczenie ma wybór hurtowni, w której zaopatrywać będziemy się w materiały budowlane. Hurtownie często stosują rabaty lojalnościowe, wśród których może również być darmowy transport. Warto więc zrobić rekonesans wśród najbliżej, a czasem nawet nieco dalej położonych składów budowlanych.

Sposób budowy domu a koszty

Kolejnym czynnikiem, od którego zależą koszty budowy jest to, czy dom budujemy systemem gospodarczym, czy powierzamy jego realizację firmie wykonawczej na zasadach wykonawstwa generalnego. Opcja pierwsza jest zdecydowanie tańsza, natomiast wymaga większego zaangażowania czasowego ze strony Inwestora. Rozwiązanie drugie zdejmuje z nas potrzebę mocnego zaangażowania się w proces budowy i znajomości  tematu, ale jest sporo droższe.

Na koszty budowy ma również wpływ wybór technologii. Technologie prefabrykowane, gdzie całe ściany są wykonywane w fabryce i często prawie gotowe przyjeżdżają na plac budowy, a tam montowane są za pomocą dźwigu, wymagają zaangażowania specjalistycznych firm, natomiast tradycyjna budowa może być w pewnej części prowadzona przy użyciu „własnych” rąk.

Niedoszacowane etapy budowy

O ile są etapy budowy dosyć  łatwe do oszacowania, o tyle niektóre elementy procesu budowlanego mogą przynieść duże zaskoczenie, jeśli chodzi o koszty. Do najbardziej niedoszacowanych i niosących ryzyko podrożenia inwestycji etapów należy zaliczyć: roboty ziemne, prace instalacyjne oraz prace wykończeniowe.

Koszt prac ziemnych

Roboty ziemne mogą przynieść nieprzewidziane koszty związane np. z wymianą ziemi na działce budowlanej (jeśli np. grunt jest nienośny). Inwestorzy powinni także zwrócić uwagę na stan zadrzewienia na działce. Obowiązujące od 1 stycznia 2017 przepisy umożliwiają wycinkę drzew na działce bez zezwolenia (o ile nie jest to związane z prowadzeniem działalności gospodarczej), ale są tu także wyjątki. Ścięcie drzewa może być utrudnione lub wręcz niemożliwe,  jeśli drzewo jest objęte dodatkową ochroną – stanowi pomnik przyrody lub rośnie na terenie objętym nadzorem konserwatora zabytków.

Należy także dobrze sprawdzić, czy na działce nie ma np. jakiejś podziemnej infrastruktury. Może się bowiem okazać, że konieczność przełożenia zakopanego na działce kabla wysokiego napięcia wygeneruje bardzo wysokie koszty.

Ile kosztuje budowa - stan surowy

Pytanie o stan surowy jest pierwszym, które pada w kontekście wybranego już przez inwestora domu. Można uznać, że w przypadku stanu zamkniętego do kosztu doliczyć trzeba już tylko instalacje i wykończenia wewnątrz domu. Wydaje się, że to niewiele, ale niestety jest to zazwyczaj dopiero połowa kosztu budowy "pod klucz".

Koszt instalacji w domu jednorodzinnym

Jeśli chodzi o instalacje, warto się przyjrzeć tematowi choćby w kontekście tego, czym dom będzie ogrzewany. Jeśli do działki doprowadzony jest gaz, wybierzmy projekt już z zaprojektowaną taką instalacją. Jeśli zaś nie ma możliwości zastosowania ogrzewania gazowego, rozważmy i przeliczmy, czy chcemy zastosować najbardziej popularną, ale też najmniej wygodną formę ogrzewania, czyli piec na paliwo stałe, wymagający przecież obsługi, czy zdecydujemy się np. na pompę ciepła. Od tego wyboru zależeć będą przecież nie małe koszty nie tylko wykonania instalacji, ale też koszty związane z późniejszą eksploatacją budynku. Inwestorzy coraz częściej decydują się na wykonanie wentylacji mechanicznej, czyli rekuperacji. Koszty jej wykonania zbilansuje na pewno to, że nie trzeba budować drugiego komina. A jej zastosowanie niewątpliwie wpływa korzystnie na komfort użytkowania domu.

W przeznaczonym na budowę budżecie należy również uwzględnić koszt zagospodarowania działki: wykonanie przyłączy, zrobienie ogrodzenia, a w kolejnym etapie założenie ogrodu (związane z tym koszty zależą wyłącznie od zasobu portfela i fantazji inwestora). W przypadku typowych, najprostszych sytuacji  orientacyjne koszty przyłączy to : przyłącze elektryczne  - ok. 1 tys. zł (plus koszt skrzynki elektrycznej z wyposażeniem dodatkowo  ok. 1 tys.  zł), przyłącze wody – ok. 800 zł, przyłącze gazowe – ok 1,5 tys. zł, przyłącze kanalizacyjne ok. 1 -3 tys. zł, koszt wykonania szamba – od około 3-5 tys. zł , koszt zrobienia przydomowej oczyszczalni ścieków – ok. 4-7 tys. zł.

Koszt prac wykończeniowych

Ile kosztuje budowa "pod klucz" domu jednorodzinnego w przypadku indywidualnego inwestora? Prace wykończeniowe budynku to najtrudniejszy etap inwestycji budowlanej do wyceny i niosący też najwięcej pomyłek, jeśli chodzi o oszacowanie kwoty. Kwoty, jakie Inwestor poniesie przy pracach wykończeniowych zależą w znacznej mierze od standardu użytych materiałów. Dlatego podanie nawet rzędu wielkości kwoty, jeśli chodzi o wykończenie domu, jest trudne. W minimalnym  wariancie można przyjąć, że stanowią one  10 % kwoty przeznaczonej na stan deweloperski, ale koszt wykończenia może równie dobrze przekraczać koszt samego postawienia domu.

Ponieważ wykończenie domu nastręcza wiele problemów z rzetelnym wyliczeniem kosztów, najbardziej wiarygodną wyceną budowy jest podawanie kosztów do stanu deweloperskiego, który uwzględnia stan surowy zamknięty (roboty ziemne, fundamenty, ściany nośne kominy, elementy żelbetowe, konstrukcję dachu, pokrycie dachu, okna i drzwi zewnętrzne) i elementy stanu deweloperskiego, czyli: ścianki działowe, tynki, schody wewnętrzne, elewacja, instalacja wodociągowa (bez baterii i armatury), instalacja kanalizacyjna,  instalacja gazowa, instalacja c.o., instalacja elektryczna.

Koszt budowy małego domu jenorodzinnego poniżej 100 m2 (na przykładzie projektu domu parterowego Lucca II)

Dla Inwestorów, którzy stoją przed podjęciem decyzji o budowie własnego domu, wybraliśmy najpopularniejszy projekt domu z kategorii małych parterowych i oszacowaliśmy poszczególne etapy budowy, wyliczając deweloperski koszt budowy domu. Jest to dom Lucca II lmb71a o powierzchni użytkowej 77,68m2, bez garażu, o prostej bryle, dwuspadowym dachu, ogrzewany gazem, z trzema niewielkimi sypialniami, salonem, wygodną kuchnią, łazienką i pomieszczeniem gospodarczym.

W przedstawionych poniżej kosztach budowy zawarte są następujące prace, prowadzące do realizacji kolejno: stanu zerowego, stanu surowego zamkniętego i instalacji. Całkowity koszt obejmie również robociznę. Szacunki dla stawek za I kw. 2018 r. przyjęto na podstawie cen obowiązujących w budownictwie, publikowanych przez branżowe wydawnictwo Sekocenbud. Do wyliczeń przyjęto średnie ceny materiałów oraz uśrednione ceny robocizny. Stawki dotyczące kosztów wykonania poszczególnych prac oszacować jest najtrudniej, gdyż występuje w nich największy rozrzut, zależny branży, rejonu kraju, dostępności ekip itp.

Lp.NazwaRAZEM
1Roboty ziemne4 950 zł
2Fundamenty16 722 zł
3Ściany nośne8 522 zł
4Kominy6 251 zł
5Elementy żelbetowe6 128 zł
6Konstrukcja dachu11 242 zł
7Pokrycie dachu19 234 zł
8Izolacja cieplna - sufit nad parterem4 843 zł
9Okna i drzwi zewnętrzne18 262 zł
10Ścianki działowe7 502 zł
11Tynki wewnętrzne9 605 zł
12Malowanie2 928 zł
13Posadzki i podłogi14 602 zł
14Schody zewnętrzne6 858 zł
15Elewacja24 094 zł
16Instalacja wodociągowa1 509 zł
17Instalacja kanalizacyjna1 809 zł
18Instalacja gazowa11 247 zł
19Instalacja C.O.9 159 zł
20Instalacja elektryczna8 173 zł
RAZEM netto193 638 zł

Copyright 2009 Lipińscy. Projekty domów jednorodzinnych. Polityka prywatności.

Promocja
zamów bezpłatny katalog
Okładka Bezpłatny Katalog
zamów bezpłatny katalog
[x]

X

Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych 1. Administratorem Danych Osobowych (Administrator) jest: Lipińscy Domy Ludwika Juchniewicz-Lipińska, ul. Belgijska 69, 54-404 Wrocław, NIP 8941157784, REGON 020044418
 2. W Lipińscy Domy powołany został Specjalista ds. Ochrony Danych Osobowych, z którym można się kontaktować poprzez adres pocztowy Administratora lub adres elektroniczny: specjalistaodo@lipinscy.pl
 3. Cel przetwarzania danych osobowych oraz podstawa prawna przetwarzania:
  Administrator przetwarza dane osobowe na podstawie przesłanek wynikających z art. 6 Ogólnego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 w szczególności:
  1. w celu zawarcia, wykonania, rozwiązania umów lub innych czynności prawnych – w tym zakresie dotyczy to wszystkich czynności przygotowawczych poprzedzających zawarcie umowy, w tym analizy jak i czynności w procesie zawierania umowy, wykonywania lub rozwiązywania umowy lub inne czynności związane z umową (np. pełnomocnictwa), związane z obsługą klienta;
  2. w celu wykonania czynności stosownie do zgody udzielonej przez podmiot którego dane dotyczą;
  3. w celu wykonywania zadań w interesie publicznym w zakresie wynikającym z przepisów prawa;
  4. wykonania ciążących na Administratorze obowiązków prawnych np.: wystawiania i przechowywania faktur oraz dokumentów księgowych, udzielania odpowiedzi na reklamacje w terminie i formie przewidzianej przez prawo;
  5. ustalenia, obrony i dochodzenia roszczeń, co obejmuje sprzedaż wierzytelności innemu podmiotowi;
  6. tworzenia analiz, zestawień i statystyk na potrzeby wewnętrzne administratora;
  7. w pozostałych celach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzenia działalności oraz do wypełniania prawnie usprawiedliwionych celów Administratora, w tym sprzedaży i marketingu bezpośredniego.
 4. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże w celu zawarcia i realizacji umowy niezbędne.
 5. Rodzaje przetwarzanych danych osobowych: przetwarzane są dane zwykłe niezbędne do celów realizacji umowy. Administrator zastrzega sobie prawo przetwarzania danych sensytywnych zgodnie z art. 10 Ogólnego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r nr 2016/679 („dane o skazaniach”) tylko w ściśle określonych przypadkach tj. w sytuacjach skazania za przestępstwo na skutek którego pokrzywdzonym jest Administrator.
 6. Dane osobowe będą pobierane:
  1. bezpośrednio od osób z którymi Administrator zawiera umowy;
  2. z rejestru przedsiębiorców (obecnie Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) oraz z bazy Głównego Urzędu Statystycznego oraz podmiotów zbierających lub analizujących informacje o przedsiębiorcach w celu marketingowym oraz w celu tworzenia zestawień i analiz przez czas trwania umowy;
  3. z podmiotów obsługujących transakcje płatnicze w przypadku płatności bezgotówkowych;
 7. Dane osobowe będą przetwarzane:
  1. przez czas niezbędny do rozpatrzenia wniosku, przygotowania do wykonania danej czynności, a jeżeli umowa dojdzie do skutku przez czas jej trwania. W przypadku rozwiązania umowy Administrator będzie przechowywał dane przez czas określony możliwością dochodzenia roszczeń z tytułu umowy;
  2. do czasu cofnięcia zgody – w przypadku danych osobowych pozyskanych na podstawie zgody;
 8. Prawa osoby której dane są przetwarzane
  Każdy czyje dane są przetwarzane ma prawo do:
  1. żądania dostępu do swoich danych osobowych;
  2. sprostowania danych osobowych, gdy są niezgodne ze stanem rzeczywistym;
  3. usunięcia danych przetwarzanych, ograniczenia przetwarzania danych osobowych;
  4. wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania;
  5. cofnięcia wszystkich lub niektórych zgód dotyczących przetwarzania danych lub przetwarzania określonych danych.
  6. wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (od dnia 25 maja 2018r.), gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych dotyczących Klienta narusza Ogólnego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 - o ile nie zachodzą przesłanki dalszego przetwarzania danych przez Administratora, w szczególności w związku z trwaniem celu przetwarzania.
 9. Odbiorcą danych mogą być:
  1. partnerzy współpracujący z Administratorem, wymienieni na stronie internetowej Administratora;
  2. podwykonawcy wspierający wykonanie naszych usług;
  3. podmioty świadczące usługi doradcze, konsultacyjne, audyt, pomoc prawną, podatkową, rachunkową, agencjom badawczym działającym na nasze zlecenie;
  4. podmioty nabywające wierzytelność – w razie nieopłacenia przez Klienta naszych rachunków w terminie;
  5. podmioty współpracujące z nami przy obsłudze spraw księgowych, podatkowych prawnych – w zakresie w jakim staną się administratorami danych;
 10. Dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, jednakże nie w formie profilowania.

Przejdź do serwisu