PROMOCJA
ULUBIONE

Jaki projekt wybrać dla małej rodziny

4 marca 2019

Małe domy potrafią zaskakiwać swoją funkcjonalnością i wykorzystaniem dostępnej przestrzeni, a jednocześnie domy te są przytulne i tanie w budowie.

O czym warto pamiętać przed wyborem domu z kolekcji: projekty domów jednorodzinnych katalogowych

We wspomnianej analizie warto wziąć pod uwagę potrzeby naszej rodziny, środki finansowe, które możemy przeznaczyć, styl życia, jaki prowadzimy, możliwość dopasowania projektu do działki jaką posiadamy lub chcemy kupić. Jednak z pośród wymienionych aspektów chyba najważniejszym jest funkcjonalność. Projekt, który jest przemyślanie stanowi gwarancję tego, że mieszkanie w takim domu, przez cały czas jego użytkowania będzie przyjemne i wygodne.

projekt domu pasywnego Valetta II ldp06a z Biura Projektowego Lipińscy Domy

Zakładając scenariusz, że szukamy najbardziej optymalnego domu dla małej rodziny, zastanówmy się, czy jest teraz tak tylko na strat i rodzina kiedyś się powiększy, czy też musimy przejrzeć projekty domów jednorodzinnych pod kątem naszych aktualnych potrzeb. Weźmy pod uwagę, ile potrzeba nam pokoi dla dzieci, jakie dodatkowo pomieszczenia mają znaleźć się w domu, czy stawiamy na projekty domów jednorodzinnych parterowych, czy tez na projekty domów jednorodzinnych z użytkowym poddaszem. W tym drugim przypadku możemy zlokalizować strefę dzienną, wspólną na dole – wraz z salonem, kuchnią i łazienką, a sypialnie rodziców i pokoje dzieci na poddaszu.
Można także poszukać takiej propozycji wśród projektów gotowych domów jednorodzinnych, gdzie sypialnia rodziców wraz z łazienką i garderobą znajduje się na parterze i stanowi tzw. master bedroom – zaciszną i intymne strefę prywatną.
Przy domu z użytkowym poddaszem istotne jest zabezpieczenie schodów przed dziećmi, by nie stanowiły niebezpieczeństwa dla nich. Wielu rodziców decyduje się na wydzielenie w domu strefy do zabaw – może to być kawałek miejsca na antresoli lub nawet osobny pokój tylko do spędzania czasu na zabawie.

Spiżarnia czy garderoba – co jest niezbędne w domu

Na etapie wyboru domu warto więc określić, jakie pomieszczenia są nam niezbędne. Jeśli planujemy za jakiś czas zamieszkać z rodzicami, którymi będziemy się opiekować, bo będą w starszym wieku, warto wziąć pod uwagę, by korzystanie przez nich z domu było nieskomplikowane i nie ograniczało poruszania się. Pomyślmy choćby o tym, by łazienki były na tyle duże, by można było z nich swobodnie korzystać.
Jeśli będą nas często odwiedzać goście, najlepiej przewidzieć dla nich osobny pokój, by zarówno oni, jak i domownicy nie czuli się skrępowani. Dodatkowy pokój, służący jako gabinet, doskonale się sprawdzi także wtedy, gdy pracujemy w domu.
Do pani domu powinna należeć natomiast decyzja, jaka ma być kuchnia: otwarta na salon, całkowicie czy częściowo zamknięta, duża, mała, z wyspą kuchenną czy oknem nad zlewem.
Niezbędna jest tez spiżarnia, musi być ona na tyle pojemna, by pomieściła niezbędne sprzęty, które raczej chcemy ukryć, jak mop czy słoiki z zaprawami. Taka spiżarnia jest absolutnie nieodzowna, gdy nie mamy garażu lub pomieszczenia gospodarczego za garażem.
W domach z użytkowym poddaszem dodatkową przestrzeń gospodarczą można wygospodarować na strychu, a tej jak wiadomo – nigdy nie jest za dużo. Podobnie rzecz ma się z garderobą. Można ją zaprojektować jako osobne pomieszczenie, można także zaplanować miejsce na ubrania przy każdym pokoju, jako dużą, pojemną szafę. Wybór najbardziej optymalnego rozwiązania to już kwestia wtórna, najważniejsze jest to, żeby pamiętać o tym na etapie wyboru projektu domu jednorodzinnego.