Przed budową

Zamów bezpłatny katalog Domy Gotowe 21

Nasi architekci odpowiedzą na twoje pytania

 • 71 354 59 49
 •  
 • oraz: 883 909 409
Szukaj w serwisie

Znajdź projekty domów jednorodzinnych

Wybierz typ domuTyp domu:
Wybierz właściwości projektuPowierzchnia użytkowa
Dodatkowe atrybuty:
 

Jak przygotować się do budowy domu?

O kwestiach, które należy przemyśleć i działaniach, jakie należy podjąć jeszcze przed uruchomieniem procesu budowy domu rozmawiamy ze specjalistami w zakresie budowy domów jednorodzinnych z biura projektowego Lipińscy Domy. (Wywiad przeprowadzony przez Bankier.pl).

Bankier.pl:  Załóżmy, że mamy w planach budowę domu, ale nic nas nie spieszy i nic nie pogania. Na jak długo przed podjęciem pierwszych formalnych kroków powinniśmy zacząć przygotowywać się do tego przedsięwzięcia?

Budowa domu to naprawdę spore przedsięwzięcie, zarówno finansowe, jak i logistyczne. W jego planowaniu bardzo ważne jest uwzględnienie sytuacji, w  jakiej się znajdujemy. Wiele zależy od tego, czy mamy zgromadzone fundusze, czy dopiero będziemy ubiegać się o kredyt? Czy dysponujemy działką, czy dopiero mamy w planach jej kupno? Czy działka posiada warunki zabudowy, czy dopiero musimy o nie wystąpić? Czy jest uzbrojona, czy dopiero trzeba doprowadzić media, co wymaga więcej czasu.
Czy zdecydujemy się na gotowy projekt domu, który można dosyć szybko zakupić, czy zlecimy wykonanie projektu indywidualnego, na który potrzeba znacznie więcej czasu.
Są to najbardziej podstawowe kwestie, które mogą wpłynąć na czas inwestycji. Można założyć, że dysponując działką i mając zapewnione finansowanie – optymalny czas na przygotowanie się do budowy to około pół roku.
Warto również skalkulować czas na załatwienie formalności urzędowych, co trwa średnio około 2-3 miesięcy.
Jeśli jednak nasza działka objęta jest nadzorem konserwatora zabytków, trzeba się liczyć z dłuższym czasem na załatwienie różnych dodatkowych pozwoleń i uzgodnień.


Inwestorzy często poszukują oszczędności, dlatego jak najwięcej czynności chciałoby wykonywać na własną rękę. Siadając więc do komputera i brną przez kolejne fora internetowe, czytają dzienniki budowy, zapamiętują porady innych budujących i wynotowują ich najczęstsze błędy. Przyswajanie fachowej wiedzy na ten temat powinno być jednym z integralnych elementów procesu przygotowawczego każdego inwestora?

Wertując fora internetowe, można otrzymać kontakty do sprawdzonych firm wykonawczych, można również zdobyć informację na temat możliwości zakupu tańszych materiałów budowlanych. Wymiana doświadczeń z innymi inwestorami może też pomóc uniknąć wielu błędów przy budowie. Często zdarza się, że użytkownicy forów zakładają społeczność skupioną wokół tematu budowy takiego samego domu, co pozwala wymienić się opiniami na temat pewnych rozwiązań, napotkanych problemów, czy choćby poprosić o zdjęcia, jeśli ktoś jest już w bardziej zaawansowanej fazie budowy.

Czym nie warto zawracać sobie głowy, bo prawdopodobnie i tak będzie trzeba posiłkować się specjalistami?

Tak naprawdę nie da się przyswoić kompleksowej wiedzy jeśli chodzi o budowanie domu, zwłaszcza, jeśli ktoś wcześniej w ogóle nie miał do czynienia z tym tematem. Praktyczną wiedzę nabywa się więc podczas budowy, często ucząc się po prostu na własnych błędach. Dobrym pomysłem jest wynajęcie kierownika budowy, który przypilnuje staranności wykonania robót i sprawdzi poszczególne etapy budowy.


Niektórych kusić będzie całkowite powierzenie procesu budowy firmie budowlanej. Komu opłacałoby się ponieść takie koszty i mieć inne problemy z głowy?

Nie wszyscy mają czas i wiedzę, by nadzorować budowę. Dla wielu Inwestorów, zwłaszcza intensywnie pracujących,  rozwiązaniem jest wynajęcie generalnego wykonawcy. Niestety w takim przypadku należy zapomnieć o oszczędnościach. Budowa taką metodą jest z reguły droższa niż realizacja prac popularną wciąż jeszcze „metodą gospodarczą”.  W przypadku zlecenia prac firmie wykonawczej warto spisać umowę określającą warunki współpracy (zakres robót, cenę za ich wykonanie, terminy itp.)


Jeśli jednak stawia na indywidualność, jakich specjalistów powinien poszukać już na etapie przygotowań?

Inwestorzy ceniący indywidualne rozwiązania powinni poszukać dobrego architekta, który opracuje dedykowany projekt domu. Dzięki temu dom będzie wyjątkowy i z pewnością jak najbardziej optymalnie dostosowany do potrzeb przyszłych mieszkańców. Warto też zatrudnić architekta wnętrz. Taka pomoc profesjonalisty z pewnością pozwoli stworzyć niebanalne wnętrze. Można także rozważyć skorzystanie z usług architekta krajobrazu, który popracuje nad otoczeniem domu.

Od czego powinniśmy uzależniać start całego przedsięwzięcia? Od dostępności ekipy, która wejdzie na działkę jako pierwsza, od pory roku, dostępności środków?

Po pierwsze – zdecydowanie od dostępności środków. Pora roku też jest ważna. Uważam, że lepiej zacząć budowę w lecie, kiedy warunki atmosferyczne są bardziej sprzyjające. Pozwoli to na budowę domu do surowego stanu zamkniętego w okolicy jesieni i wtedy zimą można spokojnie zająć się pracami w środku.

Jakie sygnały powinny zmusić inwestora do tego, żeby jeszcze raz zastanowił się nad sensownością budowy, a nie na przykład kupna gotowego domu?

Jeśli inwestor zaciągnie kredyt na całość inwestycji, dom może okazać się wiele droższy niż zakładaliśmy, bo dochodzą różne dodatkowe koszty, których czasem nie sposób przewidzieć,  czyli reasumując – trzeba ocenić sytuację, czy stać nas na budowę nowego domu. Często domy na rynku wtórnym są po prostu tańsze. Warto również uwzględnić lokalizację. Większość działek budowlanych w rozsądnych cenach zlokalizowanych jest poza centrum miast. Jeśli odpowiada nam to, że będziemy musieli dojeżdżać do pracy, nie ma problemu. Gorzej, jeśli takie rozwiązanie zacznie nas męczyć. Może więc lepiej kupić gotowy dom, ale bliżej? Czasem również różne okoliczności rodzinne zmuszają nas do podjęcia szybkiej decyzji, jak choćby powiększenie się rodziny - wtedy kupno gotowego domu jest znacznie szybsze od budowy.


W których kwestiach – nadal na etapie przygotowań - warto być nieustępliwym, nawet jeśli miałoby to przesunąć termin całej inwestycji?

Niewątpliwie wybór dobrego projektu. Czasem lepiej poświęcić więcej czasu i kosztów na zaprojektowanie domu idealnego.

Każdy budujący dom będzie musiał odwiedzić kilka instytucji celem dopełnienia wszystkich formalności. Czy są jeszcze inne drzwi, do których warto zapukać, żeby upewnić się co do słuszności własnych planów (nawet jeśli nie ma takiego obowiązku)?

Moim zdaniem najbardziej pomocne jest skorzystanie z usług kosztorysanta i wykonanie rzetelnej wyceny inwestycji. Pozwoli nam to lepiej zaplanować cały proces budowy. Jeśli będziemy posiłkować się kredytem, dobrze jest skorzystać z usług zaufanego doradcy finansowego, który rzetelnie pomoże nam w wyborze najbardziej korzystnego rozwiązania. Jeśli chodzi o samą działkę -  zróbmy badanie geologiczne gruntu, bo może okazać się, że są słabe warunki gruntowe, albo wody gruntowe są zbyt wysokie, co uniemożliwi zastosowanie niektórych rozwiązań lub sprawi, że staną się drogie, a tym samym nieopłacalne (np. podpiwniczenie domu).
Warto jest również porozmawiać z różnymi fachowcami, choćby z instalatorami. Pomoże to w wybraniu np. najlepszego ogrzewania. Może się bowiem okazać, że czekanie na doprowadzenie gazu na działkę jest zbyt długie i lepiej wówczas zastosować pompę ciepła.

Serdecznie dziękuję.
Malwina Wrotniak, Bankier.pl
m.wrotniak@bankier.pl, tel. +48.509482044

Copyright 2009 Lipińscy. Projekty domów jednorodzinnych. Polityka prywatności.

Promocja
zamów bezpłatny katalog
Okładka Bezpłatny Katalog
zamów bezpłatny katalog
[x]

X

Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych 1. Administratorem Danych Osobowych (Administrator) jest: Lipińscy Domy Ludwika Juchniewicz-Lipińska, ul. Belgijska 69, 54-404 Wrocław, NIP 8941157784, REGON 020044418
 2. W Lipińscy Domy powołany został Specjalista ds. Ochrony Danych Osobowych, z którym można się kontaktować poprzez adres pocztowy Administratora lub adres elektroniczny: specjalistaodo@lipinscy.pl
 3. Cel przetwarzania danych osobowych oraz podstawa prawna przetwarzania:
  Administrator przetwarza dane osobowe na podstawie przesłanek wynikających z art. 6 Ogólnego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 w szczególności:
  1. w celu zawarcia, wykonania, rozwiązania umów lub innych czynności prawnych – w tym zakresie dotyczy to wszystkich czynności przygotowawczych poprzedzających zawarcie umowy, w tym analizy jak i czynności w procesie zawierania umowy, wykonywania lub rozwiązywania umowy lub inne czynności związane z umową (np. pełnomocnictwa), związane z obsługą klienta;
  2. w celu wykonania czynności stosownie do zgody udzielonej przez podmiot którego dane dotyczą;
  3. w celu wykonywania zadań w interesie publicznym w zakresie wynikającym z przepisów prawa;
  4. wykonania ciążących na Administratorze obowiązków prawnych np.: wystawiania i przechowywania faktur oraz dokumentów księgowych, udzielania odpowiedzi na reklamacje w terminie i formie przewidzianej przez prawo;
  5. ustalenia, obrony i dochodzenia roszczeń, co obejmuje sprzedaż wierzytelności innemu podmiotowi;
  6. tworzenia analiz, zestawień i statystyk na potrzeby wewnętrzne administratora;
  7. w pozostałych celach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzenia działalności oraz do wypełniania prawnie usprawiedliwionych celów Administratora, w tym sprzedaży i marketingu bezpośredniego.
 4. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże w celu zawarcia i realizacji umowy niezbędne.
 5. Rodzaje przetwarzanych danych osobowych: przetwarzane są dane zwykłe niezbędne do celów realizacji umowy. Administrator zastrzega sobie prawo przetwarzania danych sensytywnych zgodnie z art. 10 Ogólnego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r nr 2016/679 („dane o skazaniach”) tylko w ściśle określonych przypadkach tj. w sytuacjach skazania za przestępstwo na skutek którego pokrzywdzonym jest Administrator.
 6. Dane osobowe będą pobierane:
  1. bezpośrednio od osób z którymi Administrator zawiera umowy;
  2. z rejestru przedsiębiorców (obecnie Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) oraz z bazy Głównego Urzędu Statystycznego oraz podmiotów zbierających lub analizujących informacje o przedsiębiorcach w celu marketingowym oraz w celu tworzenia zestawień i analiz przez czas trwania umowy;
  3. z podmiotów obsługujących transakcje płatnicze w przypadku płatności bezgotówkowych;
 7. Dane osobowe będą przetwarzane:
  1. przez czas niezbędny do rozpatrzenia wniosku, przygotowania do wykonania danej czynności, a jeżeli umowa dojdzie do skutku przez czas jej trwania. W przypadku rozwiązania umowy Administrator będzie przechowywał dane przez czas określony możliwością dochodzenia roszczeń z tytułu umowy;
  2. do czasu cofnięcia zgody – w przypadku danych osobowych pozyskanych na podstawie zgody;
 8. Prawa osoby której dane są przetwarzane
  Każdy czyje dane są przetwarzane ma prawo do:
  1. żądania dostępu do swoich danych osobowych;
  2. sprostowania danych osobowych, gdy są niezgodne ze stanem rzeczywistym;
  3. usunięcia danych przetwarzanych, ograniczenia przetwarzania danych osobowych;
  4. wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania;
  5. cofnięcia wszystkich lub niektórych zgód dotyczących przetwarzania danych lub przetwarzania określonych danych.
  6. wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (od dnia 25 maja 2018r.), gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych dotyczących Klienta narusza Ogólnego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 - o ile nie zachodzą przesłanki dalszego przetwarzania danych przez Administratora, w szczególności w związku z trwaniem celu przetwarzania.
 9. Odbiorcą danych mogą być:
  1. partnerzy współpracujący z Administratorem, wymienieni na stronie internetowej Administratora;
  2. podwykonawcy wspierający wykonanie naszych usług;
  3. podmioty świadczące usługi doradcze, konsultacyjne, audyt, pomoc prawną, podatkową, rachunkową, agencjom badawczym działającym na nasze zlecenie;
  4. podmioty nabywające wierzytelność – w razie nieopłacenia przez Klienta naszych rachunków w terminie;
  5. podmioty współpracujące z nami przy obsłudze spraw księgowych, podatkowych prawnych – w zakresie w jakim staną się administratorami danych;
 10. Dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, jednakże nie w formie profilowania.

Przejdź do serwisu