PROMOCJA
ULUBIONE

Wybuduj dom energooszczędny! - Od teraz łatwiej o dopłaty z NFOŚiGW.

10 grudnia 2015

Znamy już nowe zasady przyznawania dofinansowania w ramach programu NFOŚiGW do budowy budynków energooszczędnych i pasywnych. Aktualizacja zasad była konieczna, gdyż z dopłat przyznawanych na „starych” zasadach skorzystało do tej pory zaledwie 128 inwestorów indywidualnych. 

Wybuduj dom energooszczędny! - Od teraz łatwiej o dopłaty z NFOŚiGW.

Głównym powodem tak niewielkiej liczby chętnych były trudne do spełnienia warunki techniczne, konieczność skorzystania z kredytu, udzielanego niestety na mniej preferencyjnych warunkach niż w przypadku zwykłego kredytu na budowę oraz skomplikowane i drogie procedury. W konsekwencji, w kieszeni inwestora starającego się o dopłatę, zostawała symboliczna niemal kwota do wykorzystania.
Nowe warunki przedstawione przez Fundusz mają za zadanie uproszczenie procedur i złagodzenie wymagań technicznych dotyczących budowanych obiektów.

Najważniejsze zmiany w programie dopłat to:

  • zmiana (złagodzenie parametrów technicznych) realizowanych budynków,
  • nie ma już koniczności przedstawiania projektu budowlanego oraz świadectwa charakterystyki energetycznej na etapie ubiegania się o dopłatę,
  • dowolność, a nie konieczność przeprowadzenia weryfikacji w procesie ubiegania się o dotację,
  • możliwość wyboru dowolnego banku w celu pozyskania kredytu,
  • część wymogów związanych z programem przekształcono w zalecenia.

 

Nie zmieniła się natomiast wysokość dopłat i nadal wynoszą one 30 tys. w przypadku domu energooszczędnego (NF40) i 50 tys. dla domu pasywnego (NF15).

Bardziej szczegółowe informacje o programie dostępne są pod następującym linkiem: http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/doplaty-do--kredytow-na-domy-energooszczedne/

Warto pamiętać, że według unijnych dyrektyw, już od 2021 roku wszystkie nowo budowane budynki będą musiały mieć „niemal zerowe” zużycie energii, warto więc zastanowić się nad tym, czy złagodzenie formalności w programie dopłat NFOŚiGW nie jest dobrą okazją, by już teraz nieco taniej wybudować swój wymarzony, ekonomiczny i energooszczędny dom.