Teraz wybudujesz swój dom taniej!

Zamów bezpłatny katalog Domy Gotowe 21

Nasi architekci odpowiedzą na twoje pytania

 • 71 354 59 49
 •  
 • oraz: 883 909 409
Szukaj w serwisie

Znajdź projekty domów jednorodzinnych

Wybierz typ domuTyp domu:
Wybierz właściwości projektuPowierzchnia użytkowa
Dodatkowe atrybuty:
 

Teraz wybudujesz swój dom taniej!

30 marca 2011

Wiosna w pełni, co pozwala na chwilę zapomnieć, że zastój we wszystkich niemal branżach nadal niestety trwa. Tym bardziej, że coraz częściej słychać głosy o rychłej poprawie sytuacji  a specjaliści bombardują nas wykresami, wyliczeniami i argumentami na to, że Polska nadal jest zieloną wyspą na tle światowego morza marazmu. Kalkulując, ile kosztuje codzienne życie, zwłaszcza w kontekście zarobków – ogólnie wielkich powodów do zadowolenia nie ma, ale dla osób planujących budowę własnego domu jest jednak jeden bardzo duży plus tej sytuacji. Obecnie budowa niewielkiego domu jest średnio o 30 tys. zł tańsza niż kilkanaście miesięcy temu.

Powodów tego jest kilka, a najważniejszy jest taki, że w końcu minął czas hossy, podczas którego kupowano na rynku nieruchomości wszystko i za każde pieniądze. Obecnie Inwestorów jest zdecydowanie mniej, a Ci, którzy przymierzają się do realizacji planów o własnych czterech kątach, wolą zainwestować we własny dom niż kupić mieszkanie. Ukróciło to nieco praktyki deweloperów, którzy wykorzystując sytuację często sprzedawali mieszkania już na etapie dziury w ziemi, wylało też kubeł zimnej wody na sprzedawców materiałów budowlanych, dla których teraz każdy klient liczy się podwójnie. Nie bez znaczenia jest też fakt, że staniały działki budowlane, średnio o 20 – 30%. Jeszcze trzy lata temu, za tysiącmetrową działkę na obrzeżach Warszawy trzeba było zapłacić nawet ponad 500 tys, zł, co sprawiało, że zakup gruntu przewyższał często w takiej sytuacji wartość budowanego domu. Chcąc nadal zaoszczędzić kilkanaście tysięcy złotych na zakupie gruntu, warto wziąć pod uwagę lokalizację nieco dalej od dużego miasta, w pobliżu linii kolejowej, co zdecydowanie ułatwi np. dojazd do pracy w mieście, a nie zrujnuje portfela już na tym wstępnym etapie inwestycji.

Staniały też materiały budowlane. O kilkanaście procent taniej kupimy dachówki i płyty gipsowo-kartonowe, a aż o 30% mniej zapłacimy za cegłę, pustaki i inne materiały ścienne. Poza tym obecnie mamy ogromny wybór materiałów budowlanych, nie zdarzają się już sytuacje, gdy wszystkie materiały zostawały niemal natychmiast wessane przez rynek zanim jeszcze zeszły z taśmy produkcyjnej. Teraz Inwestor ma wybór, co przekłada się na możliwość zastąpienia jednych elementów innymi, czasem tańszymi.

Kolejnym ważnym argumentem za budową domu właśnie teraz, jest łatwość pozyskania fachowej ekipy budowlanej w rozsądnej cenie. Do niedawna znalezienie budowlańca z doświadczeniem,  który nie zdarłby z nas skóry graniczyło z cudem. Jak mówią statystyki serwisu Wielkiebudowanie.pl, w 2009 roku stawka za murowanie cegłą wynosiła 35-40 zł za m2, obecnie spadła o 5 zł za m2. Krycie dachu dachówką ceramiczną  potaniało o 5 zł na metrze, a układanie parkietu jest tańsze o 2 zł za m2 (z 35 zł w 2009 roku do 33 zł w roku bieżącym). Najłatwiej i najtaniej jest znaleźć osoby do prostych prac typu malowanie, układanie paneli podłogowych -  na ogłoszenie Inwestora odpowiada średnio kilkadziesiąt zainteresowanych wykonawców. Firma Sekocenbud, prowadząca ogólnokrajowe statystyki podaje, że ceny usług ogólnobudowlanych spadły o 3%, tym samym daje to około 3-4 tys. zł oszczędności przy domu o powierzchni 150m2.

Każdy, kto przeszedł przez formalności związane z budową wie, że nie jest to łatwa i przyjemna sprawa. Niejakim pocieszeniem może być to, że uproszczono nieco te procedury. Po pierwsze  pozwolenie na budowę ważne jest 3, a nie jak dotąd, 2 lata. Po drugie – właściciele gruntów rolnych mają większą swobodę w wykorzystaniu ich na cele budowlane. Dotyczy to sytuacji, gdy działki mają niską jakość jako ziemia rolna, lub gdy leżą w granicy administracyjnej miasta. Formalności związane z udzielaniem kredytu uprościły również banki, ponadto część z nich obniżyła także marżę kredytów hipotecznych do poziomu z  lat 2007 – 2008.

Decyzję o budowie własnego domu zdecydowanie powinny przyspieszyć osoby planujące skorzystać z rządowego programu „Rodzina na swoim”. Już za kilka miesięcy zaczną obowiązywać bardzo restrykcyjne kryteria dopłat, co dla niektórych może oznaczać stratę nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, a od 2012 roku program prawdopodobnie zostanie zamknięty. Jeśli mowa nadal o pieniądzach – tylko do końca 2013 roku można będzie uzyskać refinansowanie z budżetu 15% wydatków na zakup materiałów budowlanych. Prawdopodobnie niedługo wzrośnie także do 24 lub 25% stawka podatku VAT .

Wszystko wskazuje więc na to, że już za 3 lata skończy się korzystny dla Inwestorów czas. Trzeba więc wziąć kryzys za dobrą monetę i wycisnąć z niego jak najwięcej korzyści we własnym interesie, a obecne warunki sprzyjają temu jak rzadko kiedy.

 

Copyright 2009 Lipińscy. Projekty domów jednorodzinnych. Polityka prywatności.

Promocja
zamów bezpłatny katalog
Okładka Bezpłatny Katalog
zamów bezpłatny katalog
[x]

X

Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych 1. Administratorem Danych Osobowych (Administrator) jest: Lipińscy Domy Ludwika Juchniewicz-Lipińska, ul. Belgijska 69, 54-404 Wrocław, NIP 8941157784, REGON 020044418
 2. W Lipińscy Domy powołany został Specjalista ds. Ochrony Danych Osobowych, z którym można się kontaktować poprzez adres pocztowy Administratora lub adres elektroniczny: specjalistaodo@lipinscy.pl
 3. Cel przetwarzania danych osobowych oraz podstawa prawna przetwarzania:
  Administrator przetwarza dane osobowe na podstawie przesłanek wynikających z art. 6 Ogólnego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 w szczególności:
  1. w celu zawarcia, wykonania, rozwiązania umów lub innych czynności prawnych – w tym zakresie dotyczy to wszystkich czynności przygotowawczych poprzedzających zawarcie umowy, w tym analizy jak i czynności w procesie zawierania umowy, wykonywania lub rozwiązywania umowy lub inne czynności związane z umową (np. pełnomocnictwa), związane z obsługą klienta;
  2. w celu wykonania czynności stosownie do zgody udzielonej przez podmiot którego dane dotyczą;
  3. w celu wykonywania zadań w interesie publicznym w zakresie wynikającym z przepisów prawa;
  4. wykonania ciążących na Administratorze obowiązków prawnych np.: wystawiania i przechowywania faktur oraz dokumentów księgowych, udzielania odpowiedzi na reklamacje w terminie i formie przewidzianej przez prawo;
  5. ustalenia, obrony i dochodzenia roszczeń, co obejmuje sprzedaż wierzytelności innemu podmiotowi;
  6. tworzenia analiz, zestawień i statystyk na potrzeby wewnętrzne administratora;
  7. w pozostałych celach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzenia działalności oraz do wypełniania prawnie usprawiedliwionych celów Administratora, w tym sprzedaży i marketingu bezpośredniego.
 4. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże w celu zawarcia i realizacji umowy niezbędne.
 5. Rodzaje przetwarzanych danych osobowych: przetwarzane są dane zwykłe niezbędne do celów realizacji umowy. Administrator zastrzega sobie prawo przetwarzania danych sensytywnych zgodnie z art. 10 Ogólnego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r nr 2016/679 („dane o skazaniach”) tylko w ściśle określonych przypadkach tj. w sytuacjach skazania za przestępstwo na skutek którego pokrzywdzonym jest Administrator.
 6. Dane osobowe będą pobierane:
  1. bezpośrednio od osób z którymi Administrator zawiera umowy;
  2. z rejestru przedsiębiorców (obecnie Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) oraz z bazy Głównego Urzędu Statystycznego oraz podmiotów zbierających lub analizujących informacje o przedsiębiorcach w celu marketingowym oraz w celu tworzenia zestawień i analiz przez czas trwania umowy;
  3. z podmiotów obsługujących transakcje płatnicze w przypadku płatności bezgotówkowych;
 7. Dane osobowe będą przetwarzane:
  1. przez czas niezbędny do rozpatrzenia wniosku, przygotowania do wykonania danej czynności, a jeżeli umowa dojdzie do skutku przez czas jej trwania. W przypadku rozwiązania umowy Administrator będzie przechowywał dane przez czas określony możliwością dochodzenia roszczeń z tytułu umowy;
  2. do czasu cofnięcia zgody – w przypadku danych osobowych pozyskanych na podstawie zgody;
 8. Prawa osoby której dane są przetwarzane
  Każdy czyje dane są przetwarzane ma prawo do:
  1. żądania dostępu do swoich danych osobowych;
  2. sprostowania danych osobowych, gdy są niezgodne ze stanem rzeczywistym;
  3. usunięcia danych przetwarzanych, ograniczenia przetwarzania danych osobowych;
  4. wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania;
  5. cofnięcia wszystkich lub niektórych zgód dotyczących przetwarzania danych lub przetwarzania określonych danych.
  6. wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (od dnia 25 maja 2018r.), gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych dotyczących Klienta narusza Ogólnego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 - o ile nie zachodzą przesłanki dalszego przetwarzania danych przez Administratora, w szczególności w związku z trwaniem celu przetwarzania.
 9. Odbiorcą danych mogą być:
  1. partnerzy współpracujący z Administratorem, wymienieni na stronie internetowej Administratora;
  2. podwykonawcy wspierający wykonanie naszych usług;
  3. podmioty świadczące usługi doradcze, konsultacyjne, audyt, pomoc prawną, podatkową, rachunkową, agencjom badawczym działającym na nasze zlecenie;
  4. podmioty nabywające wierzytelność – w razie nieopłacenia przez Klienta naszych rachunków w terminie;
  5. podmioty współpracujące z nami przy obsłudze spraw księgowych, podatkowych prawnych – w zakresie w jakim staną się administratorami danych;
 10. Dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, jednakże nie w formie profilowania.

Przejdź do serwisu