PROMOCJA
ULUBIONE

Odzyskaj VAT za materiały budowlane.

7 czerwca 2011

Budowa, czy remont domu lub mieszkania to spory wydatek w domowym budżecie. Dzięki możliwości odzyskania podatku VAT za materiały budowlane można otrzymać od Urzędu Skarbowego zwrot całkiem niezłej kwoty.

Zwrot taki polega na tym, że na złożony przez Inwestora wniosek, Urząd Skarbowy wylicza różnicę pomiędzy stawką 23 i 8 proc. za materiały budowlane, na które od 1 maja 2004 wprowadzono wyższą stawkę podatkową (okna, drzwi, ościeżnice, progi z drewna, tarcica podłogowa, tapety papierowe, okładziny ścienne, cement, wapno, cegły, dachówki, materiały ceramiczne, gips, pustaki, wełna mineralna, konstrukcje stalowe, wanny żeliwne i emaliowane, płytki ceramiczne. Pełna lista materiałów objętych zwrotem podatku dostępna jest pod adresem www.mf.gov.pl).

Wniosek o zwrot różnicy w podatku można składać raz w roku do urzędu, w którym Inwestor się rozlicza, przy czym, jeśli nie wykorzysta on ustalonego limitu zwrotu  jednorazowo, może to zrobić jeszcze trzykrotnie. Urząd Skarbowy dopuszcza możliwość wprowadzania korekt do złoconego wniosku.

Wysokość zwrotu zależy od tego, czy inwestycja wymagała pozwolenia na budowę, czy była jedynie remontem. W pierwszym przypadku można oszczędzić około 32,7 tys. zł., natomiast w drugim – około 14 tys. zł. Należy pamiętać, że czas, w którym można zwrócić się o zwrot wynosi pięć lat i zaczyna biec od momentu złożenia pierwszego wniosku. Istotne jest także, żeby osoba składająca wniosek o zwrot VATu za materiały budowlane nie miała zaległości podatkowych. W przeciwnym razie wyliczona kwota zwrotu zaliczona będzie na pokrycie ewentualnych zaległości.