PROMOCJA
ULUBIONE

Kotły na paliwo stałe. Ile zapłacimy za ogrzanie domu?

24 stycznia 2011

W styczniowym numerze czasopisma „Ładny Dom. Budowa i remont” opublikowany został ciekawy artykuł, poświęcony ogrzaniu domu przy pomocy kotłów na paliwo stałe. Projektem, który wybrano jako przykład zastosowania takich właśnie kotłów grzewczych, jest dom energooszczędny Aston (DCP205) z Biura Projektowego Lipińscy Domy.

W artykule przedstawiono charakterystykę różnych dostępnych na rynku urządzeń, opisano wymagania dla kotłów na węgiel,  i – co najważniejsze – wyliczono roczny koszt ogrzania domu Aston z uwzględnieniem tego, na jakie urządzenie się zdecydujemy. I tak, przy zamontowaniu kotła komorowego, opalanego węglem typu kostka, na ogrzewanie wydamy 3120 zł rocznie. Ogrzanie budynku kotłem na ekogroszek (z podajnikiem ślimakowym) pochłonie 3050 zł, a zastosowanie kotła na miał z podajnikiem tłokowym to wydatek rzędu 2990 zł za rok.

Całośc artykułu dostępna jest poniżej.

W lutowym numerze „Ładny Dom. Budowa i remont” wyliczono koszty ogrzania tego samego domu DCP205 przy zastosowaniu pompy ciepła. Materiał ten także już niebawem zamieścimy na naszej stronie internetowej.