PROMOCJA
ULUBIONE

Jeszcze tylko do końca sierpnia „Rodzina na swoim” na starych zasadach!

17 sierpnia 2011

Jak podaje Gazeta Prawna, tylko ci, którzy do końca sierpnia złożą odpowiedni wniosek, mogą się ubiegać o pomoc w ramach programu „Rodzina na swoim” na obecnych zasadach.Nowelizacja ustawy ma bowiem zostać opublikowana w Dzienniku Ustaw już w połowie sierpnia, co oznacza, że po kolejnych dwóch tygodniach zaczną obowiązywać nowe przepisy - w praktyce uzyskanie dopłaty może stać się więc nieosiągalne.  

Główną barierą będzie bowiem obniżenie limitu cen nieruchomości, które na rynku pierwotnym teoretycznie powinny być tańsze o 28 proc., a na wtórnym – aż o 42 proc. W praktyce nabycie mieszkania na tych zasadach jest niemożliwe, gdyż obecna średnia cena mieszkania np. we Wrocławiu to 6 tys. zł za m2, a po zmianach nowe mieszkanie musi kosztować mniej niż 5 tys. zł za metr, stare zaś nie więcej niż 4 tyś. zł za m2.

Przypomnijmy, że aby otrzymać rządową pomoc w zakupie mieszkania lub domu należy spełnić szereg formalności. Pierwszy krok to wizyta w banku, który udziela takich pożyczek – obecnie są to 22 podmioty bankowe, gdzie trzeba się wykazać zdolnością kredytową i okazać zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu oraz zabezpieczyć kredyt do czasu uzyskania wpisu w księdze hipotecznej. Historia kredytowa potencjalnego kredytobiorcy jest sprawdzana przez bank w Biurze Informacji Kredytowej, a następnie – po zaakceptowaniu wniosku kredytowego, informowany jest o tym Bank Gospodarstwa Krajowego. Instytucja ta, w imieniu państwa, spłaca co miesiąc, przez 8 lat połowę należnych odsetek od kredytu.