PROMOCJA
ULUBIONE
CIEPŁE DOMY

CIEPŁE DOMY

2 (27) 2012

  • Nasi przedstawiciele na terenie kraju
  • O projektach
  • Technologie w projektach
  • Jak budować energooszczędnie
  • Pieniądze dla oszczędzających energię
  • Jak zamówić projekt
  • Projekty domów EUco<=40 kWh/m2*rok
  • Projekty domów EUco<=15 kWh/m2*rok


Szanowni Państwo!

Od wielu lat przekonujemy inwestorów do budowy domów energooszczędnych. W tym czasie pieczołowicie tworzyliśmy różnorodną kolekcję projektów w specjalnie opracowanej technologii energooszczędnej, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie, zarówno jeśli chodzi o wielkość domu, jego funkcję, jak i rodzaj architektury. Już 10 lat temu opłacało się budować energooszczędnie, z oczywistego względu- niższych kosztów eksploatacji, choć wówczas czas zwrotu dodatkowych nakładów finansowych był nieco dłuższy. Obecnie, ze względu na rozwój technologii i dostępność rozwiązań, budowa domu energooszczędnego według naszych projektów jest tylko o około 5-6% droższa niż standardowa, a czas zwrotu inwestycji to ok. 10 lat.

Od 2013 roku będzie to jeszcze bardziej opłacalne. Doczekaliśmy się bowiem wsparcia budownictwa energooszczędnego ze strony naszego państwa w postaci dopłat NFOŚiGW* do kredytów na budowę niskoenergetycznych budynków. Jest to poniekąd wymóg wytycznych unijnych, zgodnie z którymi wszystkie nowe budynki mieszkalne powstające w Polsce po 2020 r. będą musiały spełniać standardy budynku o niemal zerowym zużyciu energii. Nowa propozycja NFOŚiGW ma pozytywnie wpłynąć na budowę właśnie takich domów.

Kryteria kwalifikacji nie są łatwe do spełnienia, ale też kwoty dofinansowania są niemałe: 50 tys. zł na realizację domu pasywnego i 30 tys. zł dla energooszczędnego budynku, co w przypadku tego drugiego, może stanowić nawet całość nakładów na energooszczędność. W praktyce okazać się więc może, że budując nowy dom, NFOŚiGW zapłaci nam za jego energooszczędny standard, a do tego będziemy mieli gratis niskie rachunki za ogrzewanie! Ważny jest również ekologiczny wymiar naszych oszczędności, od którego wszystko się zaczęło, jak choćby niższa emisja dwutlenku węgla, a o nią walczy przecież cały świat.

Jako biuro projektowe z dużym doświadczeniem w projektowaniu budynków energooszczędnych, prezentujemy Państwu naszą kolekcję domów, spełniających kryteria dopłat do budowy domów energooszczędnych i pasywnych. Są to oczywiście założenia teoretyczne, które ulegną adaptacji do warunków lokalnych i których trzeba dopilnować na etapie budowy. Dobry projekt to jednak połowa sukcesu i najlepszy możliwy start inwestycji, a porządny dom energooszczędny, to korzyści nawet bez dopłat. Życzymy więc wszystkim naszym inwestorom 100% satysfakcji.

Serdecznie pozdrawiam,

Ludwika Juchniewicz-Lipińska z Zespołem Biura