Naturalne światło w każdym wnętrzu - świetliki dachowe


 

Nasi architekci odpowiedzą na twoje pytania

  • 71 354 59 49
  • oraz:
  • 883 909 409
  • PON-PT 8:30-16:30
  • biuro@­lipinscy.pl
  • kontakt
 

Świetlik w dachu – ekstrawagancja czy uzasadnione rozwiązanie?

3 kwietnia 2019

Najbardziej komfortowe do życia jest bez wątpienia wnętrze doświetlone naturalnym światłem. Do niedawna stosowano rozwiązania imitujące światło dzienne, takie jak specjalne żarówki czy świetlówki, natomiast od jakiegoś czasu możemy korzystać z łatwych w zastosowaniu i montażu rozwiązań, jakim są świetliki dachowe.

projekt domu parterowego Noordwijk dcb137 biura Lipińscy Domy

Producenci tychże oferują produkty o szerokiej gamie zastosowania, różnym kształcie i rozmiarze, dedykowane dachom spadowym, płaskim, z zastosowaniem tradycyjnej więźby ciesielskiej lub prefabrykowanej wiązarowej. Ich zadaniem jest poprawa użytkowania pomieszczeń zlokalizowanych w środku domu, bez dostępu do dziennego światła, takich jak spiżarnia, garderoba, klatka schodowa czy ciąg komunikacyjny. Dzięki naturalnemu doświetleniu wspomnianej przestrzeni, można czuć się we wnętrzu bardziej komfortowo, a wymierną korzyścią są odczuwalne oszczędności – mniej zużytego prądu to pieniądze zostawione w kieszeni inwestora. Projekty domów ze świetlikami są coraz częściej wybierane przez osoby ceniące życie w zgodzie z naturą, lubiące proste, intuicyjne rozwiązania, a także przez miłośników wszelkiej roślinności we wnętrzach, gdyż dzięki temu rozwiązaniu uprawa jest łatwiejsza.

Zastosowanie w dachu świetlika dachowego umożliwia także rezygnację z okna w elewacji bocznej i tym samym pozwala wybudować dom w odległości trzech metrów od granicy działki, nie rezygnując z doświetlenia pomieszczeń. Ma to istotne znaczenie w przypadku wąskiej działki, gdzie liczy się każdy centymetr przestrzeni, a inwestorzy nie chcą rezygnować z upatrzonego domu. W takim przypadku projekt domu ze świetlikiem w dachu jest doskonałym rozwiązaniem.

Inwestorzy, którzy są zainteresowani takim rozwiązaniem mogą obejrzeć wszystkie projekty z Biura Lipińscy Domy, gdzie jest możliwość zastosowania świetlików dachowych w specjalnej kolekcji: https://lipinscy.pl/projekty-domow-ze-swietlikami