Poszukiwania domu idealnego - jak wybrać projekt
29 czerwca 2022
W tym artykule podpowiemy na co zwrócić szczególną uwagę przy poszukiwaniu wymarzonego projektu domu i co tak naprawdę liczy się w projekcie.
Na rynku dostępnych jest tysiące gotowych projektów domów. Ich ilość potrafi przytłoczyć, zwłaszcza jeśli nie do końca mamy wyobrażenie, czego tak naprawdę poszukujemy i czym powinniśmy się sugerować przy wyborze tego jedynego.
Czego nie powinniśmy robić z całą pewnością, to „kupować” wizerunku domu, kierując się wyłącznie jego wizualizacjami, a wbrew pozorom sporo inwestorów tak właśnie postępuje. W związku z tym firmy oferujące projekty typowe kładą coraz większy nacisk na tę część prezentacji projektu i prześcigają się w coraz to lepszych, fotorealistycznych obrazkach 3d.
Czym sugerować się przy wyborze projektu domu?
Jakie są konsekwencje kupowania pod wpływem pierwszego wrażenia? Między innymi takie, że nierzadko już na etapie wznoszenia ścian Inwestorzy uświadamiają sobie, iż ten salon to jednak za mały, korytarz klaustrofobiczny, a w łazience nie da się pomieścić wszystkich niezbędnych urządzeń.
Jaka jest na to rada? Sugerować się przede wszystkim rzutami.
Owszem, nie każdy potrafi wyobrazić sobie przestrzeń patrząc na płaskie rysunki. I faktycznie niełatwo odczytać realne wielkości i proporcje wnętrz, nawet mając podane ich wymiary. Dla takich osób pomocne może okazać się działanie na zasadzie porównania do przestrzeni, którą znamy. Warto poobserwować nasze obecne lokum, pomierzyć je i zastanowić się, czy takie wymiary sypialni nam odpowiadają, w którym pomieszczeniu wolelibyśmy dołożyć parę centymetrów, a gdzie przestrzeń jest tak naprawdę zmarnowana. Jeśli widzimy w projekcie długi korytarz, którego szerokość wzbudza nasze wątpliwości, to „narysujmy” go sobie na podłodze i zobaczmy, czy przestrzeń o takich proporcjach będzie nam odpowiadała. Oczywiście drobne zmiany możemy wprowadzić na etapie adaptacji projektu czy w trakcie budowy, ale pewnych barier nie przeskoczymy, dlatego warto wybierać świadomie i poprzedzić nabycie projektu dogłębną analizą układu funkcjonalnego.
Najważniejsza funkcjonalność domu
Tak naprawdę właśnie to jest najważniejsze w domu – rozkład pomieszczeń, ich wielkości, proporcje, dostępność, usytuowanie względem stron świata. To te elementy będą wpływały na jakość naszego życia, nie zaś to, czy dach jest grafitowy, a elewacja w kolorze kawy z mlekiem. To właśnie wnętrze liczy się najbardziej, a bryła to jego opakowanie. Oczywiście dla jednych to opakowanie jest prawie nieistotne, dla innych z kolei bardzo ważne. I faktycznie nie możemy go całkowicie pominąć, bo to ono zapowiada wnętrze, reprezentuje je, wprowadza ze zgiełku ulicy w domowe zacisze. Jednak nie rezygnujmy z wymarzonej spiżarki czy garderoby, bo podoba nam się estetyka domu, który tych pomieszczeń nie ma.
Czy można poprawić wygląd domu?
Finezyjne materiały elewacyjne rzeczywiście mogą zdziałać cuda i często pospolitą bryłę potrafią przeobrazić w bardzo atrakcyjną architekturę. Nie kupujmy jednak klinkieru czy deski, które nas oczarowały, a którymi wykończone są domy z katalogów. Kupujmy ich funkcjonalność. Czasami to właśnie te nieciekawie wyglądające projekty, których wizualizacje nie powalają na kolana, mają szansę spełnić nasze oczekiwania. I wtedy możemy je ubrać w dowolne materiały, na przykład te zaczerpnięte z innych projektów. Oczywiście nie zachęcamy do budowania „potworków architektonicznych”, w których liczy się tylko funkcja.
Jak znaleźć projekt idealnego domu?
Jest tyle atrakcyjnych projektów, które są piękne i wewnątrz i na zewnątrz, trzeba tylko dobrze szukać.
Zamów nasz bezpłatny katalog z projektami domów
Owszem, może to zająć sporo czasu, ale czy dom, który nierzadko budujemy na całe życie, nie jest tego wart? Mówi się, że dopiero trzeci wybudowany dom jest skrojony na miarę, ale wcale nie musi tak być! Tylko zechciejmy poświęcić trochę czasu na analizę naszych potrzeb, zapytajmy świeżo upieczonych właścicieli domów, co by w nich zmienili, poradźmy się architekta, a przede wszystkim nie podejmujmy pochopnych decyzji, zachęceni aktualną promocją czy szybkim czasem wysyłki projektu.
A dla wszystkich tych, którzy spędzili długie godziny na poszukiwaniach i nie znaleźli projektu spełniającego ich oczekiwania, oferujemy pomoc w wyborze projektu z naszej kolekcji lub opcję wykonania projektu "szytego na miarę".