PROMOCJA
ULUBIONE

Najpopularniejsze metraże – jakie domy najczęściej budują Polacy?

26 kwietnia 2018

Czy najpopularniejszym metrażem budowanych przez Polaków domów jednorodzinnych jest projekt domu poniżej 180 m kw. powierzchni użytkowej?

W zależności od zasobów finansowych oraz potrzeb rodziny, wybierane przez Polaków gotowe projekty domów podzielić można na cztery  główne grupy metrażowe.

Projekty domów do 80-100 m2

Projekty małych domów są to budynki o prostej bryle i konstrukcji, najczęściej bez garażu, który podnosi koszty budowy. W zamian za to często dostawia się do budynku wiatę.  W grupie tej znajdują się zarówno projekty domów parterowych jaki i projekty domów z poddaszem użytkowym. Domy takie wybierane są przez niewielkie rodziny, zazwyczaj na „życiowy start” jak i przez osoby  szukające lokum na „jesień życia”. Mimo niewielkiej powierzchni małe domy są w pełni funkcjonalne i zaspokajają wszystkie potrzeby mieszkańców. Domy o powierzchni kilkudziesięciu metrów chętnie wybierane są jako alternatywa dla mieszkań o podobnej powierzchni, zwłaszcza przez osoby, które dysponują już działką. Plusem takiego wyboru jest posiadanie własnej przestrzeni, tarasu, ogrodu. Projekt domu o małej powierzchni chętnie wybiorą także inwestorzy posiłkujący się różnymi dopłatami. Niewielkie rozmiary oraz nieskomplikowana konstrukcja i architektura idą w parze z niewysokimi kosztami realizacji oraz niskimi kosztami utrzymania domu w przyszłości.

Projekty domów od  120 do 160 m2 powierzchni użytkowej

Domy z tej grupy budowane są najczęściej. Powierzchnia użytkowa projektu domu pomiędzy 100 a 120-150 m2 gwarantuje wygodne użytkowanie budynku przez rodzinę 2+2  lub 2+3 i funkcjonalne rozplanowanie wnętrza, z wyraźnym podziałem na strefę dzienną i nocną. Projekt domu o zwartej, prostej bryle, najczęściej na bazie prostokąta, chętnie wybierany jest ze względu na niewielkie na ogół wymiary działki. Istotny wpływ na wybór domu o powierzchni między 100 a 150m2 mają koszty budowy, a co za tym idzie, przyznawane przez banki kredyty na realizację takiej inwestycji.

Projekty domów o powierzchni użytkowej powyżej 180 m2

Projekty domów z tej kategorii wybierają inwestorzy szukający wygodnego lokum dla większej rodziny. Obecnie stosowane technologie energooszczędne pozwalają na niedrogie użytkowanie domu nawet o większym metrażu. Na powierzchni około 180-200 m2 na tyle swobodnie można rozplanować przestrzeń, by mieszkanie było funkcjonalne, maksymalnie wygodne i oszczędne.

Projekty domów o powierzchni użytkowej powyżej 250 m2

Są to zazwyczaj komfortowe rezydencje, często o charakterze willi, zapewniające mieszkańcom pełną wygodę mieszkania, wyposażone w pomieszczenia o dodatkowej funkcjonalności, jak np. sauna, jacuzzi, siłownia, czy kryty basen, z garażem co najmniej dwustanowiskowym. Domy o metrażu powyżej 250m2 budowane są przez zamożnych inwestorów na dużych działkach, często na podmiejskich terenach. Koszt realizacji dużego domu nie jest w tym przypadku najważniejszym kryterium, dlatego projekt domu o charakterze rezedencji często zawiera nieszablonowe rozwiązania architektoniczne i konstrukcyjne, takie jak wielkie przeszklenia, antresole, wysokie wnętrza – to wszystko ma podkreślać wyjątkowy charakter danego domu.