PROMOCJA
ULUBIONE

Kupujemy dom – o czym warto pamiętać

21 stycznia 2016

Wiele osób, rozważających kupno domu wybiera oferty starszych budynków z rynku wtórnego, bądź propozycje od dewelopera. Często za takim wyborem przemawia fakt, że domy kilkudziesięcioletnie lub kilkunastoletnie posiadają o wiele bardziej atrakcyjną lokalizację, niż budowane na obrzeżach miast nowe budynki - usytuowane są nierzadko w centrum, a przy tym często mają większą działkę niż nieruchomości obecnie budowane, szczególnie przez deweloperów .
Kupno już istniejącego budynku rozważają również inwestorzy, którzy nie mają czasu i cierpliwości na szukanie najpierw odpowiedniej działki, a potem na zmaganie się z często wielomiesięcznym procesem budowy. Jest to więc odpowiednie rozwiązanie dla tych, którzy chcą zamieszkać jak najszybciej w nowym miejscu.
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze domu z rynku wtórnego albo w stanie deweloperskim?
Czy w takiej sytuacji da się w ogóle zweryfikować stan techniczny budynku i jakość już wykonanych prac?

 

Kupujemy dom – o czym warto pamiętać

Skorzystaj z pomocy fachowca.

Kupno domu to poważna decyzja, rzutująca często na całe życie, mając więc w perspektywie wydatek kilkuset tysięcy złotych, warto ponieść koszt zatrudnienia specjalisty, który oceni stan nieruchomości przed zakupem, co szczególnie istotne jest w przypadku domów z dłuższą historią. Można więc skorzystać z usług inspektora budowlanego, ewentualnie znajomego budowlańca, warto też poprosić o opinię np. biuro architektoniczne. Wielu inwestorów powierza znalezienie domu pośrednikowi, w tym przypadku warto sprawdzić referencje i opinie o wybranym biurze nieruchomości. Taki fachowiec przyjrzy się rzeczom, które niewidoczne są na pierwszy rzut oka lub niemożliwe do oceny przez laika oraz ustali listę poprawek. Jego opinia z pewnością będzie pomocna przy wykonaniu kosztorysu ewentualnego remontu czy przebudowy domu. 

Co powinien ocenić fachowiec?

Stan fundamentów - czy nie są zbyt płytko posadowione, uszkodzone, podmyte lub czy ich po prostu nie ma. Fundamentom należy przyjrzeć się również w kontekście planowanej budowy dodatkowej kondygnacji, ewentualnie jeśli chcemy pogłębić piwnice. Warto zwrócić także uwagę, że za płytkie wykonanie fundamentów może spowodować unoszenie budynku przez wodę zamarzającą w gruncie, i co za tym idzie – nierównomierne jego osiadanie, gdy grunt zaczyna rozmarzać.

Konstrukcja i architektura budynku – złe posadowienie domu na trudnym gruncie (tereny podmokłe, zbocza, obszary szkód górniczych, stare wyrobiska) mogą powodować nieodpowiednie osiadanie budynku, a w konsekwencji - nawet uszkodzenia w konstrukcji. Trzeba więc przyjrzeć się więc ewentualnym pęknięciom w ścianach, nadprożach, stropach itp. Jeśli dopiero planujemy budowę i szukamy odpowiedniej działki – przed jej zakupem warto zlecić badania gruntu, co pomoże nam uchronić się przed popełnieniem kosztownej pomyłki.

Instalacje ( elektryczna, wodna, gazowa) – Koszty wymiany instalacji elektrycznej w starszych budynkach mogą być naprawdę spore, gdyż wiążą się choćby z zerwaniem tynków, dlatego trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jej stan. Dobrze jest ocenić stan tablicy rozdzielczej - czy nie jest osmolona, czy nie przegrzewają się osłony bezpieczników ceramicznych. Stare bezpieczniki częściej ulegają awarii, a przestarzała instalacja często nie wytrzymuje obciążenia nowoczesnymi sprzętami domowymi. Jeśli chodzi o instalację wodną, trzeba przede wszystkim sprawdzić jej szczelność oraz to, czy w rurach nie ma kamienia. Warto sprawdzić też termin legalizacji wodomierza. W przypadku instalacji gazowej – również najważniejsza jest jej szczelność.

Kanalizacja – w przypadku tej instalacji ważna jest jej odpowiednia drożność oraz – jeśli jest szambo – szczelność tego zbiornika.

Wentylacja – objawy źle działającej wentylacji są widoczne już na pierwszy rzut oka. Niepokój powinny wzbudzić zaparowane okna, skraplanie się wody, wilgoć, grzyb. Źle działająca wentylacja może powodować zmęczenie, bóle głowy, złe samopoczucie u mieszkańców, a w konsekwencji – wiele poważniejszych problemów zdrowotnych. Prawidłowe działanie wentylacji szczególnie istotne jest przy zastosowaniu w budynku instalacji gazowej oraz gdy dom wyposażony jest w kominek.

Więźba dachowa – jej dobry stan pozwoli sprawnie wymienić np. pokrycie dachowe. Trzeba więc dokładnie się jej przyjrzeć, zwracając szczególną uwagę na ślady grzybni, otwory zrobione przez owady, wszelkie spróchnienia, ślady zgnilizny, wypaczenia, ugięcia. Ważna jest ocena, jakim stanie są połączenia poszczególnych elementów więźby.

Stan dachu - trzeba sprawdzić, czy dach nie przecieka, czy nie ma w nim pęknięć, uszkodzonych dachówek (pamiętajmy, że na uszkodzenia podatne są zwłaszcza łączenia poszczególnych elementów, jak styk dachu i komina, wszelkie załamania).

Stan podłogi – ważne, czy podłoga się nie wypacza, czy jest równa, niezagrzybiona. W przeciwnym razie jej remont może wiązać się z koniecznością wymiany wielu warstw i pochłonąć znaczne koszty.

Ocieplenie budynku - tutaj warto najpierw ocenić stan elewacji - czy nie jest popękana, zazieleniona, wilgotna. Takie usterki mogą świadczyć, że ocieplenie uległo degradacji. Dużym ułatwieniem przy ocenie stanu warstwy ocieplenia jest skorzystanie z kamery termowizyjnej. Dzięki temu okaże się, które ze ścian są ciepła, a które zimne i którędy ucieka ciepło z budynku. Jest to tym istotniejsze, że złe lub zniszczone ocieplenie ma ogromny wpływ na koszty ogrzewania budynku.

Decyzję podejmij bez emocji.

Sam również spokojnie i bez emocji postaraj się obejrzeć budynek. Sprawdź, z czego jest zbudowany, jak jest ocieplony. Musisz liczyć się z tym, że modernizacja domu zbudowanego w starej technologii może być i trudniejsza, i kosztowniejsza. Także ogrzewanie niebyt dobrze ocieplonego domu może pochłonąć ogromne kwoty. Zaniepokoić cię powinny takie rzeczy jak pęknięcia ścian (w przypadku nowych nieruchomości przez kilka lat budynek może osiadać i niewielkie pęknięcia tym związane są często spotykane), zapach stęchlizny, plamy pleśni, grzyb, podnoszenie się i wypaczenie drewnianej podłogi, odpadający tynk, zaparowane szyby w oknach, wykwity soli na ścianach. Sprawdź stan stolarki, ogrodzenia, dowiedz się, czy dom podłączony jest do sieci ciepłowniczej, a jeśli nie – jaki jest sposób jego ogrzewania, czy budynek ma dostęp do kanalizacji, czy trzeba korzystać z szamba. Coraz częściej zdarza się, że właściciel domu, szykując go do sprzedaży, przeprowadza szybki remont, mający na celu zamaskowanie poważniejszych usterek. Warto więc szczególnie przyjrzeć się tym budynkom, które zostały w niedawnym czasie wyremontowane mimo tego, że są wystawione na sprzedaż. Można pokusić się również o rozmowę z sąsiadami, którzy z pewnością wiedzą o wiele więcej, niż nam się wydaje – w końcu każdy sposób jest dobry by sprawdzić, czy dobrze ulokujemy nasze pieniądze i czy wymarzony dom nie stanie się skarbonką bez dna, pochłaniającą o wiele większe nakłady, niż planowaliśmy.

W przypadku domów z historią szczególnie ważne jest również sprawdzenie, czy obiekt nie figuruje czasem jako zabytek – w takim przypadku ewentualny remont obostrzony będzie na pewno wieloma obwarowaniami i będzie zdecydowanie droższy. Sprawdzić to można u wojewódzkiego konserwatora zabytków .

W przypadku nowych domów, szczególnie tych na etapie budowy, warto zwrócić uwagę na to, czy dokumentacja budowy jest kompletna i pozwoli na otrzymanie pozwolenia na użytkowanie domu po zakończeniu prac, a także czy stan faktyczny pokrywa się z tym, co na papierze. Przydatna będzie tutaj rozmowa z dotychczasowym kierownikiem budowy oraz dokładne sprawdzenie zapisów w dzienniku budowy. Istotne to jest szczególnie w przypadku budynków energooszczędnych i pasywnych, których budowa powinna przebiegać ściśle według odpowiednich wytycznych, a naprawienie ewentualnych błędów i niedoróbek może być niezwykle kosztowne, a niekiedy wręcz niemożliwe z przyczyn technicznych.