Jak wybrać idealny dom dla siebie
7 czerwca 2013
Wybierając projekt, według którego zrealizujemy budowę wymarzonego domu, najczęściej korzystamy z bazy projektów gotowych. Głównym powodem takiej decyzji są oczywiście względy finansowe – typowy projekt gotowy można kupić już od około 2000 zł. Za projekt indywidualny trzeba zapłacić kilkakrotnie więcej. Wielu inwestorów chciałoby jednak, by ich dom, choć zakupiony jako projekt gotowy - był wyjątkowy, dostosowany do potrzeb i gustu przyszłych mieszkańców. Zwłaszcza, że wielu innych Inwestorów kupiło ten sam projekt. Podpowiadamy więc, co wziąć pod uwagę, by wymarzony dom był jedyny w swoim rodzaju i optymalny dla mieszkańców pod każdym względem.
1. Określ swoje potrzeby.
Przede wszystkim, choć zabrzmi to banalnie - musimy liczyć na swoją intuicję i sprecyzować nasze potrzeby. Od tego zależeć będzie, czyli czy ma być to dom parterowy, z poddaszem użytkowym, czy piętrowy, jaka ma być jego powierzchnia, ile osób liczy nasza rodzina, jakie domownicy mają potrzeby, jaką posiadamy działkę, jaki styl budynku podoba nam się najbardziej i w końcu - jakimi środkami finansowymi dysponujemy. Oczywiście ograniczają nas obowiązujące warunki zabudowy, warto więc sprawdzić, jaki dom możemy na danej działce wybudować. Biorąc pod uwagę wymienione kryteria, można przystąpić do wyboru projektu. Pamiętajmy o tym, że ważny jest nasz styl życia. Jeśli lubimy przyjmować gości, priorytetem jest duży salon i dodatkowa sypialnia przeznaczona dla gości, gdy lubimy pić kawę na tarasie – taras powinien być oczywiście uwzględniony w projekcie, kiedy każdy z domowników stawia na zachowanie intymności , szukajmy projektu z wygodnymi sypialniami, z dodatkową łazienką. Dla niejednej gospodyni bardzo ważna jest duża, funkcjonalna kuchnia, niezbędna staje się spiżarnia lub pomieszczenie gospodarcze, a dodatkowym atutem będzie wygospodarowanie miejsca na garderobę. Jeśli jesteśmy posiadaczami auta, warto wziąć pod uwagę zakup projektu z garażem.
2. Skalkuluj, ile będzie kosztować utrzymanie domu.
Oczywiste będzie także dobranie projektu pod względem kosztów przyszłej eksploatacji. Coraz większą popularnością cieszą się projekty domów energooszczędnych, które są coraz tańsze w realizacji, natomiast pozwalają znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu w perspektywie kilkunastu lat użytkowania. Zazwyczaj bywa tak, że w jednym projekcie podoba nam się funkcjonalność, zastosowane rozwiązanie architektoniczne, układ pomieszczeń. Z drugiego projektu natomiast chętnie przejęlibyśmy jego wygląd zewnętrzny. Obecnie możemy niejako połączyć wszystkie nasze oczekiwania i tak dostosować projekt, by był optymalny pod każdym względem. Wydawana przez autorów projektu gotowego zgoda na wprowadzenie zmian daje nam szereg możliwości, poczynając od zmian funkcjonalnych, po adaptację poddasza, przeprojektowanie dachu itp.
3. Ważne jest, jak dom będzie komponował się z otoczeniem.
Co do wyglądu zewnętrznego budynku - także możemy dostosować go do naszego gustu. Dom stojący w strefie wiejskiej może bardzo dobrze komponować się z otoczeniem poprzez nawiązania do natury. Charakterystyczne będzie tu zastosowanie naturalnych materiałów: drewna, dachówki w tradycyjnym kolorze terakoty, kamiennej lub ceglanej podmurówki. Okna powinny być drewniane, z podzielonymi szybami, z dodającymi sielskiego akcentu okiennicami. W budynek można wkomponować drewniane balustrady, widoczne elementy więźby dachowej, podpierające balkony drewniane słupy itp. Wielu zwolenników ma klasyczny styl budynku. Pozwala on na to, by nawet niewielki budynek reprezentował się dostojnie. Pomogą w tym zastosowane detale zdobnicze: tynkowe oprawy okien i narożniki domu, okna podzielone szybami na 6 części, gładka podmurówka, kute elementy, takie jak balustrady, poręcze itp. Ważne jest, by detale te zastosować umiejętnie, tak by nie sprawiały wrażenia natłoku i przesady, a jednocześnie dobrze komponowały się z jasną, elegancką elewacją. Wśród inwestorów jest także duża grupa ludzi ceniących bardziej nowoczesny wygląd budynku. Jego znaki rozpoznawcze to ograniczona ilość detali, zastosowanie prostych rozwiązań, użycie elementów klinkierowych, szklanych i stalowych. Można dom opasać prostą opaską tynkową, zaprojektować okna bez podziałów, zrezygnować z tradycyjnej czerwonej dachówki na rzecz dachu w kolorze grafitowym, drzwi i brama garażowa powinny być jak najprostsze. Dobrze też wyglądają narożne przeszklenia i drewniane lub wykonane z blachy perforowanej elementy elewacji lub balkonów.
Taka ilość rozwiązań i pomysłów pozwala stworzyć wyjątkowy i piękny dom, taki do którego zawsze miło się wraca, a który jest przecież nierzadko najważniejszą inwestycją w życiu.