PROMOCJA
ULUBIONE

Jak rozpoznać projekt domu energooszczędnego

28 września 2009

... i na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu energooszczędnego?

Wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę jakie elementy powinien zawierać projekt domu energooszczędnego. Jak jednak rozpoznać taki projekt, gdy nie mamy do dyspozycji pełnej dokumentacji technicznej, w której są one wyszczególnione?

Najłatwiej – po zestawieniu współczynników zapotrzebowania na energię (EP, EK i EUco (dawniej EA). Takie zestawienie pozwala na porównywanie projektów pod kątem ich energooszczędności.

Na ostateczną ocenę energetyczną budynku EP (czyli zapotrzebowanie na energię do celów grzewczych, wentylacji i klimatyzacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej), wpływa bardzo wiele czynników, takich jak lokalizacja, usytuowanie względem stron świata, rodzaj zastosowanego paliwa do ogrzewania, ilość mieszkańców, itp. Chcąc jednak najtrafniej ocenić jakoś energetyczną domu i faktyczne koszty jego późniejszej eksploatacji już na etapie projektu, trzeba wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na ciepło (EUco). Współczynnik ten określa, jak dobrze dom jest zabezpieczony przed stratami ciepła niezależnie od zainstalowanych w nim urządzeń grzewczych, strat energii w wyniku ich działania oraz oddziaływania urządzeń na środowisko. Wystarczy bowiem uwzględnić w końcowych obliczeniach piec na biomasę, a na pewno współczynnik EP będzie korzystny, nawet przy niezadowalającej izolacyjności termicznej i nadmiernych stratach ciepła przez wentylację. Z tego względu, najlepiej porównywać poszczególne projekty pod kątem ich faktycznej energooszczędności właśnie po współczynniku EUco, który najkorzystniej aby był poniżej 40 kWh/m2/rok, co gwarantuje niskie koszty ogrzewania.