PROMOCJA
ULUBIONE

Jak przygotować się do budowy domu?

7 kwietnia 2014

O kwestiach, które należy przemyśleć i działaniach, jakie należy podjąć jeszcze przed uruchomieniem procesu budowy domu rozmawiamy ze specjalistami w zakresie budowy domów jednorodzinnych z biura projektowego Lipińscy Domy. (Wywiad przeprowadzony przez Bankier.pl).

Bankier.pl:  Załóżmy, że mamy w planach budowę domu, ale nic nas nie spieszy i nic nie pogania. Na jak długo przed podjęciem pierwszych formalnych kroków powinniśmy zacząć przygotowywać się do tego przedsięwzięcia?

Budowa domu to naprawdę spore przedsięwzięcie, zarówno finansowe, jak i logistyczne. W jego planowaniu bardzo ważne jest uwzględnienie sytuacji, w  jakiej się znajdujemy. Wiele zależy od tego, czy mamy zgromadzone fundusze, czy dopiero będziemy ubiegać się o kredyt? Czy dysponujemy działką, czy dopiero mamy w planach jej kupno? Czy działka posiada warunki zabudowy, czy dopiero musimy o nie wystąpić? Czy jest uzbrojona, czy dopiero trzeba doprowadzić media, co wymaga więcej czasu.
Czy zdecydujemy się na gotowy projekt domu, który można dosyć szybko zakupić, czy zlecimy wykonanie projektu indywidualnego, na który potrzeba znacznie więcej czasu.
Są to najbardziej podstawowe kwestie, które mogą wpłynąć na czas inwestycji. Można założyć, że dysponując działką i mając zapewnione finansowanie – optymalny czas na przygotowanie się do budowy to około pół roku.
Warto również skalkulować czas na załatwienie formalności urzędowych, co trwa średnio około 2-3 miesięcy.
Jeśli jednak nasza działka objęta jest nadzorem konserwatora zabytków, trzeba się liczyć z dłuższym czasem na załatwienie różnych dodatkowych pozwoleń i uzgodnień.


Inwestorzy często poszukują oszczędności, dlatego jak najwięcej czynności chciałoby wykonywać na własną rękę. Siadając więc do komputera i brną przez kolejne fora internetowe, czytają dzienniki budowy, zapamiętują porady innych budujących i wynotowują ich najczęstsze błędy. Przyswajanie fachowej wiedzy na ten temat powinno być jednym z integralnych elementów procesu przygotowawczego każdego inwestora?

Wertując fora internetowe, można otrzymać kontakty do sprawdzonych firm wykonawczych, można również zdobyć informację na temat możliwości zakupu tańszych materiałów budowlanych. Wymiana doświadczeń z innymi inwestorami może też pomóc uniknąć wielu błędów przy budowie. Często zdarza się, że użytkownicy forów zakładają społeczność skupioną wokół tematu budowy takiego samego domu, co pozwala wymienić się opiniami na temat pewnych rozwiązań, napotkanych problemów, czy choćby poprosić o zdjęcia, jeśli ktoś jest już w bardziej zaawansowanej fazie budowy.

Czym nie warto zawracać sobie głowy, bo prawdopodobnie i tak będzie trzeba posiłkować się specjalistami?

Tak naprawdę nie da się przyswoić kompleksowej wiedzy jeśli chodzi o budowanie domu, zwłaszcza, jeśli ktoś wcześniej w ogóle nie miał do czynienia z tym tematem. Praktyczną wiedzę nabywa się więc podczas budowy, często ucząc się po prostu na własnych błędach. Dobrym pomysłem jest wynajęcie kierownika budowy, który przypilnuje staranności wykonania robót i sprawdzi poszczególne etapy budowy.


Niektórych kusić będzie całkowite powierzenie procesu budowy firmie budowlanej. Komu opłacałoby się ponieść takie koszty i mieć inne problemy z głowy?

Nie wszyscy mają czas i wiedzę, by nadzorować budowę. Dla wielu Inwestorów, zwłaszcza intensywnie pracujących,  rozwiązaniem jest wynajęcie generalnego wykonawcy. Niestety w takim przypadku należy zapomnieć o oszczędnościach. Budowa taką metodą jest z reguły droższa niż realizacja prac popularną wciąż jeszcze „metodą gospodarczą”.  W przypadku zlecenia prac firmie wykonawczej warto spisać umowę określającą warunki współpracy (zakres robót, cenę za ich wykonanie, terminy itp.)


Jeśli jednak stawia na indywidualność, jakich specjalistów powinien poszukać już na etapie przygotowań?

Inwestorzy ceniący indywidualne rozwiązania powinni poszukać dobrego architekta, który opracuje dedykowany projekt domu. Dzięki temu dom będzie wyjątkowy i z pewnością jak najbardziej optymalnie dostosowany do potrzeb przyszłych mieszkańców. Warto też zatrudnić architekta wnętrz. Taka pomoc profesjonalisty z pewnością pozwoli stworzyć niebanalne wnętrze. Można także rozważyć skorzystanie z usług architekta krajobrazu, który popracuje nad otoczeniem domu.

Od czego powinniśmy uzależniać start całego przedsięwzięcia? Od dostępności ekipy, która wejdzie na działkę jako pierwsza, od pory roku, dostępności środków?

Po pierwsze – zdecydowanie od dostępności środków. Pora roku też jest ważna. Uważam, że lepiej zacząć budowę w lecie, kiedy warunki atmosferyczne są bardziej sprzyjające. Pozwoli to na budowę domu do surowego stanu zamkniętego w okolicy jesieni i wtedy zimą można spokojnie zająć się pracami w środku.

Jakie sygnały powinny zmusić inwestora do tego, żeby jeszcze raz zastanowił się nad sensownością budowy, a nie na przykład kupna gotowego domu?

Jeśli inwestor zaciągnie kredyt na całość inwestycji, dom może okazać się wiele droższy niż zakładaliśmy, bo dochodzą różne dodatkowe koszty, których czasem nie sposób przewidzieć,  czyli reasumując – trzeba ocenić sytuację, czy stać nas na budowę nowego domu. Często domy na rynku wtórnym są po prostu tańsze. Warto również uwzględnić lokalizację. Większość działek budowlanych w rozsądnych cenach zlokalizowanych jest poza centrum miast. Jeśli odpowiada nam to, że będziemy musieli dojeżdżać do pracy, nie ma problemu. Gorzej, jeśli takie rozwiązanie zacznie nas męczyć. Może więc lepiej kupić gotowy dom, ale bliżej? Czasem również różne okoliczności rodzinne zmuszają nas do podjęcia szybkiej decyzji, jak choćby powiększenie się rodziny - wtedy kupno gotowego domu jest znacznie szybsze od budowy.


W których kwestiach – nadal na etapie przygotowań - warto być nieustępliwym, nawet jeśli miałoby to przesunąć termin całej inwestycji?

Niewątpliwie wybór dobrego projektu. Czasem lepiej poświęcić więcej czasu i kosztów na zaprojektowanie domu idealnego.

Każdy budujący dom będzie musiał odwiedzić kilka instytucji celem dopełnienia wszystkich formalności. Czy są jeszcze inne drzwi, do których warto zapukać, żeby upewnić się co do słuszności własnych planów (nawet jeśli nie ma takiego obowiązku)?

Moim zdaniem najbardziej pomocne jest skorzystanie z usług kosztorysanta i wykonanie rzetelnej wyceny inwestycji. Pozwoli nam to lepiej zaplanować cały proces budowy. Jeśli będziemy posiłkować się kredytem, dobrze jest skorzystać z usług zaufanego doradcy finansowego, który rzetelnie pomoże nam w wyborze najbardziej korzystnego rozwiązania. Jeśli chodzi o samą działkę -  zróbmy badanie geologiczne gruntu, bo może okazać się, że są słabe warunki gruntowe, albo wody gruntowe są zbyt wysokie, co uniemożliwi zastosowanie niektórych rozwiązań lub sprawi, że staną się drogie, a tym samym nieopłacalne (np. podpiwniczenie domu).
Warto jest również porozmawiać z różnymi fachowcami, choćby z instalatorami. Pomoże to w wybraniu np. najlepszego ogrzewania. Może się bowiem okazać, że czekanie na doprowadzenie gazu na działkę jest zbyt długie i lepiej wówczas zastosować pompę ciepła.

Serdecznie dziękuję.
Malwina Wrotniak, Bankier.pl
m.wrotniak@bankier.pl, tel. +48 509482044