Izolacje termiczne w domach energooszczędnych
28 września 2009
Żeby dom mógł uzyskać parametry domu energooszczędnego, a co za tym idzie – znaczne oszczędności na ogrzewaniu, musi być w projekcie przewidziany szereg elementów współgrających ze sobą, z których każdy odgrywa inną rolę w całości inwestycji.
Jednym z najważniejszych jest zmniejszenie współczynników przenikania ciepła przez wszystkie przegrody zewnętrzne: ściany, dach, podłoga, fundamenty, czy stolarka okienna i drzwiowa. Żeby to uzyskać, w projektach domów energooszczędnych zostały zastosowane odpowiednie izolacje termiczne. Na ścianach srebrnoszary styropian „Platinum Plus” firmy „Termo Organika” z dodatkiem Neoporu o grubości 20cm, dzięki czemu wraz ze ścianą z ceramiki poryzowanej „Porotherm” o grubości 25 cm, można uzyskać współczynnik przenikania ciepła U0 = 0,137 W/m2K. Jest to ponad dwukrotnie mniej od obowiązującej normy (stan na 2016 r.). Na taki efekt znacząco wpływa innowacyjny Neopor firmy BASF, na bazie którego są produkowane płyty „Platinum”. Zastosowanie styropianu do izolacji ścian ma również uzasadnienie tym, że nie trzeba go dodatkowo montować na kotwy. Unika się w ten sposób niepotrzebnego mostku termicznego.
Równie znakomity wynik można osiągnąć stosując do ocieplenia dachu styropian „Superpoddasze Platinum Plus” gr. 20 cm oraz 10 cm styropianu „Platinum”. Dodatkowym plusem takiego styropianu jest wyjątkowa łatwość montażu między krokwiami, chwalona przez wykonawców.
Podłoga od gruntu w tym projekcie izolowana jest 20 cm styropianem o podwyższonej wytrzymałości na ściskanie „Podłoga Gold Plus” firmy „Termo Organika”, który jest także zastosowany jako izolacja pionowa ścian fundamentowych. Dodatkowo, żeby zapobiegać stratom ciepła przez ściany fundamentowe, można zastosować jako ostatnią warstwę ścian cokołowe pustaki izolacyjne Isomur firmy Jordahl & Pfeifer. Dzięki połączeniu właściwości wytrzymałościowych lekkiego betonu zbrojonego włóknem szklanym oraz termicznych styropianu, który wypełnia przestrzeń rdzenia nośnego, powoduje on zamknięcie przerwy w izolacji między ścianą zewnętrzną a płytą podłogi.