PROMOCJA
ULUBIONE

Dom nowoczesny - zbuduj go bez błędów

17 stycznia 2019

Jak uniknąć błędów przy budowie energooszczędnego nowoczesnego domu

projekt nowoczesnego domu Carrara III - Lipińscy Domy

Budowa domu nowoczesnego z firmą wykonawczą

Niektórzy z inwestorów wolą powierzyć cały proces budowy firmie wykonawczej. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku wyboru technologii, której nie da się wdrożyć we własnym zakresie, jak np. technologia szkieletu drewnianego lub prefabrykacja. W takiej sytuacji dobrze jest podpisać umowę na budowę ze sprawdzoną firmą, która ma doświadczenie i dobre opinie od innych klientów. Wybór wspomnianych technologii skraca znacznie proces budowy, gdyż gotowe elementy przyjeżdżają na budowę z fabryki i są składane na miejscu przez wyspecjalizowaną ekipę. W przypadku wyboru tradycyjnej technologii murowanej wspomóc się możemy różnymi ekipami, które wykonają poszczególne zakresy prac jak roboty murarskie, wstawianie stolarki okiennej. Niezależnie od wyboru sposobu budowy naszego wymarzonego domu w każdym przypadku wskazana jest czujność inwestora, a gdy jest taka możliwość - skorzystanie z usług fachowca, który będzie czuwać nad przebiegiem budowy. Pozwoli to uniknąć błędów zwłaszcza w przypadku prac, które później są niewidoczne (np. fundamenty) a rzutują na kolejne etapy budowy.

Odpowiednia kolejność prac budowlanych i dokładność ich wykonania to oczywisty klucz do sukcesu

Inwestorzy wybierają domy w różnym stylu, o różnych stopniach skomplikowania architektury i konstrukcji, natomiast coraz częściej wybierane są projekty domów nowoczesnych, zarówno pod względem wyglądu, jak i rozwiązań materiałowych i technologicznych. Ważne jest, by każdy etap budowy wykonać z należytą starannością, zgodnie z projektem i sztuką budowlaną. Dom nowoczesny wyposażony jest w wiele dodatkowych systemów i instalacji, jak choćby w zakresie ogrzewania – np. ogrzewanie podłogowe i pompa ciepła, wentylacji – rekuperacja, klimatyzacji, rozwiązań domu inteligentnego, monitoring, system alarmowy. O ile coraz częściej korzysta się z bezprzewodowych sieci i nie ma potrzeby prowadzenia np. dodatkowych kabli, o tyle są jeszcze rozwiązania wymagające tradycyjnych instalacji, które trzeba przewidzieć na etapie projektowym. Odpowiednie zaplanowanie prac to bardzo ważny element budowy, bez którego ciężko nam będzie prawidłowo prowadzić cały proces inwestycji.

Jakich błędów się wystrzegać

Dobrze zaprojektowany i wykonany dom nowoczesny to swoista wizytówka pracujących przy nich ekip i także inwestora, gdyż bryła, elewacja, kolorystyka budynku, jego elewacja i sposób wykonania zdradza upodobania mieszkańców. Niejeden całkiem dobrze zaplanowany dom można niestety zepsuć poprzez wprowadzenie w nim niezbyt przemyślanych zmian. Wiadomo, że każdy inwestor chce dostosować budynek do swoich potrzeb, ale trzeba to zrobić w sposób odpowiedzialny, w porozumieniu z architektem, który doradzi, ale też potrafi odwieść inwestora od niezbyt trafnych pomysłów. Klasycznym, często spotykanym błędem jest zbytnie podnoszenie ścianki kolankowej, co w wielu przypadkach skutkuje zaburzeniem proporcji budynku. Duże szkody w wyglądzie domu nowoczesnego wyrządzić może też mało przemyślany dobór kolorów elewacji. Niestety nader często spotyka się budynki o pstrokatych ścianach, czerwonym dachu, wyłożone niemal pod okap cegłą klinkierową lub sidingiem. Warto mieć na uwadze, że najlepiej sprawdzają się jasne kolory, sięganie do naturalnych materiałów, oszczędność w stosowaniu ozdobników i stosować zasadę, że często mniej, znaczy lepiej.