PROMOCJA
ULUBIONE

Dobudowanie garażu do istniejącego budynku

28 września 2009

Dla wielu inwestorów garaż przy domu nie jest elementem koniecznym. Samochód jest przecież przedmiotem użytkowym, który może stać na zewnątrz i nie wpływa to ujemnie na jego stan. Jednak zalety posiadania garażu są niewątpliwe. Doceni to każdy, kto boryka się zimą z odśnieżaniem szyb, zamarzającymi zamkami, czy słabymi akumulatorami. Nie bez znaczenia jest także fakt, że garaż stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed kradzieżą. W garażu ponadto można przechowywać np.: opony zimowe, podręczne narzędzia i akcesoria samochodowe. Dlatego większość posiadaczy „czterech kółek” decyduje się jednak na garaż przy domu.

Niektórzy podejmują taką decyzję już przy wyborze projektu i jest to rozwiązanie najwygodniejsze pod wieloma względami. Najważniejsze znaczenie ma to, że cały proces uzyskania pozwolenia na budowę oraz sam etap budowy przechodzi się tylko raz. Ponadto na etapie projektu można prawidłowo zaplanować ewentualne przejście z garażu do domu, okna w ścianie na poddaszu, czy np.: taras nad garażem. Dobudowany do bryły domu garaż zajmuje także mniej miejsca, co docenią właściciele mniejszych działek. Można także zaoszczędzić dzięki wspólnej ścianie miedzy garażem a budynkiem. Garaż stanowi także dodatkowe ocieplenie bryły domu i dlatego na etapie projektu można usytuować go od strony północnej. Za taki garaż połączony z budynkiem płaci się także mniejszy podatek. Dlatego warto o garażu pomyśleć już przy wyborze projektu.

Natomiast właściciele istniejących budynków, którym marzy się garaż przy domu, mają dwie możliwości. Dobudowanie garażu do bryły domu lub postawienie wolnostojącego. Jest to jednak uzależnione w dużej mierze od wymiarów działki i kształtu istniejącego budynku. Na dobudowanie garażu w późniejszym terminie mogą także rozważać ci, którzy chcą podzielić inwestycję budowy domu na etapy ze względów finansowych lub czasowych. Przy dobudowywaniu garażu do budynku istniejącego trzeba mieć na uwadze wiele utrudnień technicznych, takich jak nierównomierne osiadanie dobudowanego garażu i wpływ na istniejące już fundamenty. Mogą wówczas na styku powstawać rysy i pęknięcia. Powstaje pytanie, czy istniejące fundamenty będą w stanie przenieść dodatkowe obciążenie i czy nie będzie konieczności postawienia drugiej ściany. Wówczas nie da się już oszczędzić na wspólnej ścianie. Znaczenie ma także to, czy ściana, do której będzie dobudowany garaż jest szczytowa, lub czy posiada okna, które mogą być zamurowane i nie będzie to wpływało na zmniejszenie doświetlenie pomieszczeń w domu. Trudniejsze jest także połączenie zadaszenia garażu, gdy dach nad domem jest wielospadowy. Trzeba uważać także na miejscu styku zadaszenia garażu i istniejącej ściany ze względu na możliwość zaciekania wody deszczowej. Trudniej jest także wykonać przejście z garażu do domu. Nie bez znaczenia jest także aspekt estetyczny. Często bowiem dobudowywane garaże nie są spójne z bryłą domu i niestety szpecą nawet najładniejsze domy.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest garaż wolnostojący, jednak zabiera on więcej miejsca niż dobudowany, wymaga pozwolenia na budowę, a ponadto podatek za taki garaż jest większy. Jeżeli jednak miejsca na działce jest wystarczająco dużo, garaż może być nawet powiększony o dodatkowe stanowisko i pomieszczenia gospodarcze. W przypadku garażu wolnostojącego nie ma problemu z przenikaniem spalin do mieszkania, a brak bezpośredniego przejścia do domu można zrekompensować np.: zadaszonym łącznikiem. Czasami garaż usytuowany z przodu działki może stanowić dodatkową osłonę od ulicy, tworząc małe patio. Takie rozwiązanie spotyka się czasem przy działkach z wjazdem od południa, gdy pokój dzienny i taras jest usytuowany od strony frontowej domu.

Każde rozwiązanie posiada wady i zalety, ale decyzja o wyborze zależy głównie od wymiarów działki i możliwości finansowych inwestora.

 

więcej>>