Dobór kolorystyki
28 września 2009
Dobór kolorystyki dachu do elewacji jest zazwyczaj kwestią indywidualnego gustu budującego. Często bowiem się zdarza, że jednym osobom wybrana kolorystka podoba się bardziej, innym mniej. W naszych projektach staramy się pokazać różne przykłady dobrze dobranej kolorystyki, więc każdy może wzorować się na nich przy doborze kolorystyki do swojego domu.
Do najchętniej wybieranych kolorów dachu należą czerwone i ceglaste – tak charakterystyczne dla Polski. Wiąże się to z dostępnością materiału, jakim jest glina. Dachy takie wyglądają szlachetnie i tradycyjnie. Poza tym czerwień też ładnie komponuje się z zielenią drzew. Innym popularnym kolorem jest szary – wywodzący się z zszarzałych łupków drewnianych lub kamiennych – charakterystyczny na terenach podgórskich. Dachówka w odcieniu szarości ładnie będzie pasować do domu z wykończeniem z kamienia naturalnego. Natomiast w przypadku ścian z elementami klinkieru, wyjątkowo dobrze wygląda dachówka ciemna, grafitowa.
Jednak o tym, czy dom będzie się ładnie prezentował decyduje nie tylko kolor, ale to, czy pasuje do otoczenia, czy nie jest zbyt krzykliwy, a przede wszystkim czy pasuje do charakteru domu. Dachówka klasyczna czerwona lub ceglasta, ładnie wyglądająca na tradycyjnym wiejskim lub dworkowym domu, niekoniecznie będzie pasować do domu nowoczesnego.
W swoich propozycjach kolorystycznych proponujemy nie łączyć więcej niż trzech kolorów i dbamy o to, aby zachować jedną tonację kolorystyczną – ciepłą lub chłodną. I tak do szarości ładnie pasują chłodniejsze odcienie tynków (biały, grafitowy, błękitny, jasny róż, cytrynowy), natomiast do ceglastej czerwieni i brązów – ściany kremowe, beżowe, a czasem oliwkowe. Warto też zwrócić uwagę, że elementem, który łączy kolorystykę dachu z elewacją są np.: okapy, podbitka dachu, czy deski okapowe. Dobrze dobrane potrafią połączyć nawet pozornie nie pasujące do siebie kolory.
Jeszcze jeden istotny element ma znaczenie – staranność wykonania i dbałość o szczegóły. Jeśli dach i elewacja jest starannie wykonana, nie brakuje wykończenia koszów, okapów, rynien, itp., to nawet najzwyklejsze połączenie kolorów może dać wspaniały efekt.