PROMOCJA
ULUBIONE

Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła i instalację fotowoltaiczną?

10 stycznia 2020

Nie tylko duża izolacyjność termiczna zewnętrznych przegród budynku ma wpływ na obniżenie kosztów jego ogrzewania. Także rodzaj zastosowanego systemu grzewczego będzie miał bardzo istotny wpływ na to, jak wysokie rachunki będą płacili mieszkańcy za ogrzewanie domu i ciepłą wodę. Jego wybór jest ważny również dlatego, że jedynie nowoczesna, ekologiczna instalacja grzewcza – w połączeniu z mechaniczną wentylacją nawiewno-wywiewną – jest w stanie zagwarantować domownikom komfortowe i zdrowe warunki do mieszkania.

Warto więc zainwestować w rozwiązania, które są nie tylko energooszczędne i bezobsługowe, ale i przyjazne dla środowiska. Oznacza to, że należy wybierać przede wszystkim takie urządzenia grzewcze, które nie emitują do atmosfery szkodliwych związków chemicznych, a do swego działania wykorzystują w maksymalnym stopniu energię z źródeł odnawialnych.

Takim właśnie nowoczesnym, energooszczędnym i ekologicznym rozwiązaniem jest instalacja grzewcza z pompą ciepła, zasilaną prądem z domowej instalacji fotowoltaicznej (Fot. 1). Dla domowników ważne jest też to, że taka instalacja jest praktycznie bezobsługowa i można nią bardzo precyzyjnie sterować, także będąc poza domem. Wystarczy jedynie pamiętać, by raz w roku został zrobiony jej przegląd techniczny przez autoryzowanego serwisanta. Wtedy taki system grzewczy będzie działał efektywnie i bezawaryjnie.

zdrowo i komfortowo z pompa ciepła i fotowoltaiką Vaillant

Fot.1. Vaillant. Inwestując w pompę ciepła i ogniwa fotowoltaiczne, zapewniamy domownikom bardziej zdrowe i komfortowe warunki do mieszkania

Już sam zakup pompy ciepła, czerpiącej energię odnawialną z gruntu lub powietrza, jest decyzją korzystną dla mieszkańców i przyjazną dla środowiska. Ma ona bowiem wysoką sprawność, a do swojego działania nie wykorzystuje paliw nieodnawialnych, takich jak węgiel czy gaz, których złoża na Ziemi niedługo się skończą. Nie emituje też do atmosfery dwutlenku węgla i nie zanieczyszcza powietrza w okolicy toksycznymi związkami chemicznymi.

Pompa ciepła potrzebuje jednak do swojej pracy prądu, który w Polsce produkuje się – przynajmniej na razie – przede wszystkim z węgla. Wprawdzie nie zużywa go dużo – jest to zaledwie około 20% tej energii cieplnej, którą dostarcza do domu. Tym niemniej wiadomo, że energia elektryczna jest nie najtańsza, a jej produkcją w Polsce - raczej mało przyjazna dla środowiska.

Wynik ekonomiczny i ekologiczny pompy ciepła można jednak w prosty sposób poprawić, instalując w swoim domu panele fotowoltaiczne. Przekształcają one promieniowanie słoneczne, docierające codziennie na Ziemię w przeogromnych ilościach, w „darmowy” prąd elektryczny.

Zasilając pompę ciepła prądem z własnej „elektrowni” będziemy mieć urządzenie, które ogrzewając dom i przygotowując w nim ciepłą wodę, wykorzystuje - praktycznie wyłącznie - energię ze źródeł odnawialnych i nie obciąża swoim działaniem środowiska naturalnego.

Nie należy też zapominać, że energia elektryczna z zainstalowanych w naszym domu ogniw fotowoltaicznych będzie zasilała nie tylko pompę ciepła, ale też oświetlenie domu oraz znajdujące się w nim urządzenia AGD, RTV i inne. Oznacza to obniżenie rachunków za prąd, a tym samym stałych kosztów eksploatacyjnych.

W dodatku nadwyżki prądu, wyprodukowanego przez nasze panele fotowoltaiczne, można przesyłać do państwowej sieci energetycznej, a w dogodnym dla nas momencie 80% z nich odebrać z niej za darmo. Ważne jedynie, by domowa instalacja fotowoltaiczna została pod względem wielkości dobrana odpowiednio do naszych potrzeb (zobacz: Co należy zrobić, by można było legalnie nie płacić za prąd?).

Uwaga! Za pomocą pompy ciepła można także chłodzić pomieszczenia w domu podczas gorącego lata, a instalacja fotowoltaiczna zadba o to, by koszty tego były na bardzo niskim poziomie. Odpadają więc wydatki na montaż klimatyzatorów oraz duże koszty obniżania za ich pomocą temperatury we wnętrzu domu.

POMPY CIEPŁA I FOTOWOLTAIKA MARKI VAILLANT

Marka Vaillant ma w swojej ofercie zarówno nowoczesne pompy ciepła, jak i systemy fotowoltaiczne, wyróżniające się nie tylko bardzo wysoką sprawnością i zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi, ale także eleganckim designem. To ważne, ponieważ kupując różne instalacje od tego samego producenta, mamy gwarancję, że będą one ze sobą dobrze i bezawaryjnie współpracować.

Wśród urządzeń czerpiących energię cieplną z powietrza zwraca uwagę system bardzo cichych, efektywnych i łatwych w montażu pomp ciepła aroTHERM SPLIT (Fot. 2), o zróżnicowanej mocy – od 3 do 12 kW. Można też wybrać na przykład pompę ciepła flexoTHERM exclusive (Fot. 3), która energię odnawialną może czerpać zarówno z gruntu, jak i powietrza i wody.

pompa ciepła aroTHERM SPLIT

Fot.2. Vaillant. Nawet zimą powietrzna pompa ciepła aroTHERM Split jest bardzo ekonomicznym i efektywnym źródłem ciepła dla domu

pompa ciepła flexoTHERM exclusive

Fot.3. Vaillant. Pompa ciepła flexoTHERM exclusive może czerpać energię z różnych źródeł odnawialnych – gruntu, powietrza lub wody

Każdą z tych pomp, podobnie jak pozostałe urządzenia elektryczne w domu, może zasilać prądem - pozyskanym z darmowej energii słonecznej - system fotowoltaiczny auroPOWER (Fot. 4). Marka Vaillant oferuje trzy modele modułów fotowoltaicznych auroPOWER (Fot. 5). Różnią się one od siebie mocą szczytową, więc na pewno nie będzie problemów z dobraniem optymalnego ich zestawu, dostosowanego do potrzeb konkretnego domu.

moduły fotowoltaiczne auroPOWER

Fot.4. Vaillant. System fotowoltaiczny auroPOWER może zasilać w prąd nie tylko pompę ciepła, ale i oświetlenie domu oraz znajdujące się w nim urządzenia elektryczne

system auroPOWER

Fot. Vaillant Fot. 5 – Dzięki temu, że oferowane moduły fotowoltaiczne auroPOWER różnią się między sobą mocą, nie ma problemów z dobraniem ich najbardziej optymalnego zestawu

* * *

Zauważalne dla coraz większej liczby osób zmiany klimatyczne oraz doświadczanie negatywnych skutków smogu przez mieszkańców - nie tylko dużych miast, ale i małych miejscowości - sprawia, że rośnie popularność urządzeń grzewczych, czerpiących energię ze źródeł odnawialnych.

Oznacza to, że inwestując w pompę ciepła i ogniwa fotowoltaiczne, nie tylko zapewniamy domownikom wyższy komfort i zdrowsze warunki do mieszkania, i to za mniejsze pieniądze. Podnosimy też w ten sposób wartość naszego domu na rynku nieruchomości.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego właśnie teraz warto się zdecydować na pompę ciepła i panele fotowoltaiczne. Na ich zakup i montaż można obecnie otrzymać dofinansowanie z programu „CZYSTE POWIETRZE”.