Czy zawsze opłaca się budować domy pasywne?
16 kwietnia 2019
Projekty domów pasywnych - czy warto dostosowywać projekty typowe do standardów pasywnych
W teorii na 1mkw w ciągu roku wymagają mniej niż 15 kWh na potrzeby grzewcze. Przekłada się to przy około 150 metrowym domu na rachunki w granicach kilkuset złotych za cały sezon grzewczy. Taki budynek to marzenie każdego właściciela domu jednorodzinnego. Czy jednak warto dążyć do tak wyśrubowanych parametrów w przypadku każdego dostępnego na rynku projektu?
Często klienci pytają nas o możliwość dostosowania projektów z naszej oferty do standardu pasywnego. W wielu przypadkach jest to możliwe, bo akurat my tak projektujemy aby uwzględniać i wykorzystywać pasywne możliwości pozyskiwania ciepła. Większość naszych projektów, których wartość współczynnika Energii użytkowej – Euco oscyluje w granicach 20 kWh/mkw/rok, w przetestowany przez nas sposób można dostosować do standardu pasywnego. Jest to wypracowany w naszym biurze projektowym Lipińscy Domy schemat, który daje najlepsze efekty i jest przy tym ekonomicznie uzasadniony.
Są jednak projekty, również i w naszej kolekcji, których dostosowanie jest co prawda możliwe, ale wiąże się z tak dużymi kosztami inwestycyjnymi, że przestaje być opłacalne dla inwestora. W takich przypadkach odradzamy uzyskiwanie pasywności za wszelką cenę. Dla idei nie warto ponosić kosztów, na których zwrot nie ma co liczyć. Często mowa jest o 2 kWh/mkw/rok, które w użytkowaniu nie są w ogóle odczuwalne przez inwestora, a przecież magiczna granica NF15 jest pewną teorią, która wytycza kierunek dążeń a nie jest celem sama w sobie. Czasem więc warto odpuścić i pozostawić projekt na poziomie EUco 16-20 kWh/mkw/rok i cieszyć się po prostu niskimi rachunkami za energię, a po kilku latach uzyskać całkowity zwrot poniesionych dodatkowych nakładów na energooszczędność.