PROMOCJA
ULUBIONE

Czy istnieje dom uniwersalny

8 maja 2019

W odpowiedzi na pytanie, czy można stworzyć uniwersalny nowoczesny projekt domu prezentujemy projekt (nie)zmienny Lipińscy Domy

Projekt jest o tyle ciekawy, że oprócz spełnienia wysokich wymagań konkursowych -  technicznych, związanych z planowaną na 2021 rok rygorystyczną zmianą przepisów cieplnych i zastosowania nowoczesnych instalacji, został tak opracowany, żeby można było zrealizować go niemal na każdym osiedlu domów - w zabudowie wolnostojącej, bliźniaczej, czy szeregowej lub łącząc je i tworząc zróżnicowany, ale przyjazny i spójny stylistycznie krajobraz. Poprzez prostą bryłę z dwuspadowym dachem dom ma szansę spełnić wytyczne większości miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

projekt konkursowy (nie)zmienny Monika Lipińska, Przemysław Chimczak, Lipińscy Domy


Dom przewidziano do postawienia na płycie fundamentowej, którą można już od początku przygotować pod przyszłą rozbudowę, a która pozwala, dzięki odpowiednio przemyślanej  izolacji, na wykorzystanie dodatkowej powierzchni np. jako tarasu wypoczynkowego. Bazę domu stanowi moduł główny w technologii murowanej z popularnych bloczków cementowo-wapiennych, w którym przewidziano podstawowe pomieszczenia bytowe, wszystkie przyłącza i pomieszczenia sanitarne. Do niego można dobudowywać dowolną ilość przybudówek przewidzianych jako drewniana konstrukcja lekka szkieletowa, łatwa i szybka w wykonaniu, której moduły dodatkowo można prefabrykować. Takie rozwiązanie pozwala również w przyszłości na łatwe pozbycie się dodatkowej niepotrzebnej już i kosztownej w utrzymaniu powierzchni np. po „wyfrunięciu” dzieci z domu, poprzez demontaż dobudowanych modułów.

Projektanci założyli konkretną minimalną wielkość działki i dla niej opracowali trzy możliwe koncepcje układów funkcjonalnych dla 100, 150, i 200 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.

Dzięki odpowiednim parametrom cieplnym, zastosowaniu rozwiązań architektonicznych i instalacyjnych oszczędzających energię oraz dzięki możliwości dopasowania go do zmieniającego się trybu życia rodziny projekt (nie)zmienny jest prawdziwie nowoczesną propozycją na dom jednorodzinny XXI wieku.

Inne projekty konkursowe można zobaczyć w kolekcji https://lipinscy.pl/projekty-energooszczednych-domow-dostepnych-z-konkursu