PROMOCJA
ULUBIONE

Czy chcemy budować jeszcze domy wielopokoleniowe

17 kwietnia 2019

Nowe spojrzenie na domy wielopokoleniowe w projektach biura projektowego Lipińscy Domy

Rzeczywistość jednak najczęściej bywała inna. Dzieci „wyfruwały” z domu wybierając do życia centra miast, a dziadkowie zostawali sami na dziesiątkach metrów kwadratowych.

W obecnych czasach zupełnie inaczej podchodzi się do zagadnienia domu wielopokoleniowego. Jest on multifunkcyjny, najczęściej z wydzielonym dodatkowym mieszkaniem, które można też przeznaczyć na wynajem lub na działalność gospodarczą. Podstawowy moduł zaspokaja potrzeby jednej rodziny i podczas gdy wcześniej rodzice budowali z myślą o dzieciach, to obecnie dorosłe dzieci myślą o zapewnieniu rodzicom spokojnego i bezpiecznego miejsca na jesień życia przy swoim boku.

projekt domu wielopokoleniowego Odense dcp322 Lipińscy Domy

Tendencja jednak jest taka aby druga rodzina miała osobno dostępne wszystkie podstawowe funkcje, czyli osobne wejście, osobną kuchnię, własny salon i pokój czy pokoje sypialne, często również własny garaż. Dzięki takiemu układowi można funkcjonować niezależnie, a jednak blisko siebie i pomagać w newralgicznych momentach np. dziadkowie zajmą się wnukami po szkole, a rodzice nie będą musieli tracić czasu na dojazdy po odbiór pociech. W domach wielopokoleniowych kotłownię można realizować również oddzielnie, ale najczęściej najwygodniejszym rozwiązaniem jest wspólny system ogrzewania, którym zawiaduje gospodarz. 

Jednoczesna niezależność i wspólnota jest bardzo charakterystycznym elementem wyróżniającym współczesne domy do wspólnego życia dla pokoleń. Przykłady takich rozwiązań można obejrzeć na stronie biura projektowego Lipińscy Domy pod linkiem: https://lipinscy.pl/projekty-domow-wielopokoleniowych