Co zrobić, by przez cały rok mieć w domu czyste powietrze?
25 października 2019
Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna gwarantuje przez cały rok skuteczną wymianę powietrza w domu, co dla zdrowia i dobrego samopoczucia mieszkańców jest niezwykle ważne. Nie jest to jednak jej jedyna przewaga nad wentylacją naturalną (grawitacyjną), która działa tylko przez część roku i do tego ze zmienną intensywnością, zależną zarówno od czynników atmosferycznych, jak i od zachowań domowników.
Fot. 1. Vaillant – To bardzo ważne dla zdrowia i samopoczucia mieszkańców, małych i dużych, by w domu cały czas było czyste powietrze
Jako najistotniejszą różnicę pomiędzy wentylacją mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła a tradycyjną, nazywaną naturalną lub grawitacyjną, uważa się to, że ta pierwsza - w przeciwieństwie do drugiej – umożliwia oszczędzanie energii zużywanej do ogrzewania domu. Odzyskuje ona bowiem - z bardzo dużą sprawnością - ciepło z powietrza zużytego, usuwanego z domu i ogrzewa nim świeże, które jest pobierane z zewnątrz.
W mniejszym stopniu zwraca się uwagę na to, że dzięki zastosowaniu wentylacji mechanicznej z rekuperacją, powietrze w domu jest czystsze niż na zewnątrz. W centrali wentylacyjnej znajdują się bowiem filtry, które powietrze – pobierane przez czerpnię z otoczenia i dostarczane kanałami nawiewnymi do wnętrza domu – oczyszczają z różnego rodzaju zanieczyszczeń, w tym pyłów zawieszonych i alergenów.
Takiej możliwości nie ma wentylacja naturalna, która - przez nawiewniki okienne lub ścienne albo po prostu przez uchylone lub otwarte okna - pobiera powietrze z zewnątrz. Jak wiadomo, często jest ono bardzo zanieczyszczone, z powodu obecności smogu, występującego nie tylko w dużych aglomeracjach, ale i w niewielkich miejscowościach.
Dlatego usuwanie zanieczyszczeń z powietrza, zanim zostanie ono wprowadzone do domu, to bardzo ważna zaleta wentylacji mechanicznej. Przy czym czystość powietrza jest istotna nie tylko dla domowników, którzy są alergikami lub chorują na astmę.
Także ci, którzy cieszą się dobrym zdrowiem, powinni - jeśli chcą je zachować - oddychać powietrzem, które w możliwie największym stopniu pozbawione jest wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. A przecież większość z nas każdej doby co najmniej połowę czasu spędza w swoim domu (Fot. 1). Dobrze więc, żeby była w nim wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła.
SYSTEMY WENTYLACYJNE MARKI VAILLANT
Taki właśnie nowoczesny system wentylacji mechanicznej recoVAIR VAR ma w swojej ofercie marka VAILLANT. Jest on nie tylko wydajny i energooszczędny, ale też - dzięki systemom AguaCare i AguaCare Plus – gwarantuje domownikom wzorową jakość powietrza.
Do domów mniejszych, o powierzchni do 190 m², przeznaczone są naścienne centrale wentylacyjne recoVAIR VAR o przepływie powietrza 260 m³/h (Fot. 2 i 3). Do większych domów, o powierzchni do 290 m², dedykowane są modele o przepływie 360 m³/h.
Fot. 2. Vaillant – Do domów jednorodzinnych przeznaczone są centrale wentylacyjne recoVAIR VAR 260 i 360. Fot. 3. Vaillant – Centralę wentylacyjną recoVAIR VAR można zainstalować w różnych miejscach domu.
Marka Vaillant ma też urządzenia podsufitowe (Fot. 4 i 5) o rzepływie powietrza 150 m³/h, które można na przykład zainstalować w remontowanym mieszkaniu o powierzchni do 90 m².
Fot. 4. Vaillant - Centrale wentylacyjne recoVAIR VAR 150 przeznaczone są do mieszkań o powierzchni do 90 m². Fot. 5. Vaillant - W mieszkaniu o industrialnym wystroju, centrali wentylacyjnej recoVAIR VAR nie trzeba nawet ukrywać.
Centrale wentylacyjne recoVAIR VAR standardowo wyposażone są w wysokiej klasy filtr powietrza zewnętrznego F7. Filtr ten, który można zamienić na jeszcze skuteczniejszy filtr klasy F9, zapobiega przedostawaniu się do domu kurzu i pyłów zawieszonych, a także pyłków roślin.
Konieczność wymiany zabrudzonego filtra jest sygnalizowana na wyświetlaczu panelu sterującego centrali wentylacyjnej. Jego wymiana nie jest skomplikowana i może ją wykonać - bez jakichkolwiek narzędzi - każdy użytkownik.
System wentylacji recoVAIR VAR przez cały rok wymienia powietrze w domu bez potrzeby otwierania okien, dzięki czemu do jego wnętrz nie mają dostępu komary i inne owady, a także nie dociera do nich uliczny hałas.
W rekuperatorach marki Vaillant zastosowano bardzo ciche wentylatory o niskim zużyciu energii elektrycznej, więc świeże i pozbawione zanieczyszczeń powietrze jest dostarczane niewielkim kosztem. Roczny wydatek na nie jest znacznie mniejszy od oszczędności, które właściciele domów, wyposażonych w system recoVAIR VAR, mają na ogrzewaniu ich zimą.
Należy też podkreślić, że centrale wentylacyjne recoVAIR VAR nie tylko zapewniają domownikom czyste powietrze w pomieszczeniach przez cały rok. Dzięki wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zmniejsza się też ilość energii, potrzebnej do ogrzania domu zimą, a to oznacza ograniczenie emisji dwutlenku węgla i zanieczyszczeń do atmosfery.
To, jak będzie ono duże, zależy przede wszystkim od rodzaju zainstalowanego systemu grzewczego oraz zasilającego go paliwa. Nie zmienia to faktu, że zamontowanie w domu systemu wentylacji recoVAIR VAR poprawia jakość powietrza także w okolicy, na czym korzystają nie tylko domownicy, ale także ich sąsiedzi.
W ofercie marki VAILLANT znajdują się także inne urządzenia, które działają z podobnym skutkiem. Są nimi na przykład nowoczesne gazowe kotły kondensacyjne oraz wykorzystujące energię odnawialną pompy ciepła, a także instalacje fotowoltaiczne. Te ostatnie zamieniają energię słoneczną na prąd, którym mogą być zasilane różnego rodzaju domowe urządzenia i instalacje, w tym także wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.
Warto przy tym wiedzieć, że na instalację systemu wentylacji recoVAIR VAR oraz urządzenia grzewcze, które zmniejszają zużycie energii na ogrzewanie domu oraz ograniczają emisję dwutlenku węgla i zanieczyszczeń do atmosfery, można otrzymać dofinasowanie z programu CZYSTE POWIETRZE, którego marka Vaillant jest wielkim orędownikiem. Przy czym dotyczy to nie tylko tych osób, które termomodernizują swoje domy, ale także rozpoczynających dopiero ich budowę.
www.vaillant.pl/klienci-indywidualni/aktualnosci/program-czyste-powietrze/